Ako je verovati Starom zavetu, onog dana kada je Eva ponudila Adamu voćku sa zabranjenog drveta, načinila praiskonski greh, a gnevni Gospod ih oterao iz Raja da se potucaju po ovoj nešoj bestragiji; verovatno baš zbog toga su mnogo kasnije potomci Adama i Eve smislili izraz „jabuka razdora“.
Šta god da bilo, jabuka je bila i ostala na našim trpezama rado vuđen gost. Čak, nije malo doktora koji smatraju da je jabuka na dan formula zdravog života, ima onih koji smatraju da je ona idealna i daleko prijatnija zamena za pastu za zube, kompanije se utrkuju koja će svojoj firmi dati ime po ovom voću (zaštićeno, pa su se neki opekli, platili puno, pa još i menjali ime); ništa čudno jer to je lako prepoznatljiv znak na svim kontinentima. Jabuka raste i uspeva svuda sem, valjda, na Arktiku i Antarktiku, ali tamo ionako ništa ne raste. A ni pingvini se nešto ne brinu zbog toga što jabuka nema.
Mi zato imamo jabuke. Imamo i naše autohtone sorte što se još nekako drže pod najezdom uvoznih hibrida. Ali sve manje. Kako bi inače cvetala industrija herbicida, pesticida i veštačkih đubriva. Sigurno ne uz budimku koja nije tražila ništa. A sok od te jabuke bio najcenjeniji i bez oznake »eko hrane« ili »prirodne hrane« ili »voćne hrane« ili šta ti ja znam kakvih sve ne marketinških trikova.
Iako je sve teže pronaći kožare i ostale kisele jabuke ima rešenja: i sa slatkim jabukama uz dodatak limunovog soka daju se napraviti kako slani tako i slatki specijaliteti. A pošto je greh odavno počinjen, nema više nikakvog razloga da se uzdržavamo. Makar za trpezom.
RECEPTI
Krem čorba od jabuka
Kisele jabuke – 600 g; kisela pavlaka – 200 g; brašno, jaje – 1 kom; šećer – 1-2 kašike, limunov sok, manji komad cimeta, so.
Za čorbu od jabuka koriste se nakisele jabuke, kao za kolače. Dakle, valja ih oljuštiti, iseći na tanke kriške i kuvati u dve litre vode sa šećerom, komadićem cimeta i mrvicom soli. Kad jabuke omekšaju, čorba se odmah zakuva s umućenom pavlakom i brašnom. Ponovo se prokuva i servira s umućenim žumancima. Može se po ukusu dodati još malo šećera, ako nije dovoljno osvežavajuće kiselo i malo soka od limuna. Čorba od jabuka je gotova za osam do 10 minuta. Može se servirati topla, a leti i rashlađena. Ako se servira kao hladna, onda treba umutiti više pavlake s manje brašna i dodati žumance ili čak i celo jaje.
Salata a la Pierre
Zelena salata – 1 kom; rokfor – 250 gr; kisela jabuka – 1 kom; orah – 5-6 kom; slatka pavlaka – 250 ml; peršunov list – 1 vezica
Sprema se jednostavno, a izuzetno je, pa je stoga i tvorac (Petar ili Pjer, naravno) posebno ponosan na ovu salatu.
Po pladnju se polože listovi zelene salate, onda na kriške iseckana oljuštena kisela jabuka, sve obilato zaspe rokforom, umereno polutkama oraha, prelije slatkom pavlakom i ukrasi peršunovim listom.
Pile s jabukama
Pile – 1 kom; mešana zelen (šargarepa, paškanat, zelen, celer) – 250 g; kisela jabuka – 2 kom; belo vino – 1 dl; slanina – 250 g; kečap; mleveni biber; so; ulje.
Ovo je univerzalan recept. Za sve ‘tice. Dakle i za pile, patku, fazana ko ima…
Koja god ‘tica da je u pitanju, posoli se pa sa svih strana zapeče na vrelom ulju. Vatra se smanji, pa se poklopi i polako dinstucka zajedno sa vezom iseckane zeleni oko jedan sat. Pile se izvadi, a povrću dodaju dve kisele iseckane jabuke što se dinsta još petnaestak minuta. Na kraju se nalije čašom belog vina jačeg muškatnog bukea, čašom kečapa i mlevenim biberom.
