Kako dođe Prvomajski uranak, onda i Đurđevdan, kako se apsolvirala sva ponuđena jagnjetina, vreme je za nešto obično: roštilj i zabavu u prirodi.
Apsolutni prvaci sveta u spremanju mesa na žaru (skari, kako oni kau) na jugu drave isključivo su mukarci. Oždak-baše kako su se još nazivali pre poslednjeg svetskog rata, to je takođe nasleđe s juga.
Zar je onda čudo to je svaki ponosni vlasnik vikendice ili makar brvnarice u okolini, poželeo da makar u sezoni, makar jednom nedeljno, sam raspali vatru i postane dak-baa za krug prijatelja i porodicu.
Tako, uobičajena, gotovo svakonedeljna zabava u okolini svakog većeg grada postaje raspirivanje žara, pečenje povrća, ribe ili mesa, to i site tera na lučenje vode u ustima.
Roštiljskim sportom se bave i oni to nemaju kuće ili vikendice za više rada no uživanja, ali strast im ne da mira, pa pronalaze kutke na javnom zemljitu gde će iz gepeka izvaditi alat, pa pristupiti poslu na zadovoljstvo redovno prisutnih i povremeno pozvanih.
Iznad grada die se dim kao da je, ne daj bože, sve u plamenu.
I svi novopečeni roštilj-majstori kunu se u sve najsvetije da su vetinu raspaljivanja vatre i usijavanja žice ispekli u Leskovcu/Nišu.
I ni za ta na svetu neće pristati da na jednu tako svetu povrinu, kakva je prava skara, samo ljuljnu kupovne kobasice i ćevape, krmenadle obavezno, to je manir neviđnih.
Povrće na žaru
Mešano povrće (tikvice, plavi patlidan, crni luk, beli luk, paprike, ljute papričice) 1 kg; šampinjoni 500 gr; ruzmarin, maslinovo ulje; so; modensko sirće
Kao i obično vatru treba dobro raspaliti i žicu ugrejati da žeže. Za to vreme pripremi se povrće: patlidžani i tikvice se samo operu, pa iseku popreko na debljinu oko 1 cm, manje glavice crnog luka iseku uzduž, a belog popreko napola, šampinjoni samo operu, a paprike udese po želji.
Sve se peče svega nekoliko minuta s jedne, i isto toliko s druge strane, s tim što se beli luk peče samo na preseku. Da bude al dante.
U činiji se sve izmeša, posoli, začini ruzmarinom, pa prelije maslinovim uljem i, ko voli, blago nakapa vinskim sirćetom iz Modene.
Ovako pripremljeno povrće dovoljno je samo sebi. Pravim mesožderima, pak, neće smetati i neka krmenadla, bela vealica ili pileći batak na žaru.
Šii-take na žici
Šii-take 300 gr; puter; biber; so; peršunov list 1 vezica
Šii-taka, čudesna dalekoistočna gljiva nije samo lek protiv holesterola i, kako tvrde, ubica kancerogenih čelija. To je dragulj u kuhinji, gljiva neponovljivog i jedinstvenog, raskonog ukusa, gotovo začin drugim pečurkama daleko slabijeg mirisa i užitka. Lako se nabavlja sušena, pa onda za potrebe začina istuca u avanu, ili potapa u vrelu vodu pa pravi sos.
Ali, na pijacama ima i sveih šii-taka, nezaobilaznih za ovo jelo. Dakle, na dobro zagrejanoj žici (u teflonu, ili grileru, ili samo na foliji kojom je pokrivena ringla) pečurkama se skinu noice (za sos) pa samo na nekoliko trenutaka propeku u svom prirodnom položaji, a onda okrenu naglavačke i peku još nekoliko minuta. Ne smeju da se prepeku, a na samom kraju samo zaliju s malo otopljenog putera, pobibere, posole i zaspu seckanim listom peršuna.
Na identičan način mogu se spremati i klobuci bukovače.
U prvom slučaju nikako ne valja preterivati, jer je dnevna doza za šii-take najviše stotinak grama (kao i u slučaju nekih jakih koljki postoji latentna opasnost od alergije), u drugom nema nikakvih ograničenja.
Šnicle od patlidžana
Plavi patlidžan 1 kg; beli luk; peršunov list; vinsko sirće; ulje; so
Patlidžan samo treba oprati, iseći popreko na debljinu jednog santimetra, pa usoliti i ostaviti petnaestak minuta. Ponovo se opere, regularno ispeče na roštilju, a još toplo pokopi vinskim sirćetom i zaspe seckanim belim lukom i seckanim listom peršuna.
Šampinjoni na žaru
šampinjoni 500 gr; peršun, puter; biber; so
Naravno, valja imati žicu i žar. Ali, može i bez toga, samo to su to onda šampinjoni iz rerne. Ali, princip je isti…
Šampinjoni, oni krupniji, odvoje se na nožice i kapice; nožice kasnije završe u sosu, a kapice se okrenu naopako, pa napune sitno seckanim listom peruna, puterom, biberom i solju. Na žici valja da proborave, ne duže od desetak minuta, a uobičajeno se služe na podlozi od barenog pirinča. Jašta, to nije nužno.
