Ćušpajz – kako su govorile naše bake. Variva – kako je pisalo u kuvarima iz druge polovine prošlog veka. Povrća – kako je to pojednostavila najmlađa generacija.
U svim slučajevima, pak, zajedničko im je jedno: kako god da se zove to je samo prilog uz šnicle, u najboljem slučaju predjelo i lagano zagrevanje stomaka za meso što sledi.
Tako, na primer, ima onih što boraniju ne mogu da zamisle bez pohovanog pilećeg, grašak bez faširane šnicle, bećarski paprikaš ili peperonatu bez kotleta.
Kakva greška. Meso uz sekelji paprikaš ili šnicle od patlidžana bilo bi čist pleonazam.
I doktori su tu: hranite se zdravo, poručuju nam. Kažu još da se vino pije viljuškom, a zdravlje jede kašikom. Elem, najveća većina jela što slede jedu se kašikom. Spremaju na ringli, u saftu, pa oni što vole da umaču imaju ekstra zabavu.
Ko nije ortodoksni vegetarijanac, zadovoljiće se kiselim mlekom uz tikvice ili boraniju, ili pak jajetom što će ga umešati u bećarac.
Da ne pričamo kako je sve to jeftinije.
Pardon, kako je bilo jeftinije. Jer, fensi restorani s početka novog milenijuma spremaju povrće što se po cenama može meriti samo s biftecima; pijace su ozelenele preko cele godine, pa, o apsurda, ima dana kada je kilogram tikvica duplo skuplji od kilograma piletine.
Srećom nije sve tako: dođe doba da se dečurlija gađa paradajzom, da se neprodati krastavci bacaju, a kupus gotovi da je prikladan svakom džepu.
Ne mora baš na svakoj trpezi da bude mango, avokado…
Zeleni pasulj
Pasulj tetovac – 500 g; crni luk – 500 g;
beli luk – 1 glavica; lorber – 1 list;
biber – 1 kašičica; ulje – 1 šolja;
sveže zelje – 2 veze;
aleva paprika – 1,5 kašičica; so
Spremaju ga ne samo u proleće već i u ostala godišnja doba kada nema zelja, ali ima spanaća, blitve…
Pola kila tetovca treba iskuvati u jednoj vodi. Dok se pasilj kuva, valja na rebarca isekati pola kila luka, glavicu belog luka na sitno, izmrviti list lorbera i spremiti biber, kako u zrnu tako i mleveni. Pola-pola.
U lonac treba sipati proceđen pasulj i ostalo, preliti sve šoljom ulja i posoliti. Onda naliti vode toliko da pasulj ogrezne. Pa još toliko jer će taman uvreti. Posuti odozgo alevu papriku, više od kašičice, pa otklopljeno staviti na laganu vatru.
Dalje se jelo sprema samo: kada voda uvri, što biva posle bar četiri sata, vreme je za završni udarac: dve veze zelja valja oprati, iseckati na rezance, pa ubaciti u lagano vrijući pasulj, tek toliko da lišće šljone i omekša. Ko posti jede ovo ovako kako je, mesožderi, pak, zeleni pasulj ne mogu da zamisle bez odgovarajuće kobasice ili šnicle od svinjskog vrata.
Suva boranija
Boranija – 500 g; paprika – 2 kom;
paradajz – 500 g; mešana zelen
(šargarepa, paškanat, peršun) – 1 veza;
luk – 1 kom; ulje; so; brašno;
aleva paprika; beli luk; peršunov list
Zove se tako iako uopšte nije suva. Samo se kuva – bez vode, ali tako da sve ostane sočno. Ovako: manja glavica crnog luka se sitno isecka, posoli, pa u dubljem sudu, na malo ulja, prodinsta do rumene boje.
Onda se ubaci još pola kila žute, tanke boranije, pa sve poklopi s dve očišćene paprike, vezom mešane zeleni, pa sve zaspe s malo brašna i aleve paprike. Još se preko svega nabacaju dva očišćena i na kockice iseckana paradajza.
Sud se poklopi, pa na tihoj vatri u sopstvenom soku kuva oko jedan sat. Onda se šporet isključi, sve lagano promeša, pa preko boranije nasecka glavica belog luka i vezica peršunovog lista.
Sočna boranija
Boranija – 500 g; šargarepa – 500 g; ulje; so; mleko – 2 dl; brašno; parmezan; kockice prepečenog hleba
Evo jedinstvenog, ali nada svega ukusnog i jednostavnog načina pripreme boranije. U mleku.
