Pivo je čudo jedno: valjda ne postoji napitak koji kad Sunce zagreje Zemlju do iznad 40 stepeni bolje ne gasi žeđ; istovremeno je neizostavno za svako okretanje praseta na ražnju. Zna se: tek od piva ono postaje onako lepo, hrskavo i rumeno.
Ma koliko to izgledalo neverovatno, pivo je takođe i sastojak za čorbe, čak i neke torte. Sledi uputstvo, naravno.
Sada nešto drugo: iako izbor jela za čije spremanje se koristi pivo nije, ruku na srce, impozantan, impozantan je spisak jela koja bez piva prosto ne idu. Zato svaka pivnica što drži do sebe na repertoaru ima razne vrste kobasica (verovali ili ne najbolje srpske kobasice, uz pivo, jeo sam u Beču; uvek su bili bolji kobasičari od nas), dimljeno svinjsko meso što se proteže od špic rebara, preko mesnate slanine, sve do kolenice ili butkice. Samo obareno, pa posluženo uz senf ili ren, a zaliveno pivom.
Još nešto: pravo otkrovenje za gurmane bila je pojava pilećih krilaca na žaru.
Onda su i trgovci to shvatili, pa od vascelog pileta, krilca ispadaju najskuplja (kad se odbiju kosti), ali to nije pokolebalo pivopije. Čak i kada je »pile« već snelo neko jaje, smislili su šta će: krilca se obare s malo sode bikarbone, a onda bace na žar da bi sve bilo potaman. Zabava u prirodi, kao i pivo samo, letnja je rabota.
Dakle, ovo je, ili nam upravo predstoji, vreme piva. Ako ne verujete, pitajte bilo koju pivaru: dnevna produkcija meri se milionima. Pivo se pije u baštama, u kućama, ispred seoskih prodavnica ono je obavezan dekor.
Naravno, sve je to zbog zdravlja: vitamina B što je opštepoznato.
Bukovače u pivu
Bukovače – 500 g; crni luk – 3 glavice; beli biber; pivo – 2 dl; peršunov list
Pola kilograma gljiva valja iseći na rezance, pa ih ostaviti da sačekaju prigodnu podlogu. A to su tri glavice crnog luka, sitno iseckane, posoljene pa izdinstane dok nisu smekšale i zacaklile se.
Kad je luk ovako pripremljen, spreman je da se pomeša s pečurkama, začini mlevenim belim biberom i čašom piva. Krčka se u otklopljenom sudu dok se ne zgusne, a na kraju pospe vezom seckanog peršunovog lista.
Opštepoznato pravilo i ovom prilikom nalaže da pivo trošeno u kuvanju, treba uz jelo popiti do kraja, jer ne valja da stoji u otvorenoj boci.
Jezik u pivskom sosu
Juneći jezik – 1 kg; lorber; biber u zrnu; so; ulje; brašno; crno pivo – 2 dl; krompir za prilog; list peršuna
Ko će ga znati zašto se jezik računa u iznutrice. Jer, em je to krtina, dakle meso, em se kod nekih vrsta to prvo primeti.
Ovom dilemom nek se bave zaludni, a mi da nabavimo jedan oveći juneći jezik. Da ga dobro operemo, nekoliko puta u hladnoj vodi, pa uturimo u Papenov lonac, sve sa kašičicom soli, dva lista lorbera i desetak zrna bibera. Naravno, sve se nalije vodom pa kuva sat do sat i po.
Kad je ventil prestao da pušta paru, lonac se otvori, jezik izvadi, oljušti pa iseče popreko na komade debljine prsta. Voda u kojoj se kuvao nipošto se ne baca, jer je neophodna za sos.
U pogodnoj šerpi, na malo zejtina proprži se kašika brašna pa polako, pazeći da se ne zgrudva, naliva ona još vruća proceđena supa od jezika. Uz nju i čaša crnog piva. Kad je sos postao gust onoliko koliko domaćin voli, začini se kašičicom tucanog belog bibera. Sve se pusti da još malo prokuva.