Povrće i sve što je ostalo od dinstanja se propasira (odnosno blenderom napravi kaša što se onda samo još malo razredi), po potrebi dosoli, pa posluži kao specijalni sos – preliv za ptice.
Ragu od patke
Patka – 1 kom; slanina – 100 g; mešana zelen (šargarepa, paškanat, zelen, celer) – 250 g; kisele jabuke – 2 kom; paradajz- pire; šećer; slatka pavlaka – 250 g; crni luk – 1 glavica; belo vino – 1 dl; brašno; ulje; so; biber; lorber; senf; šećer.
I kada je patka matora, može da bude mekana i ukusna. Valja je samo držati u pacu kao što se drže zečevi, jeleni, srne…
Pre svega patku valja tranžirati: bataci, karabataci, belo meso… Od sitnica (nogice, šija, grudi) skuva se bujon, a ostalo posoli, uvalja u brašno i proprži do zlatnožute boje.
U preostaloj masnoći se proprži stotinak grama slanine i jedna sitno iseckana glavica crnog luka. Sve se još začini lorberom, biberom i solju po ukusu. Po koren šargarepe, paškanata, zeleni i celera se isecka na kockice pa pridruži dopola dinstanom luku. Kada je sve smekšalo, dodaju se još dve očišćene i iseckane kisele jabuke, kašika pirea od paradajza i kašičica šećera.
U sve se ubaci proprženo meso pa na laganoj vatri krčka dva-tri sata dok patka načisto ne smekša. Da ne bi zagorelo naliva se onim bujonom od patkinih sitnica.
Meso se tada izdvoji na stranu, a preostalo voće i povrće blenderom propasira i u masu doda šolja slatke pavlake i kašika jakog dižonskog senfa.
U sve se vrati meso, pa na laganoj vatri dinsta još petnaestak minuta. Kome nije dovoljno slano – dosoli, kome nije slatko – zasladi.
Pileći file s jabukama
Pileće grudi – 3 komada; šećer – 2 kašike; jaje; so; biber; zelena paprika; beli luk; jabukovo sirće; oštro brašno; gustin; belo vino; kisela jabuka; ulje.
Pre svega valja očistiti pileće grudi, pa od kožurice i kostiju, s malo vegete i pola litra vode skuvati bujon (trebaće kasnije za nalivanje), a meso isecka na kockice.
U šolji valja izmešati jedno žumance sa šećerom, solju i biberom po ukusu, čime se prelije meso, promeša i ostavi oko pola sata. U činiji se napravi mešavina od dve kašike brašna i dve kašike gustina, doda se vinska čaša hladne vode pa izmuti da nema grudvica. Onamo se napravi šne od preostalog belanca pa sve promeša. Masa treba da je malo gušća od testa za palačinke.
U dubljoj posudi zagreje se dosta ulja, pa čačkalicom nabode po komadić mesa što se umoči u smesu od brašna, pa prži do zlatnožute boje i stavlja na papirnate salvete. Da se ocedi od viška masnoće.
Zelena paprika se očisti od semenki i iseče na tanke trakice, što se promeša sa sitno iseckanim čenom belog luka. U čaši se pomešaju dve kašike gustina, dve kašike jabukovog sirćeta, isto toliko belog vina i dve šoljice hladnog bujona. U dubljem tiganju zagreje se ulje, nakratko isprže paprike s belim lukom, doda očišćena i na kockice isečena jabuka, pa prži samo nekoliko minuta, zalije bujonom, meša do vrenja, ubaci meso i pusti da provri još pola minuta.
Biftek sa slatko-kiselim sosom
Jabuka – 2 kom; kockice za supu – 2 kom; crni luk – 2 glavice; mešana zelen (šargarepa, paškanat, zelen, celer) – 500 g; paradajz-pire – 2 kašike; ulje; so; biber; lovor; slatko vino – 2 dl; tabasko; senf.
Biftek valjda svako ume da isprži. Ko voli »ingliš« pazi da u sredini ostane krvavo, ko voli srednje pečen pazi da ostrane rozikasto, ko voli jako pečeno… neka mu drago. Ali, kako god da je pripremljen, biftek vapi sa dobrim prelivom. Evo zato sosa od jabuka.
