Jesen je i kalendarski počela, pa je pravi trenutak za ukusna jela iz rerne, sa još uvek svežim namirnicama. I ovoga puta ponudićemo vam zanimljive ideje za pripremu povrća po uzoru na Miku Dajmaka.
Punjeni paradajz
paradajz – 2 kg; mlevena junetina – 300 g; crni luk – 2 glavice;
mešana zelen (šargarepa, paškanat, peršun, celer) – 500 g;
pirinač – 1 šoljica; jaja – 3 kom; kisela pavlaka – 2 dl;
list peršuna – 1 veza; biber; so; ulje
Paradajz (manji plodovi) za punjenje mora da se priprema detaljnije: skinu se kape, izdube, unutra se posole, pa na kakvoj suvoj i čistoj krpi ostave okrenuti naglavačke čitav sat da se dobro ocede. Tek tad su spremni za nadevanje.
Fil se pravi identično kao i za paprike. Dakle, dve glavice crnog luka treba sitno iseckati, posoliti i izdinstati do svetložute boje. U to se ubaci i na kockice iseckana veza zeleni i manji koren celera. Kad je povrće smekšalo, doda se još mleveno juneće meso, pa sve dinsta dok višak vode ne ispari. Skloni se s vatre, pobiberi, i po potrebi dosoli. U drugom sudu se šoljica pirinča obari u tri šoljice posoljene vode. Kad je voda uvrila, i pirinač je gotov, skloni se s vatre i ohladi. Kada se meso prohladi, može se pomešati s pirinčem i jajima, dva do tri komada.
Napravi se još i smesa za zatvaranje: jedno jaje, šolja kisele pavlake i veza peršuna, iseckanog toliko sitno kao da je samleven, umuti se mikserom.
Poređaju se u nauljenu đuveč ili vatrostalnu posudu, naravno da im bude tesno, napune filom, zaliju smesom za zatvaranje, sa strane ubace listovi peršuna koji je preostao, zadihtiju aluminijumskom folijom. Sve se peče u rerni na 200 stepeni, oko 45 minuta. Folija se skine, rerna pojača na oko 250 stepeni – pa samo još malo zapeče, pazeći da ne pregori.
Punjene tikvice
tikvice – 2 kg; mlevena junetina – 500 g; crni luk – 2 glavice; mešana zelen (šargarepa,
paškanat, peršun, celer) – 500 g; biber; so; ulje; mirođija; paradajz – 500 g
Kuvane tikvice se, po pravilu, raspadaju na sam dodir viljuške, a plivaju u vodi tako da su, u stvari, kao što je poznato, supa od punjenih tikvica. Ovo je varijanta za gurmane.
Pre svega valja napraviti fil. Ovako: dve glavice crnog luka treba sitno iseckati, posoliti i izdinstati do svetložute boje. U to se ubaci i na kockice iseckana veza zeleni i manji koren celera. Kad je povrće smekšalo, doda se još pola kila mlevenog junećeg mesa, pa sve dinsta dok višak vode ne upari. Skloni se s vatre, pobiberi, po potrebi dosoli i umeša sa pola veze sitno iseckane mirođije.
Dva kila tikvica, ne premalih da ne mogu da se dube, ali nikako prevelikih, očiste se, izdube, pa poređaju jedna uz drugu, da im bude tesno, u đuveč posudu. Tek onda se filuju, ali toliko da ostane malo mesta i za kape: one što su isečene da bi se tikvice izdubile.
Još jedan veliki paradajz se oljušti, isecka na krupnije komade, pa ubaci među tikvice. Sve se dobro ušuška aluminijumskom folijom, pa peče u rerni na 200 stepeni, oko 45 minuta. Folija se skine, sve zapraši drugom polovinom veze seckane mirođije, rerna pusti na jače – oko 250 stepeni – pa samo još malo zapeče, pazeći da tikvice ne zagore.
Na samom kraju, onako vruće, u tanjiru, prelivaju se hladnim ovčjim kiselim mlekom, a jedu uz zelene ljute papričice.
Punjeni patlidžani
plavi patlidžan – 1 kg; mlevena junetina – 300 g;
peršunov list – 1 veza; ulje; so; biber; trapist za zatvaranje
Od patlidžana, kao što je poznato, može se praviti salata, mogu se ostavljati u turšiji, oni su prilog uz jelo, oni su i osnova jela. Plavi patlidžani se mogu puniti svim i svačim, nadevati svim namirnicama koje postoje, od njih se može praviti fil za nadev… Sada, i jedno i drugo!
Oko kilogram manjih patlidžana, koliko da stanu u šaku, preseku se poprečno napola, pa kašičicom, onom kojom se dube i tikvice, izdube da ostaju debeli oko centimetar. Sve s korom. Poređaju se u prazan pleh, pa na pola sata ostave u vreloj rerni.
Za to vreme se pravi fil. Masa izvađena iz sredine patlidžana se posoli, ostavi da otpusti gorčinu, pa opere pod mlazom hladne vode i ocedi. Izdinstaju se da budu staklaste a nikako žute, dve glavice sitno seckanog crnog luka. U to se doda sredina od patlidžana i mleveno juneće meso. Sve se dinsta na laganoj vatri dok patlidžan i meso ne smekšaju, a višak vode ispari. Posoli se i pobiberi po ukusu, na samom kraju ubaci još i veza sitno seckanog peršunovog lista.
Prošlo pola sata kako su patlidžani tavorili u vreloj rerni, pa se oni izvade i napune filom. Onda, na vrhu, zatvore se komadićem sira (trapist će biti sasvim odgovarajući), pa vrate u rernu na petnaestak minuta da se zapeče, porumeni i dobije koricu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.