“Za dobru sarmu potrebno je dobro meso, kvalitetan kiseo kupus, dobar odabir začina i puno ljubavi”, kažu za Danas Zaječarke koje su se takmičile u pripremi svadbarskih sarmi u Zaječaru. One su to jelo kuvale na ulici, u kotlićima ili loncima koji su bili iznad vatre.
Tajnu nam je prva otkrila Violeta Bradić Dobrosavljević, udata u selu Veliki Izvor. Kaže, prvu sarmu je napravila pre 30 godina, po receptu svoje majke i bake svog supruga.
“Za običnu tradicionalnu sarmu potrebno je mešano meso – junetina i svinjetina. Može i samo jedno ili drugo, ali ako se samo svinjsko stavi, pošto je ono masnije, mogu zbog toga i sarme biti malo otužne, što nije dobro”, ističe ona.
Takođe, dodaje, da je za sarmu potreban dobar kiseo kupus, a najbolji je srpski melez.
“Srpski melez je najbolji, ali pošto se ova sorta polako gubi, sada se češće koristi pruktor i potomak. Potomak je najsličniji srpskom melezu, mek je i dobar za kuvanje. U poslednje vreme samo njega koristim”, objašnjava Violeta.
Naravno, za ukusnu svadbarsku sarmu, pored kupusa i mesa, potrebani su i dobri začini, ali i dodaci.
“Luk, dimljena slaninica, suva rebra zbog mirisa i ukusa, aleva paprika, lovorov list, so, vegeta, biber, i ko šta još voli. Ponekad dodajem i druge začine, ali ovo je ono što se obavezno stavlja”, kaže naša sagovornica i dodaje “da su najbolje sarme one koje se kuvaju četiri ili pet sati na tihoj vatri.
Prema njenim rečima, najbolja sarma je ona koja se kuva sa malo vode, a u mnogo masti.
“Suština je da se sarma kuva u masti, a ne u vodi. Tako se prave čuvene sarme iz Velikog Izvora. Mi stavljamo 90 odsto masti, a samo 10 odsto vode. Velika je razlika ako se kuva samo na vodi, nije to ta sarma”, otkriva nam tajnu kako u selu pored Zaječara pripremaju ovaj specijalitet.
Za razliku od Violete iz Velikog Izvora, Slađana Stojanović iz Selačka, torlačkog sela, kaže za Danas da ona više praktikuje da se sarma kuva podjednako i na masti i na vodi.
“Prvu sarmu napravila sam kada sam se udala, pre 40 godina. Naučila me je svekrva, majka mog supruga. Za sarmu je potrebna dobra mast, dobro meso i kupus. Može i mešena meso, a može i samo jedna vrsta“, po izboru.
Kako ona kaže za Danas, glavni sastojak svake sarme je ljubav.
“Da bi ukus sarme bio savršen, potrebno je puno ljubavi, jer bez nje nema dobre sarme. Pored toga potrebno je i dobro rapoloženje”, uz osmeh nam otkriva Slađana i dodaje “da se prvo dobro isprži luk, zatim se doda meso, pa začini”.
Naše sagovornice kažu da pre ređanja sarmi na dno posude trebalo bi da se stave grančice vinove loze, koje se dodaju zbog ukusa, a zatim stavlja list kupusa, pa tek onda sarme. Nakon jednog reda sarme, stavlja se beli luk, slaninica ili suva rebra, pa opet list kupusa, sarme i tako redom. Tokom kuvanja dodaje se mast ili voda, ko kako voli.
Ono što su nam sve kuvarice kazale je to da se najbolje sarme kuvaju na tihoj vatri nekoliko sati, a da su svaki put kada se greju, sve ukusnije i ukusnije.
Na takmičenju u pripremi svadbarskih sarmi u Zaječaru pre nekoliko dana, učestvovalo je 15 ekipa, a pobednici su iz Velikog Izvora.
Od podneva se centrom grada širio dim do kasne večeri kada su Zaječarci imali priliku da probaju sarme.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.