Dakle, po pola kila boranije i šargarepe valja očistiti, pa iseckati a la žilijen. Dakle, na tračice. Prvo se, na laganoj vatri i uz mešanje, proprži šargarepa (da ostane lepe crvene boje), onda doda boranija, sve posoli, nalije mlekom i pirjani u poklopljenoj posudi. Kad povrće postane meko, zapraši se kašičicom brašna, lagano promeša pazeći da se ne zgrudva, pa na laganoj vatri, da šapuće, kuva još nekoliko minuta.
Služi se s kockicama prepečenog hleba i parmezanom.
Grašak-šećerac
Grašak – 500 g; crni luk – 1 glavica; mirođija, ulje; so; brašno
Danas se svaki mladi grašak zove šećerac. Nekada sve je bilo jednostavnije: šećerac je bio samo grašak što se sprema sve s mahunama. Onaj što više lići na boraniju, ali je trava zelene boje i mnogo širi. Elem, nevolja s ovim graškom je što ga ima vrlo kratko, što valja samo dok je mlad, pa shodno tome nema konaca.
Dakle, pola kila ovog graška valja očistiti, oprati, a onamo, u dubljem sudu propržiti glavicu crnog luka. Da smekša, ali nikako ne počne da žuti. Da ostane staklast. Onda se ubaci grašak, sve promeša, nalije šoljicom vode, posoli, zaspe kašičicom brašna, sud poklopi, pa na laganoj vatri sve kuva dok grašak ne smekša.
Skloni se s vatre, još zapraši vezom seckane mirođije, ponovo poklopi, prohadi pa posluži.
Tikvice u kiseloj pavlaci
Tikvice – 1 kg; kisela pavlaka – 2 dl; puter, so
Ovo je nešto više nego jednostavno. Jelo za totalne početnike. Recept u jednoj rečenici: tikvice se izrežu na tanke kolutiće, proprže na vrelom puteru s obe strane, posole po ukusu, preliju kiselom pavlakom, ostave da proključaju i posluže toplo. Eto!
Tikvice na žaru
Tikvice – 1 kg; mirođija – 1 veza;
suncokretovo ulje; maslinovo ulje; so
Kao i obično vatru treba dobro raspaliti i žicu ugrejati da žeže. Ko nije izašao u prirodu da se bavi tom rabotom, uključi u stanu električni roštilj. Ako ni to ne ide, valja samo griler ili teflonski tiganj blago nakapati suncokretovim uljem.
Mlade, tanke tikvice se uzduž iseku na dve do tri šnite, pa isprže na jakoj temperaturi.
Polože se u činiju, zaspu seckanom vezom mirođije, još posole i nakapaju maslinovim uljem pa jedu kako tople tako i hladne.
Zapečene tikvice
Tikvice – 1 kg; jaja – 4 kom; ulje, so;
belo kukuruzno brašno; mirođija – 1 veza
Ovo je za lenje. Jer jelo se u rerni sprema samo, ne traži one muke oko pohovanja i višesatnog dreždanja kod šporeta.
Tikvice se uzduž, a unakrst, preseku na četvrtke, pa svaka tako dobijena četvrtina skrati na pola dužine. Ovi štapići poređaju se u nauljenu činiju od vatrostalnog stakla, uvis, ali tako da ostane prostora između njih.
Sve se još malo zalije uljem, posoli naravno, pa zaspe belim kukuruznim brašnom. Ono se odozgo naprska vodom, pa prelije s četiri dobro umućena jajeta, u koje je umešana i veza seckanog lista mirođije.
Sve ostalo uradiće rerna za pola sata, zagrejana na standardnih 225 stepeni.
Janija od tikvica
Tikvice – 700 g; mladi crni luk – 1 veza; paradajz – 500 g; ulje; aleva paprika;
brašno; šećer; jabukovo sirće; so; peršunov list – 1 veza; mirođija – 1 veza; kiselo mleko
Svako ko je putovao (i jeo) po zemlji Srbiji zakleo bi se da u Leskovcu ne umeju da spremaju dijetalna jela. Evo dokaza da umeju.
Veza mladog crnog luka se sitno isecka, pa proprži na zejtinu. Zaspe se slatkom alevom paprikom, pa prelije s pola litre vrele vode.
Četiri veće tikvice se očiste, iseku na kolutove debljine prsta, pa pridruže dinstanom luku. Posoli se i kuva petnaestak minuta. Taman da se oljušte i iseckaju na sitno tri veća paradajza, a može i da se zalije sokom (ako ima preostalih zimskih zaliha). Sve se krčka dok tikvice ne omekšaju. Naravno, pošto ima paradajza, doda se na vr’ noža šećera.