Pre svega valjha skuvati bujon od kakvih preostalih kostiju s vegetom. Ako nema kostiju, dobro će poslužiti i kockice za supu. Na malo zejtina se, da zacakle a ne porumene izdinstaju dve glavice seckanog crnog luka. Onda se doda još pola kila seckane korenaste zeleni (šargarepa, paškanat, celer i peršun), dve oljuštene i na kockice iseckane jabuke i velika kašika pirea od paradajza. Sve se začini solju, biberom i lovorom, pa polako, dok ne smekša, naliva bujonom. Tako dok se ne utroši čitav litar.
Ovo sve se, kad je smekšalo, ispasira, ali sos još nije gotov. Nedostaje mu slatko vino. Za ovu količinu dovoljna je čaša od dva deci.
I kad je gotov, sos može da se menja: solju se dosoljava, šećerom zaslađuje, paradajzom zakiseljuje, a klajster zaprškom (brašno pomešano s vodom pa istisnuto kroz cediljku) zgušnjava. Ko voli žestoke ukuse u sve se još ubaci i tabasko sos, pa još supena kašika dižon senfa i koncentrata ljute paprike ako treba.
Ovaj sos može danima da stoji u frižideru, a pogodan je i za zamrzavanje pa se njime može prelivati bilo koje crno meso, ono što se troši uz crno vino.
POSLASTICE
Bombone od jabuka
Jabuke – 1 kg; šećer – 500 g; pomorandže – 2 kom; badem – 50 g.
Ono što je za pravog srpskog domaćina šljiva, to je za domaćicu jabuka.
Prvi šljivu peče, druge raduju dečicu.
Zato one naberu kilo nakiselih jabuka, oljušte, narendaju ih pa stave u šerpu, dodaju pola kile šećera i kuvaju dok sva voda ne ispari. U to dodaju struganu koru i sok od dve pomorandže. Sve mešaju dok se masa ne zgusne tako da se može mesiti.
Onda šerpu skinu sa šporeta i dodaju 50 grama obarenih, očišćenih i prepolovljenih badema.
Od ove mase lako je napraviti kuglice što se još samo uvaljaju u kristal šećer.
Jabuke u karameli
Jabuke – 1 kg; šećer – 300 g; limun – 1 kom; badem – 100 g.
Ovo liči na standardne tufahije. Dakle, tufahije na drugi način.
Jabuke prvo valja oljuštiti, pa onom spravicom kojom se i paprikama vade peteljke (ili tankim nožem ko je vešt) izvaditi sredinu tako da plodovi ostanu celi. Od šećera, 1,5 deci vode i soka od limuna napraviti sirup u kakvoj većoj šerpi. Kad ovo provri valja poređati jabuke i kuvati na tihoj vatri, ali paziti da se ne raspadnu. Kad su kuvane onako kako treba, poređaju se na veliki tanjir, jedna do druge, pa napune mlevenim bademom.
Onaj sirup i dalje se ukuvava dok se gotovo sasvim ne karameliše, pa karamelom potom samo zaliju bademima napunjene jabuke.
Naravno, kao i tufahije s orasima, može se ukrasiti šlagom.
Obučene jabuke
Jabuke – 1 kg; šećer – 400 g; jaja – 4 kom; brašno – 50 g; prašak za pecivo; slatka pavlaka – 500 ml.
Kao i u slučaju jabuka u karameli, treba pre svega pripremiti voće. Jabuke, dakle, prvo valja oljuštiti, pa onom spravicom kojom se i paprikama vade peteljke (ili tankim nožem ko je vešt) izvaditi sredinu tako da plodovi ostanu celi. Ali, dalje je sve različito.
U dubljoj šerpi, u kojoj mogu da se peku i torte, jabuke se poređaju jedna do druge, pa zaspu s trista grama šećera i naliju rakijskom čašicom vode. U rerni zagrejanoj na standardnih 225 stepeni sve se ovo peče dok ne počne da se karameliše.
Za to vreme pripremi se patišpanj: četiri jajeta (umućena na način prvo belanca, pa onda žumanca), pedeset grama (četiri kašike) šećera, isto toliko brašna i malo (četvrt kesice) praška za pecivo dobro se promešaju, pa time zaliju one već karamelisane jabuke. Sve se peče još petnaestak minuta dok ne dobije lepu žutu boju.
Sada još samo ovaj kolač (tortu, uostalom tako se kasnije i seče) valja ohladiti, na velikom tanjiru okrenuti naopačke, pa preliti s pola litre umućene slatke pavlake što se zasladi po želji. Ko ne izvoljeva, a voli da čita gastronomske romane, „Može i bez kavijara“, pardon pavlake.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.