Recept za starinske karamel oblande 1

Nemam ništa protiv čiz kejka, panakote, profiterola i ostalih modernih kolača ali sam za starinske kolače sa jednostavnim receptima i merama. Kolače čiji se recepti zapisuju u sveske i bukvalno prenose s generacije na generaciju. Takve su starinske karamel oblande od kojih miriše cela kuća, a ukus vraća u vreme kada su se kolači spremali natenane, bez žurbe.

Doduše ima recepata za „brzopotezne“ oblande sa keksom, čokoladom, ali ovoga puta sa nama recept za starinske karamel oblande deli Donjomilanovčanin Dragan Aleksić.

Kaže, da oblande sprema po receptu koji je naučio od svoje majke i napominje da za pripremu ovog kolača treba odvojiti dva do tri sata, jer toliko traje kuvanje fila.

U veću šerpu, po mogućstvu emajliranu jer garantuje kvalitetan fil, staviti da se na laganoj vatri kuvaju dva litra mleka i kilogram šećera. Obratiti pažnju da mleko ne iskipi, jer ćete morati da ribate šporet.

-Za pripremu karamel oblandi treba strpljenja jer kuvanje fila traje dugo. Temperatura na kojoj se priprema ne sme biti visoka jer će karamel zagoreti, a ne sme ni preterati s kuvanjem jer se može dogoditi da fil ušećeri kad se ohladi. Naravno, povremeno treba promešati smesu koja se kuva – objašnjava Aleksić.

Tačno vreme kuvanja nije određeno, ali kada se količina fila u šerpi skoro prepolovi, zgusne i dobije lepu karamel boju, priprema je pri kraju. Tada se doda margarin ili buter, vanilin šećer i sačeka da se otopi. Još par minuta i listovi oblande mogu da se filuju toplim karamelom tako da sve rupice na oblandi budu popunjene.

Nafilovana oblanda mora da odstoji pet, šest sati i tek onda se seče, služi i jede. Na kvadrate, pravougaonike, romoboide – kako vam volja.

Ono što je sigurno, sa očaravajućim ukusom starinske karamel oblande ne mogu se meriti nijedne napolitanke i ova slatka tradicija vredna je svakog minuta provedenog pored šporeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari