Šta je to što Istru izdvaja od ostalog primorja, po čemu su Istrijani toliko jedinstveni da zaslužuju poseban (krunu čak) nastavak gastronomskog putovanja po bivšoj državi.
Dakle, oni na jednom mestu imaju što drugi nemaju: na svakih nekoliko kilometara putovanja po ovom izuzetnom poluostrvu dečaci i devojčice će vam nuditi špargle/šparoge. Divlje, zelene, tanke i neuporedivo ukusnije od pitome im braće. Dalje, svetsku slavu stekli su belim tartufima što su se ko zna kada i ko zna kako rasejali po kamenjaru, a prodavali Austrijancima i Italijanima za velike pare. Vino malvazija je nešto najlepše belo što se može zamisliti na obali mora, crveni teran je isto tako dobar kao i italijanski san đoveze što je proglašen za vino milenijuma.
U Limskom kanalu ne samo da je Ričard Vidmark spasavao Bebu Lončar od zlih Mavara, tu su mogli da probaju i kamenice/ostrige, prirodnu vijagru pre vijagre, ako već nisu imali para za tartufe (u šta sumnjam).
Samo u Isti pije se (jede?) istarska supa
Istra je, pored toga i u ovo nesrećno vreme ostala Jugoslavija. U centru Fažane opstao je spomenik poginulim rodoljubima, od tri metra sa velikom zvezdom petokrakom na vrhu. Na pristaništu odakle kreće brod put Briona/Brijuna, nedirnuta su tri ogromna panoa: veliki državnici, poznate žene, poznati ljudi u poseti. Maršalu Titu, naravno, drugarici Jovanki što je gostila Elizabet Tejlor, ali i Sirimavo Bandaranaike ili Indiru Gandi.
Pre godinu dana upoznao sam jednog kelnera što je u kompleksu rezidencije pripravnički staž započeo za maršalovog vakta. Bio mi je neprocenljivi vodič po istarskim đakonijama, onda donosio razne malvazije da ih probam i odmerim. Proveo sam manje od 24 sata tamo, tako da samo s nostalgijom mogu da se prisećam tamošnje gostoprimljivosti.
Rovinj se, ne bez razloga, u žargonu zvao letnji Beograd. Pola Beograda ovde je letovalo, imalo male apartmane, u Cisterni kod Eđija (kafane u kojoj se potpisao čak i Ernest Hemingvej, dok je ispijao zelenu grapu – pogledaj pod Preko reke pa u šumu) više se slušao beogradski no istrijanski. Uostalom, glavna ulica u Rovinju zvala se Beogradska.
Tu su se, od sumraka do svitanja svirale gitare, nema veze da li u konobama, kafićima ili buticima; ispijala pića koja su se kod ljubaznih domaćina našla, ili je neko od gostiju otrčao do prve konobe koja je takođe bila otvorena bez prestanka i u kojoj su rođeni Rovinjezi uživali u jeftinim, a dobrim vinima i grapama.
Italiju je već bila zahvatila turistička groznica: u Trstu ili Veneciji nije se mogla pojesti prava pica. Ali, u Rovinju jeste. Tu je neki Italijan (ništa čudno, polovina Istrijana su Italijani), baš onako kako se to i dalje radi u Napulju, otvorio peceriju gde pica-majstor pred gostima obrće testo, vrti ga ukrug oko ruke kao što se žipon i suknja okreću oko struka igračice; peče u zidanoj peći što se loži na drva.
Kad je devedesetih počela ona euforija, oni se nisu dali, pa se napaljeni bojovnici nikada nisu dokopali vlasti.
Ipak, Beogradska ulica više ne postoji. Uostalom, ni ondašnji Beograd više ne postoji.
Novčanica od 100 dinara Narodne banke Jugoslavije ne samo da je imala prolaz od Triglava pa do Đevđelije, od Karpata pa do Jadrana, ona je bila i legalno sredstvo plaćanja u Trstu, ali i u Veneciji: istarskim predgrađima, takoreći. Vredela je oko 70 američkih dolara, pošto mi je pripravnička plata, početkom sedamdesetih, bila oko 40 tih novčanica, vi gledajte.
