Palačinke su jedostavno jelo, ne samo zbog nekoliko sastojaka koje sadrže već i zbog svoje raspostranjenosti kroz vekove i narode. Spravljale su se u različitim kulturama a i dan danas su jednako popularne.
Od starog Rima do srednjovekovne Evrope, carskih i papskih kuhinja, velikaških tanjira i siromašnih porodica, palačinke su bile na svačijoj trpezi.
Ustalile su se u nekoliko najpoznatijih varijanti od kojih je sveže pečena, tanka palačinka koja se filuje, najpopularnija kod nas.
U hrišćanskoj tradiciji palačinke su se spravljale i jele krajem zime, tokom marta, pred početak Uskršnjeg posta. U Rusiji postoji praznik Maslenice, kada se pripremaju palačinke pre počeka posta. U Francuskoj se pripremaju tanke palačinke crepes i deblje galettes. U anglosaksonskoj tradiciji palačinke su bile rezervisane za februar i poznati Dan palačinki.
Filovane kavijarom, sirom, šećerom, cimetom, prazne ili sa pekmezom, šumskim voćem, palačinke su jednostavne za pravljenje a najukusnije kada se odmah, po pečenju, konzumiraju mekane i tople.
Sastojci:
- 2 jaja
- 200 grama glatkog brašna
- 200 mililitara mlakog mleka
- 200 mililitara gazirane mineralne vode
- 1 kašika ulja
- 1 kašika otopljenog putera (nije obavezno)
- malo soli i šećera
Umešati smesu, zagrejati tiganj sa malo ulja i peći palačinke. Ređati ih na veću tacnu jednu preko druge. Po završetku, filovati palačinke nadevom po želji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.