Treba se samo malo potruditi, pa videti kako su se hranili naši preci na koje se tako rado pozivamo, čak i kad je institucija posta u pitanju.
Dakle: meso, meso, onda pirinač, pa opet meso. Eto tako, skromno (za vlastelu). Oni siromašni mogli su sebi da priušte po koje pile, i zeleniš što je rastao svuda oko nas. Zato je vlastela i počela da posti. Da bi se zbližila s narodom, jelte. Tako je to ostalo do dana današnjeg.
E, u to doba, soja je (kod nas) bila samo hrana za stoku. Ništa drugo. Čak i ulje od soje nije bilo na nekoj ceni. U svetu, još od pre pet hiljada godina soja je pak nazivana anđeoskom hranom. Nije to slučajno: sadrži čak 40 odsto proteina, koji su neophodni za razvoj ćelija, 20 odsto ugljenih hidrata, nema holesterola ili masnih kiselina koje su krivac za arterio-sklerozu. Uz to, šnicle, komadići ili ljuspice od soje, dušu su dale za pravljenje raznih đakonija, punjenje ili nadevanje. Dakle, ona može biti zamena za meso. Trebalo je da kineska kuhinja, kao nešto egzoitično, ovlada svetom, pa da soja sos postane nezaobilazan začin u svakoj kuhinji; soja u komadima materijal za posnu trpezu.
Slušam zaklete mesoždere što sa indignacijiom odbijaju svaku pomisao na surogate. Istovremeno se hvale da su pojeli pljeskavicu za tričavih stotinak dinara; ili kupili sote stoganov (u supermarketu) za nekoliko stotina po kilogramu. Aman, neka se zapitaju koliko je mesa u toj pljeskavici; koliko bifteka u soteu. Kao i u svim onim jeftinim viršlama, paštetama, prerađevina na kojima sitnim, ama najsitnijim, slovima piše “obojeno i aromatizovano prirodnim (?!) bojama i aromama”.
Kisela čorba
Komadići soje – 100 g; mešana zelen (šargarepa, peršun, paškanat, celer) – 500 g; crni luk – 500 g; krompir – 300 g; paradajz sok – 500 ml; peršunov liost – 1 veza; ulje; so; biber; vinsko sirće; lorber; aleva paprika; brašno
Kisela čorba nije samo lek od mamurluka (zna se: za vreme posta valja se uzdržavati od te rabote), to je i blagodet za stomak.
Pre svega luk se isecka sitno pa prodinsta. Kada je porumeneo, dodaju se dve kašike brašna i aleva paprika po ukusu. Za to vreme očisti se svo povrće, pa dinstani luk nalije s tri litra vode. Ubaci se soja i povrće pa kuva na laganoj vatri dok se ne skuva.
Na samom kraju se posoli, pobiberi, zakiseli paradajz sokom i vinskim sirćetom, prokuva petnaestak minuta pa skloni s vatre. Ubaci se veza seckanog peršunovog lista i pre služenja ostavi desetak minuta poklopljeno.
Čorba od pasiranog pasulja
Pasulj – 500 g; crni luk – 200 g; paprika-babura; šargarepa; soja u komadićima – 100 g; brašno; ulje; biber; so; aleva paprika
Kao i obično, pasulj valja ostaviti preko noći, vodu baciti, prokuvati, pa i tu vodu baciti, a onda naliti s dva litra vode i na tihoj vatri pustiti da se kuva. Očisti se crni luk, šargarepa i paprika, sve isecka sitno pa pridruži pasulju. Za to vreme komadići soje se preliju ključalom vodom, pa kuvaju dok „meso“ sasvim ne smekša.
Za to vreme i pasulj se raskuvao, pa na scenu stupa savremena tehnologija: blenderom se sve (sem soje, naravno) pretvori u kašu. Ko nema blender, kao i naše bake služi se viljuškom. U oba slučaja ako je previše gusto razblaži se toplom vodom.
U trećem sudu zagreje se ulje, proprži mala kašika brašna, zapraši alevom paprikom, pa nalije propasirani pasulj i oceđeni komadići soje. Na samom kraju posoli se i pobiberi po ukusu, skloni s vatre i ostavi da se malo ohladi.