Da li smo mi to pogrdno nazvani jugonostalgičari, ili smo džaba krečili?
Ima još simbolike u putovanju Istrom. Na put po bivšoj državi, pre tri meseca, krenuli smo sa severa. Iz Slovenije, koja je takođe jednom nogom zakoračila u Istru. Obišli sve bivše republike (i pokrajne), neke od juga do severa u više navrata, predstavili gurmanska carstva kojih se nismo libili uprkos polnim, nacionalnim ili verskim razlikama.
Uostalom, u vreme o kojem pričamo, i u strogo antialkoholičarskim ćevabdžinicama (bilo u Sarajevu ili Prizrenu), ispod tezge uvek se čuvala boca vina i neka flaša piva. Za putnike namernike što ne mare za kanone.
Ponovo: da li je pogrdno biti jugonostalgičar, ili smo džaba krečili?
Istarska supa
Crveno vino – 9 dl; hleb – 150 g; šećer – 50 g; maslinovo ulje – 1 kašika; biber
Ovo je jedina supa što se sprema u Istri. Sve ostalo su juhe. No, jedinstvenog je i neponovljivog ukusa što ni duboko u kontinentu ne menja osobine.
Da bi bilo kako valja, međutim, treba imati i bukalet. Zemljani sud na kojem piše »Pij Ivo« ili Mate, ili… Dakle u bukalet se ulije malo zagrejano vino, pa sve dobro promeša s maslinovim uljem i šećerom, začini mlevenim biberom po ukusu. Kažu, ne više od na vr’ noža. Onamo se kriška hleba prepeče, pa utopi u supu.
Oni što su preterali, posle su se pravdali da su se napili ne od vina već od – hleba!
Supa od dunja
Crveno vino – 9 dl; dunje – 300 g; šećer – 50 g; maslinovo ulje – 1 kašika; biber
Još jedna varijanta istarske supe.
Pre svega dunje valja iseći na manje kriške, očistiti od semenki pa ispeći u rerni.
Vino se začini kao što je već rečeno, pa uspe u škudelicu, zamljanu činiju što je obavezan deo pokućstva u Istri. Ubace se dunje, sve promeša i – pije/jede.
Da li i ovde važi ona primedba o vinu i hlebu odnosno dunjama – nije poznato.
Juha od purana
Ćureće meso – 800 g; šargarepa – 300 g; celer – manji koren; peršun – manji koren; crni luk – 1 glavica; so; biber u zrnu; rezanci ili kakva druga testenina – 100 g.
Istranžirano ćureće meso sve s kostima, šargarepu, celer i peršun, luk u komadima, so i kašičicu bibera u zrnu valja staviti u hladnu vodu. Kuva se oko dva sata na tihoj vatri. Izvadi se meso, supa procedi, pa ukuvaju rezanci.
Kuvana ćuretina posluži se ili posebno s renom ili senfom, ili odvoji od kostiju, pa ubaci u supu.
Isto ovako pravi se i supa od domaće kokoške.
Riblja juha
Bela riba – 1,5 kg; pirinač – 50 g; maslinovo ulje – 1 dl; beli luk – 3 čena; paradajz – 150 g; peršunov liost – 1 vezica; lovorov list – 2 kom; so; biber u zrnu – 1 kašičica; pola limuna.
Riba se očisti, iseče na veće delove pa potopi u hladnu vodu. Doda se ulje, beli luk u celim čenovima, paradajz isečen na kriške, sok od pola limuna, lovor, kašičica bibera u zrnu, polovina lista peršuna, posoli se. Kuva se na srednje jakoj vatri, ne duže od petnaestak minuta. Onda se riba izvadi, a ostalo povrće kuva još dok se potpuno ne skuva.
Procedi se, pa krene dalje: riba se otkosti, komadi koliko za zalogaj ubace u supu (a neka lepa veća škarpina ili san pjetro ostave pa posluže na lešo), a onamo u slanoj vodi skuva pirinač.
Na samom kraju pirinač se procedi i ubaci u supu sa sitno iseckanom polovinom onog peršunovog lista.
Pršut s jajima i tartufima
Jaja – 4 kom; pršut – 150 g; tartufi – 100 g; ulje; so; biber
Evo jela što su sebi mogli da priušte samo najbogatiji (pomenuti Ričard Vidmark, na primer), ali i obični Istrijani što su gajili svinje pa meso sušili, a u dokolici obilazili dolinu reke Mirne sa svinjama (pre nego što su postale pršute) osetljivog njuha koje su rovale zemlju u potrazi za podzemnim gljivama. A bivalo je tu tartufa i za svinje i za gazde.
Sada recept: na vrelom ulju proprži se na kockice iseckan pršut, dodaju se umućena jaja, posoli, pobiberi, pa ubace na listiće iseckane gljive. Malo se promeša, pa posluži.
Fritaja od divljih šparoga
Divlje špargle – 500 g; jaja – 8 kom; crni luk – 150 g; maslinovo ulje; so; biber.
Fritaje (kajgane, omleti) česte su na istarskim trpezama. Ima ih u gotovo neverovatnim kombinacijama: sa gljivama, maslinkama, klicama mladog belog luka, divljim radičem, puževima, paradajzom (pomidorom)…
Mekani deo divljih špargli samo se opere, pa prstima iskida na komade dužine oko tri centimetra. Sitno seckani luk se proprži na ulju, pazeći da ostane staklast. Nikako ne sme da počne da žuti. Dodaju se pripremljene špargle, posoli, pobiberi, pa pirjani na laganoj vatri dok povrće ne smekša
Onamo se umute jaja, pa ubace u šerpu sa šparglama, promeša i prži dok se jaja ne zgrušaju.
Fritaja s tartufima
Jaja – 8 kom; tartufi – 150 g; peršunov list – 1 vezica; maslinovo ulje; so; biber.
Na vrelo ulje ubace se mućena jaja, na listiće iseckani tartufi, so i biber, pa uz mešanje prži dok se jaja ne zgrušaju. Na kraju se pospe sitno seckan peršunov list i posluži.
Frigani cvijet od cuka
Cvet od bundeve – 30 kom; jaja – 3 kom; brašno – 80 g; ulje; so.
Bundeve, tikvice, tikve… imaju prelepe žute cvetove. Nisu oni samo lepi, oni se i pohuju pa s uživanjem jedu.
Neoštećeni cvetovi od bundeve (ili tikvice) dobro se operu, posole, uvaljaju u brašno, zatim u razmućena jaja, pa prže na vrelom ulju dok ne porumene.
Posluže se kao prilog uz meso, ali je atraktivno i kao samostalno malo jelo; ako se spremaju kao i jabuke u šlafroku pa posipaju prah šećerom, postaju i slatkiš.
Pršut u malvaziji
Pršut – 400 gr; belo vino – 1 dl; maslinke – 100 g; maslinovo ulje; so; biber; tartufi – 150 g.
Sve napomene u vezi s pršutom i tartufima važe i ovde.
Dakle, pršut se izreže na tanke ploške, pa na ulju proprži s jedne i druge strane. Zalije se vinom, ubace maslinke, malo prokuva pa posluži kao toplo predjelo. Ovako bez tartufa.
Sa tartufima: pri kraju ubace se gljive izrezane na listiće, pa još samo malo sve prokuva.
Istarska maneštra
Pasulj – 250 g; krompir – 400 g; suva slanina – 120 g; kost od pršuta; paradajz pelat – 150 g; beli luk – 3 čena; celerov list – 1 vezica; lovorov list – 1 kom; so; biber.
Očišćen pasulj se na desetak minuta prokuva u hladnoj vodi, procedi, voda baci, a pasulj je spreman za dalje.
Kost od pršuta (na kojoj naravno ima i mesa) opere se u toploj vodi, ako je prevelika za dotični lonac iseče na nekoliko manjih delova. Doda se pasulj, seckana slanina, sitno seckani luk, list lovora i biber. Sve se kuva dok se pasulj ne skuva, a s kosti lako skida ono preostalo meso. Elem, meso se skine, iskida na komadiće, oni ubace u maneštru, kost baci, pa se doda oljušten i na kockice iseckan krompir, paradajz, a po potrebi dosoli.
Kada je sve kuvano kako treba, posluži se kao samostalno jelo, bez ikakvih priloga.