Leskovački ćevapčići
Juneći pauflek 1 kg; ovčiji pauflek 300 gr; so; biber; crni luk; beli luk; aleva paprika; ljuta papričica
Veruje se da su u Leskovcu samo pljeskavice i ćevapčiće obogatili, pa je to bilo dovoljno da dobiju ime. Kakva nepravda, jer ako se zna da su ćevapčići ovde doli odande, onda će pre biti da smo mi ovaj specijalitet osiromašili. Ili, to je moda tačnije, prilagodili onima koji su kod Orača (nekadanje mitske beogradske kafane) prve ćevape probali u dečjim kolicima, parkiranim pored stola u bati sa belom rizlom.
Dakle, meso za leskovačke ćevapčiće ili leskovačku pljeskavicu pravi se isto kao i za najobičnije ćevapčiće, ali se dodaje sitno iseckan i usoljen crni luk, malo belog luka, malo aleve paprike i seckane, u sezoni sveže, a van sezone sušene, opako ljute papričice.
Postupak pečenja je identičan kao za bebi ćevape.
Prizrenske ćuftice
Juneći pauflek 750 gr; ovčiji pauflek 750 gr; so; biber; beli luk; aleva paprika; peršunov list
U nekadanjoj carskoj prestonici, u gradu na Bistrici, ćevapčiće nije pravio niko. Ni Srbi, ni Turci to su ovde bili čuvene odak-bae. Prvo je Turaka bivalo sve manje, onda su se i neki nazivi zagubili, na kraju su i Srbi počeli da nestaju, a šta je ostalo od širom Balkana poznate kuhinje, valjda još samo Bog zna.
Meso se priprema na opisani način, ali odnos između junetine i ovčetine je ei: jedan prema jedan. Još se priča da je sve to nekada bilo lepe, jer se umesto junećeg koristilo bivolje meso. No, koje god meso da je, obavezno mora da bude od stomačnog dela, dakle paufleka. Samo tamo, naime, nalazi se ono vezivno tkivo to će kasnije omogućiti da se ćevapi na sam dodir viljuške ne trune i raspadaju na sastavne delove.
Testo se začinjava belim lukom, alevom paprikom i seckanim listom peršuna.
Oblikuje se u ćuftice, to se onda stisnu da postanu kao male pogačice, pa peku regularno.
Pljeskavica u maramici
Juneći pauflek 1 kg; ovčiji pauflek 300 gr; so; biber; svinjska maramica; kajmak
Kada je meso za najobičnije (ili leskovačke) ćevape pripremljeno, dalje je sve samo stvar mašte.
Za pljeskavicu u maramici valja samo imati još i dobrog kraljevačkog kajmaka i jedan poveći komad svinjske maramice.
Meso, pripremljeno na jak ili blag način, dobro se umesi pa istanji tanko, što tanje. Dve takve pljeskavice su mera za jednog gurmana, a dalje je samo valja složiti.
Jedna šnicla se namaže kajmakom, prekrije drugom, pa sve uvije u maramicu, i dobro zatvori sa svih strana da ne curi.
Pečenje je, kao i obično, stvar rutine i vatre.
Rolovana pileća šnicla
Belo pileće meso 500 gr; slanina 200 gr; kačkavalj 200 gr; biber; so
Iako bi neko pogreno pomislio da je od piletine nemoguće napraviti dobre šnicle, evo potvrde da je to moguće i u kućnim uslovima: dakle na tiganju.
Pileće belo meso se očisti od kourice i kostiju, iseče na tanke nicle, posoli koliko treba, pa rasprostre po dasci. Na sredinu se položi na tapiše isečen kačkavalj, pa sve uroluje.
Mesnata slanina se iseče na tanke renjeve, pa njima okolo, celom duinom, upakuju šnicle. Kao valjci.
Tako pripremljeni bacaju se na vrelu icu ili tiganj koji ne traži masnoće. Kada je slanina gotova, gotov je i onaj fil unutra.
Belo meso belo vino.
Domaće kobasice
Svinjsko meso 2 kg; sveža slanina 750 gr; juneće meso 1 kg; mleveni biber 1 kesica, tucana ljuta paprika 1 kašika; slatka aleva paprika 3 kašike; beli luk 6 glavica; crni luk 6 glavica; creva za kobasice
Kad nevina mušterija u kasapnici vidi naziv domaće kobasice neretko oduševljeno pazari ono to niko, pa ni sam tvorac, ne zna šta je.
Da bi se to izbeglo, evo načina kako se stvarno prave domaće kobasice da se zna ta je unutra: dve trećine svinjskog mesa od prednjeg đereka pomeša se sa jednom trećinom junetine, takođe od prednjeg đereka, pa svinjetina samelje na najkrupniju (nisu to safalade ili debrecine) rešetku, a junetina nešto sitnije. Ovome obavezno treba dodati jo dvadeset pet odsto (dakle, na kilo mesa frtalj kile) svee svinjske slanine, to se takođe samelje na krupno i umea s mesom. Ovo se, naravno, rukama dobro zamesi, posoli, pobiberi i začini mlevenim biberom i alevom (slatkom i ljutom) paprikom. Kada se kobasice pripremaju za rotilj, kao to je ovde slučaj, valja dodati i istucanog belog luka (dve glavice na kilo smese), kao i sitno, najsitnije (takođe dve glavice na kilo) iseckanog crnog luka.