Čvarci od soje
Soja u komadima – 200 g; ulje; vegeta; aleva paprika
Dehidrirana soja (bilo u ljuspicama, komadima ili šniclama) kada nabubri dobija tri puta na težini. Dakle, od 200 grama soje u komadima, dobićemo 600 gr “sveže”. No, uvek treba staviti malo više vode koja će se kasnije ocediti.
Dakle, za čvarke valja komadiće soje ostaviti u vreloj vodi petnaestak minuta da nabubre. Za to vreme, u rerni, na 220 stepeni, ugrejati pleh tanko podmazan uljem. Nabubrele komadiće soje valja rasuti na čistu krpu da se ocede dok se rerna ugreje. Zatim ih poređati na pleh i peći desetak minuta. Ko voli reš čvarke peče nešto duže, ali sve pazeći da soja ne zagori. Povremeno se čvarci kašikom promešaju. Kada se izvade iz rerne i stave u činiju samo se začine vegetom i alevom paprikom.
Musaka sa sojom
Krompir – 1 kg; mešana zelen (peršun, paškanat, šargarepa) – 500 g; crni luk/praziluk – 500 g; ljuspice soje – 100 g; brašno; ulje; biber; so; sir od soje – 100 g
Naravno, pravi se od krompira. Ali, i takva trivijalnost ima bezbroj načina: može od živog, može od probarenog, može od pirea. Ipak, najlepše je tanke ploške samo propržiti na vrelom ulju dok ne porumene, što će onda musaki dati jedinstven ukus.
Dakle, kilogram krompira pre svega valja očistiti, oprati, iseći pa propržiti. Sada fil:
Dva struka praziluka, ili tri glavice crnog luka, očiste se pa iseckaju na sitne kockice. Posoli se pa na tihoj vatri dinsta dok luk ne smekša. Očisti se još i pola kile mešane zeleni, izrenda pa pridruži luku. Onamo se potope ljuspice soje u vrelu vodu, pa ostave desetak minuta da nabubre. Ocede se od viška vode, pa ubace u dinstano povrće. Po ukusu se po potrebi dosoli, pobiberi svakako. Prži se uz mešanje desetak minuta i to je gotovo.
Pripremi se i beli sos: na malo ulja proprži se kašika brašna, pa uz mešanje naliva toplom vodom da postane ni pregusto, ni preretko. Skloni se s vatre, pa narenda sto grama žutog sira od soje.
Ređa se: krompir, fil, što se malo zalije sosom, onda ponovo krompir, fil, preliv, krompir… tako dok ima materijala, a na kraju obavezno samo krompir što se obilno zalije filom.
Peče se ne duže od pola sata u regularno zagrejanoj rerni, dakle na 225 stepeni.
Jede se odmah jer ne valja kad se ohladi.
Rizi-bizi
Soja u komadićima – 100 g; crni luk/praziluk – 500 g; pirinač – 2 šoljice; grašak – 250 g; šargarepa – 250 g; peršunov list; so; zeleni biber; ulje
Ko posti, jelo rimujućeg naziva naliva vodom u kojoj je skuvana veza zeleni. Ko uživa u raskoši ukusa, napravi bujon od kostiju (naravno, s vezom zeleni) ili supu, najbolje od neke živine.
Supa ili bujon je dakle pripremljen, pa se u većoj šerpi može, na malo zejtina, izdinstati, dok ne porumeni, pola kilograma crnog luka, ili, još bolje, praziluka, kad mu je vreme. Posoljenog, naravno, da bi brže smekšao, ali ne previše, jer je supa za nalivanje već slana. U sve se ubaci kašičica zelenog bibera i dve kafene šoljice pirinča. Na laganoj vatri, uz često mešanje, dinsta se, uz nalivanje onom supom, dok pirinač ne smekša.
Onamo se stotinak grama soje u komadićima popari, malo prokuva, pa ostavi da čeka dalje.
Pripremi se još četvrt kila mladog graška šećerca i isto toliko šargarepe oljušti pa isecka na kockice. Veza peršunovog lista se, takođe, sitno isecka, ubace proceđeni komadići soje, pa sve promeša i uspe u vatrostalnu činiju ili zemljani đuveč u kojem će se peći. Sve se odozgo malo nalije zejtinom, pa prepusti rerni, zagrejanoj na 225 stepeni.
Peče se, ne duže od tri frtalja sata, dok ne porumeni i zapeče se, a služi toplo sa, naravno hladnim, belim vinom, i mešanom baštenskom salatom.