U šolji se još razmuti kašika brašna u hladnoj i jabukovim sirćetom zakiseljenoj vodi, pa ovim „zaprži” jelo. Vrati se na ringlu još desetak minuta.
Na kraju sve se još samo zaspe vezom sitno seckanog paršuna i vezom mirođije. Jede se preliveno ovčijim kiselim mlekom, a neki Leskovčani obavezno ljutitio komentarišu „A gde je ovde meso?!“
Patlidžani na žaru
Plavi patlidžan – 1 kg; peršunov list – 1 veza;
suncokretovo ulje; maslinovo ulje; modensko sirće; so
Ko se seća uputstva za tikvice na žaru početak je isti: vatru treba dobro raspaliti i žicu ugrejati da žeže. Ko nije izašao u prirodu da se bavi tom rabotom, uključi u stanu električni roštilj. Ako ni to ne ide, valja samo griler ili teflonski tiganj blago nakapati suncokretovim uljem.
Patlidžani se popreko iseku na šnicle od oko jedan centimetar, posole, pa ostave petnaestak minuta da otpuste gorčinu. Operu se pod mlazom hladne vode, pa čistom krpom osuše. Sve ovo nepotrebno je ako su patlidžani mladi, pa stoga i nisu gorki. Peku se na žaru nasuvo, ili prže u tiganju.
Poslažu se u činuju, posole po potrebi, zaspu vezom peršunovog lista, nakapaju maslinovim uljem i modenskim sirćetom.
Jede se ili tako kako je, ili uz prilog sa žice: ćevapi, kobasice, pileći bataci, krilca…
Janija od kupusa
Kupus – 500 g; mladi krompirići – 500 g; paprika – 500 g; ljute papričice;
crni luk – 3 glavice;
beli luk – 1 glavica; mešana zelen – 500 g; paradajz – 500 g; aleva paprika;
biber u zrnu; so; ulje;
peršunov i celerov list – 1 veza;
kisela pavlaka (po ukusu)
Kad se pravi u prirodi, priprema se na vatri, u zemljanom loncu, pored roštilja. Ovde, uputstvo za pripremu u kućnim uslovima.
Svakako potrebno je pola glavice kupusa, još po pola kila krompirića; crvene, jedre paprike šilje; nekoliko ljutih papričica po ukusu; tri veće glavice crnog luka; glavica belog; veza zeleni; glavica celera; pola kila paradajza; a za začin po veza lišća peršuna i celera, aleva paprika, biber u zrnu, so.
Sve ovo stane u jednu kesu s pijace, ali glavni posao, kao što to obično biva, tek predstoji. Krompir se očisti, kupus isecka na kockice, na krupne komade se iseče i očišćena paprika, a paradajz i celer učetvore. Zelen se takođe isecka na kružiće, crni luk se oljušti, pa popreko iseče na kružiće, čenovi belog samo oljušte.
Kakva šerpenja, da bi joj na veličini pozavidela svaka ringla (ili vatra u prvobitnom slučaju) dobro se podmaže uljem pa nehajno nabaca pripremljeno povrće što se zasipa solju, biberom u zrnu, ceckanim začinskim lišćem i alevom paprikom. Tako sve do vrha. Kol’ko je mesta u šerpi, toliko je i materijala, pa još malo više. Ništa zato, jer vrlo brzo će sve da šljone, pa sve stane na svoje mesto.
Na kraju se ostavi, za vrh, malo paradajza, slatke paprike, ljute papričice što se još zapraši alevom paprikom. Da jelo bude i na izgled šareno, a ne samo na ukus. Još se nalije rakijskom čašicom vode, poklopi, pa na laganoj vatri krčka dok sve ne smekša.
Po uskusu može se sve (u tanjiru) zaliti čašom kisele pavlake.
Špargle u prezlama
Špargle – 500 g; puter; so; prezle
Ma koliko to na prvi pogled čudno izgledalo, špargle nisu ništa drugo do – kupus.
Kao što su kupus i keleraba, i kelj, i karfiol… Elem, špargle spadaju u nešto najzdravije što zemlja nudi.
Postoje zelene i bele, postoje divlje i gajene. Divlje su se nekada nalazile u Istri, gde su dečica pored drumova prodavali šparoge u vezicama, ali više tamo nema ni drumova (napravili Hrvati auto-puteve koji nisu baš pogodni za male prodavce), a ni Rovinj nam više nije drugi Beograd.