U velikoj činiji, gde su režnjevi jezika već poređani, a isto tako i kuvani krompir što lepo pasuje kao prilog, sve se prelije sosom, zapraši seckanim listom peršuna, pa konzumira uz ono crno pivo koje se koristilo i za kuvanje.
Zapečeni praziluk
Praziluk, beli deo – 500 g; mesnata slanina – 200 g; jaja – 2 komada; pavlaka – 2 dl; pivo – 2 dl; ulje; biber; so
Praziluk je biljka čudnovata: može da bude dobar začin, a biva i glavno jelo. Ovako.
Od pola kilograma praziluka se izdvoje samo beli delovi (zeleni se ostave, na primer, za čorbu ili pilav), očiste i operu, pa popreko iseku na dužinu od desetak centimetra. Onda se svaki komad raseče i uzduž napola.
U nauljenu šerpu se poređaju komadi praziluka, posole, pa naliju čašom piva i poklope da se ukrčkaju u pari.
Pripremi se i kakvo đuveče, suva mesnata slanina iseče na tanke režnjeve, koliko da pokriju dno đuveča. Preko slanine se poređaju štapići dinstanog praziluka, sve se dobro zabiberi, a odozgo ponovo prekrije režnjevima suve slanine.
Peče se u rerni dok se slanina ne ispeče, a pred kraj se sve zalije jednom čašom kisele pavlake umućene s dva jajeta.
Piletina orli
Pileći file – 500 g; jaja – 2 kom; brašno; pivo; ulje; vegeta
Orli jeste aerodrom pored Pariza. Ali, orli jeste i način pohovanja. Dakle, ono što su majstori varjače (znatno pre braće Rajt) izmislili jeste to da ovog pohovanja bez piva – nema.
No, pre svega valja pripremiti meso. File bez kostiju i kožurica valja iseći na komadiće veličine domine, uvaljati u vegetu, pa ostaviti u kakvoj činiji da sačekaju dalje. U drugoj činiji umute se belanca, polako dodaju žumanca, pa umeša s brašnom i pivom. Smesa mora da bude nešto gušća nego za obične palačinke.
Onamo se, u dubokom tiganju, zagreje ulje da bude vrelo. »Domine« se potapaju u smesu za pohovanje, pa prže svega nekoliko minuta s jedne, isto toliko i s druge strane. Da sve dobije boju starog zlata. Tanjir u kojem će se poslužiti pokrije se salvetama (da upiju višak masnoće), poređaju komadi piletine, one salvete kad je sve gotovo izvade i bace, a pohovano meso posluži sa majonezom, remuladom ili kakvim sličnim majoneznim sosom.
Nazimče s povrćem
Praseći kotleti – 2 kg; krompir – 2 kg; šargarepa – 100 g; peršun – 100 g; crni luk – 100 g; pivo – 2 dl; lorber; biber; beli luk; so
Za pripremu ovog specijaliteta valja nabaviti kotlete od nazimčeta – praseta težine 40 do 50 kilograma što se prodaje sve sa slaninom i kožom. Kotleti se onda iseku, kao i matore krmenadle, pa ostave da sačekaju dalje.
Dalje valja imari veliki lonac, ama najveći za šporet, sa poklopcem koji dobro dihtuje. Na dnu se napravi (od komadića drveta ili varjača) gusta drvena rešetka, kojom se pokrije dno.
Meso je več isečeno, krompir se učetvori, šargarepa i luk takođe iseku na krupnije komade. U sud se sipa pivo samo do nivoa rešetke, onda pažljivo složi meso, prekrije povrćem, posoli i začini biberom, lovorovim listom i čenovima belog luka. Poklopi se, pa kuva na tihoj vatri dva-tri sata bar. Dok meso ne postane toliko meko da samo sa kostiju spada. Kao što je poznato nazimče je samo po sebi masno, a ima tu i slanine, pa nema potrebe za dodatnim masnoćama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.