Boranija-musaka
Boranija – 1 kg; ljuspice soje – 150 g; crni luk – 1 glavica; peršunov list – 1 veza; ulje; biber; so; vegeta; aleva paprika.
Za sos: brašno; ulje; so; žuti sir od soje – 100 g
Boranija se regularno prodinsta na jednoj glavici sitno seckanog crnog luka sa kašičicom vegete. Najbolja je ona žuta, mlada što popuni pijačne tezge baš negde oko Uskrsa.
Za kilogram boranije valja pripremiti 150 grama ljuspica soje koje se popare vrelom vodom, pa ostave da nabubre. Prodinsta se glavica seckanog crnog luka. Pobiberi se, ubaci soja, još malo prodinsta pa po ukjusu još posoli i začini alevom paprikom i seckanom vezom lista peršuna.
U nauljeni đuveč se ređa prvo boranija, na nju fil, pa ponovo bornija. Peče se na umerenoj temperaturi petnaestak minuta, zalije belim sosom, odozgo narenda stotinak grama žutog sira od soje, pa vrati u rernu da se zapeče do zlatno žute boje.
Sada beli sos: na malo ulja proprže se dve kašike brašna, posole, pa na laganoj vatri, uz mešanje i pažljivo nalivanje toplom vodom skuva dok ne dobije potrebnu gustinu. Ni pregusto, niti pak preretko.
Punjene paprike i paradajz
LJuspice od soje – 150 g; pirinač – 1 šoljica; paprike/paradajz – 1,5 kg; peršunov list – 1 veza; so; ulje
Punjene paprike i (ili) paradajz će ili biti to što im ime kaže, ili će biti – supa od punjenih paprika. Evo načina da se pripreme punjene paprike i paradajz, u rerni, ljuspicama soje, dakako.
Prvo fil: ljuspice se popare, pa ostave da nabubre. U drugom sudu se šoljica pirinča obari u tri šoljice posoljene vode. Kad je voda uvrila, i pirinač je gotov, pa se skloni s vatre i odladi. Hladne su već i ljuspice soje pa se mogu pomešati sa pirinčem.
Paprikama se samo skinu peteljke, a paradajz pripremi malo detaljnije: skinu se kape, izdube, unutra se posole, pa na kakvoj suvoj i čistoj krpi ostave okrenuti naglavačke čitav sat da se dobro ocede. Tek tad su spremni za nadevanje.
Mešane paprike i paradajzi se poređaju u kakav nauljen đuveč ili vatrostalnu posudu, naravno da im bude tesno, napune filom, potom na vrhu zatvore kapama od paradajza, pa peku oko tri frtalja sata na 200 stepeni, zatvoreno folijom, a na kraju još oko pola sata, na 225 stepeni dok sve ne dobije lepu koricu, a ne zagori.
Sarma od kupusa
Kupus – 1 veća glavica; crni luk – 1 kg; ljuspice soje – 150 g; šargarepa – 2 kom; pirinač – 200 g; biber; beli luk – 1 glavica; lorber; aleva paprika; ulje; so
Pre svega veća glavica kupusa se očisti od spoljih listova, pa izdubi nožem na mestu gde je koren. Glavica se (naglavačke) položi u kakvu veliku šerpu pa popari ključalom vodm. Tako popareni kupus valja da na najslabijoj vatri proboravi dok lišće ne počne polako da se odvaja a da se ne cepa.
Onamo se pripremi fil: na zagrejano ulje ubace se iseckani crni luk što se uz mešanje proprži do rumene boje. Za to vreme pirinač se obari (jedan deo pirinča, tri dela posoljene vode), procedi pa ubaci u dinstani luk. Šargarepa se izrenda pa pridruži filu. Sve se po ukusu posoli, pobiberi i začini alevom paprikom.
Sarmice se regularno zaviju, a onamo pripremi đuveč: naulji se, dno zaspe seckanim kupusom od „srca“, onda poređaju sarmice, sve začini listovima lorbera i krupno iseckanim belim lukom, nalije vodom da ogrezne, poklopi (ako đuveč nema poklopac, zadihtuje se aluminijumskom folijom), pa prepusti rerni manje od sata na 200 stepeni.
Ko voli pripremi crvenu zapršku, pa zalije sarma, i otklopljeno vrati u rernu na jaču vatru (300 stepeni) da dobije koricu a ne zagori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.