Dakle, ostaje ono što imamo na pijacama. Zelene su kvalitetnije od belih pa ih ovde preporučujemo, spremljene na najjednostavniji način: donji korenasti deo se očisti (na vrhu ostavi neoljušteno), obari, a za to vreme u tiganju zagreje puter, na njemu proprži kašika prezli, pa špargle uvaljaju u vrelu masu. To je sve.
Bukovače u vinu
Bukovače – 500 g; crni luk – 3 glavice;
beli biber; belo vino – 2 dl; peršunov list
Ne u bilo kom, već nekom muškatnom: tamjanici, tramincu, muškat otonelu, može i krokanu. Ova vina, jakih mirisa, što neretko služe za popravljanje bukea vina slabih mirisa, popravljaju i ukus jelima.
Pola kilograma gljiva valja iseći na rezance, pa ih ostaviti da sačekaju prigodnu podlogu. A to su tri glavice crnog luka, sitno iseckane, posoljene pa izdinstane dok nisu smekšale i zacaklile se.
Kad je luk ovako pripremljen, spreman je da se pomeša s pečurkama, začini mlevenim belim biberom i s čašom pomenutog vina.
Krčka se u otklopljenom sudu dok se ne zgusne, a na kraju saspe vezom seckanog peršunovog lista.
Opštepoznato pravilo i ovom prilikom nalaže da vino trošeno u kuvanju, treba uz jelo popiti do kraja, jer ne valja da stoji u otvorenoj boci.
Gabikina šalša
Paradajz – 1 kg;
maslinovo ulje; beli luk; peršun
Kada se Arsen vratio s operacije, Gabika mu je spremala mediteranska jela. NJemu, a i njoj omiljenu, najjednostavniju. Dakle, šalša je jedno od dalmatinskih jela koja su često na trpezi Dedića. Evo kako to radi Gabi:
„Najjednostavnija je šalša od paradajza. Ja ga jednostavno barnem, skinem kožuricu, semenke, ali onda ga ne meljem, kako je možda lakše, već sitno iseckam. Ohladim, pa začinim hladnim maslinovim uljem, belim lukom i peršunom. Posle samo malo propirjanim. Ovako kako je, sjajno je s ribom lešo, a isto i kao preliv za paste svih vrsta.”
Šalša od patlidžana
Patlidžan – 500 g; crni luk – 500 g;
paradajz – 500 g; beli luk – 1 glavica; peršunov list – 1 veza;
ulje; so; majčina dušica, origan, majoran, timijan, bosiljak
Oko pola kilograma patlidžana valja standardno oljuštiti pa iseckati na kockice. Sitnije od centimetra. Onda ih posoliti, pustiti da se oznoje, oprati pod mlazom hladne vode i odložiti da sačekaju dalje.
Pola kila crnog luka isecka se takođe sitno, najsitnije, pa prodinsta na dosta zejtina (pola suncokretovo, pola maslinovo). Da ne zagori, a luk ostane staklast i mekan. Tada se dodaju oni patlidžani, naliju rakijskom čašicom vode, pa na laganoj vatri dinstuckaju dok ne smekšaju. Pripreme se još i glavica belog luka, veza lista peršuna, a pola kila paradajza oljušti i isecka na kockice što ne moraju da budu sitne kao kockice od patlidžana. Sve se smeša, začini mediteranskim začinima (majčina dušica, origan, majoran, timijan, bosiljak) po ukusu, pa na laganoj vatri kuva dok ne dobije gustinu po želji.
Napitak za mamurne od tikvica (Umesto dezerta)
Tikvice – 2 kom;
pavlaka – 1 čaša; jaje – 1 kom;
mirođija – 1 veza; so
Osim mamurluka za ovaj napitak su potrebne još i dve osrednje tikvice, čaša pavlake, jedno jaje i veza mirođije. So (za razliku od ulja!) podrazumeva se.
Tikvice se oljušte, iseckaju na kockice, pa naliju litrom tople vode i kuvaju dok se ne skuvaju.
Posoli se po ukusu.
Onamo se čaša kisele pavlake umeša sa žumancetom pa začini napitak dok je još topao, ali nikako vreo. Sve se još zaspe vezom sitno seckane mirođije, pa dobro ohladi. U frižideru da bude onako kako prija i hladno pivo na plus 40 stepeni Celzijusovih.
Naravno da može i bez mamurluka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.