Dalje je sve poznato i uobičajeno.
Bela vešalica
Svinjska krmenadla 1 kg; so
Da bi se na icu bacili kajevi bele vešalice, da bi se pripremio pravi ranjić ili alik, odnosno kebab, sve ono to čeka strpljive čitaoce, valja pazariti svinjska leđa u komadu, dužine bar pola metra. I to sa donjeg dela, dakle tamo gde se koska udenula između bele vešalice (karea) i bifteka (filea). Kad se ovaj komad mesa preseče popreko, dobije se krmenadla, omiljena šnicla ovdanja, ali ni blizu kvalitetna kao kad se istranira.
Dakle, pre svega meso u komadima valja odvojiti s koske (sačuvati, valjaće za kupus), pa kare uzdu iseći na kajeve, iste dužine i irine debljine santimetra, a file u jastuče debljine prsta.
Ono prvo su bele vešalice koje se, takve kakve su, bacaju na vrelu žicu (ne duže od dva minuta s jedne i isto toliko s druge strane) da meso ostane sočno i ne bele već roze boje, tek onda soli (da se u pečenju ne izgube sokovi) i služi toplo, gotovo vrelo.
Srpska sablja
Polutrajna (srpska) kobasica 1 kg; mesnata slanina 1 kg; šampinjoni 250 gr
Ko nema volje ili mogućnosti da sam napravi kobasice, taj ima jednu od mnogih mesara u kojima za male pare može da pazari debele srpske kobasice.
Jednostavnim aranmanom na žici za ranjiće to će postati posluenje i za izgled i za ukus. Kobasice se iseku na duinu od tri-četiri santimetra, naprave isti takvi komadi od mesnate sušene slanine, šampinjoni se operu pa odvoje nožice (valjaće za nešto drugo) od kapica. Dalje je sve jasno: kobasica, slanina, pečurka, jako zagrejan žar, umereno temperirana boca vina.
Ćulbastija
Svinjski but 1 kg; so; maslinovo ulje
Turska složenica sastavljena od đul ruže i baste tučene, odmah kazuje šta je to: goveđa rua tučena da omeka, pre toga namazana maslinovim uljem, posle ostavljena zimi da stoji tri dana, a leti jedan. Kao to se i biftek maže začinima i uljem, pa ostavlja da odstoji.
Danas ćulbastija najčešće znači komad od svinjskog buta, očišćen od ilica i masnoća pa regularno ispečen na žaru. Zove se još i vešalica, a sprema se po svim pravilima kao i bela vešalica. Peče se na dobro zagrejanoj žici, prvo s jedne, onda s druge strane, ne sme viljukom da se probada da ne bi iscureo sok, a soli se iz istog razloga tek na kraju.
Mućkalica
Svinjski but 1 kg; crni luk 1 glavica; babura 1 kom; paradajz 1 kom; ljuta papričica 1 kom; peršunov list; so
Kad se ćulbastija isecka na kockice to se regularno ispeku na žaru, pa ostave da sačekaju ono kasnije, onda je to mućkalica.
A ono kasnije jeste u kakvoj šerpici, na kraju ice gde je na malo ulja izdinstana glavica usoljenog crnog luka, dok ne smekša i zacakli a nikako porumeni. Jedna zelena babura se iseče na kockice, pa takođe izdinsta s povrćem. Još jedan manji paradajz se oljušti, isecka, pa s lukom i paprikom izdinsta dok ne ispusti sav višak vode. Umeća se i ljuta papričica, kao i malo peršunovog lista pa sve na laganoj vatri još malo prodinsta. Pazi se da se ne pretera i da komadi paprike mogu lepo da se raspoznaju u tanjiru.
Na samom kraju sve se umućka (otud i ime) sa onim komadićima na žaru pripremljenog mesa.
Hajdučki alik
Svinjski file 500 gr; crni luk 500 gr; mesnata slanina 500 gr; so
Nekada davno svinjski ranjići su se pravili isključivo od filea: taj komad mesa je isto to i biftek na govečetu. Dakle, neto najslađe, najmekše, najkvalitetnije. Danas ražnjiće prave i od buta, čak i od plećke ako je preostala, pa zato ražnjići umeju da budu žilavi, neukusni, tvrdi čak.
Dakle, pravi ražnjići su nešto najlepe, najukusnije. Ali i od najlepšeg ima lepše. Koliko je komadića mesa, jastučića od filea toliko valja da je mesnate slanine i malih glavičica crnog luka.
Na žicu se ređa meso, slanina, luk, meso, slanina… dok ima žica i materijala. Peče se regularno na umereno zagrejanoj žici, duže nego vešalice ili ćulbastije.
Soli se, naravno, na kraju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.