Istarska jota
Pasulj – 120 g; kiseli kupus ribanac – 300 g; krompir – 200 g; suva svinjska rebra – 500 g; suva slanina – 200 g; beli luk – 3 čena; list lovora – 2 kom; so; biber.
Jotu spremaju u svim severozapadnim krajevima bivše nam države. Ipak, ova istarska je jedinstvena.
Pasulj se potopi, prokuva, voda baci, nalije nova, posoli pa kuva jedan sat. U drugoj šerpi se, dopola, skuva kiseli kupus ribanac. Kad je to gotovo, kupus se procedi, voda baci, pa sjedini s pasuljem.
Ubace se suva svinjska rebra, suva slanina (krupni komadi), lovorov list, biber i so po potrebi.
Kad se meso skuva, izvadi se, ostavi na stranu, a u jelo ubaci na kockice isečen krompir. Kuva se još dok se krompir ne skuva.
U tanjiru se, za svakog gosta, stavi po jedno parče rebara i slanine, a oceđena jota posluži kao prilog.
Jagnje u padeli
Jagnjetina (rebra) – 1,2 kg; luk – 150 g; belo vino – 2 dl; svež paradajz – 100 g; list peršuna – 1 vezica; ruzmarin – 1 grančica; ulje; brašno; aleva paprika; so.
Jagnjeća rebra pre svega valja iseći na manje komade i posoliti. Na vrelom ulju najpre se proprži na rebarca iseckan crni luk, pa se doda meso. Promeša se, zalije s toliko vode da meso ogrezne, doda aleva paprika i ruzmarin, pa pirjani dok meso ne smekša. Kada je postalo meko, a voda gotovo potpuno isparila, zaspe se kašikom brašna (ravnomerno, da se ne zgruša), prekrije na kockice izrezanim oljuštenim paradajzom, sitno iseckanim peršunom, promeša se, zalije vinom, pa ostavi da još malo prokuva. Da alkohol ispari, a miris malvazije ostane.
Posluži se uz prilog od testa ili krompira.
Purica sa cuketima i ulikama
Ćureće belo meso – 500 g; tikvice – 300 g; zelene maslinke – 100 g; crne maslinke – 100 g; paradajz – 150 g; zelene paprike – 1 kom; malvazija – 2 dl; list peršuna – 1 veza; maslinovo ulje; biber; so; ribani sir.
Iako se, kako beleže hroničari, hrana Istrijana oslanjala na ono što priroda nudi – dakle divljač, riba i plodovi mora, te samoniklo bilje i gljive – čuven je i pazinski puran, onda istarska pršuta, o jagnjetini i ovčetini da ne govorimo. Uz to, svaka kuća imala je baštu, ili makar bašticu. Uspevali su tu paradajz (pomidor), paprike, pasulj (grah), tikvice (cukini, ili cuketi), svašta još iznad i ispod zemlje.
Podrazumeva se da je na imanjima gajena maslinka (ulika) i loza, bela (malvazija) i crvena (teran). Evo jedne kombinacije iz domaćeg dvorišta, a bogami i sa imanja.
Belo ćureće meso se iseče na komade kao kutija šibica, pa na ulju isprže toliko da porumene. Doda se oguljen i na kockice isečen paradajz, so, biber pa nastavi pirjanjenje dok se sok ne svede na polovinu. Tada se ubace tikvice iseckane na kockice, maslinke i peršunov list. Doda se još deci malvazije pa nastavi pirjanjenje dok tikvice ne omekšaju.
Na kraju se doda još deci vina, pirjani deset minuta, a posluži uz ribani sir.
Puran na motovunski
Ćureće belo meso – 1,2 kg; masno svinjsko meso – 300 g; ćureća džigerica – 300 g; suva slanina – 200 g; pršut – 100 g; ovčiji ribani sir – 50 gr; kesten pire – 250 g; šargarepa – 2 kom; celerov list – 1 veza; jaja – 2 kom; crveno vino – 2 dl; ulje; so; biber.
Ko god da se kleo da je mediteranska hrana izrazito lagana i dijetalna prevario se. Iako je od Motovuna do mora gotovo puškomet, onamo se ne brinu za liniju. Ipak, ovog purana spremaju samo o specijalnim prilikama. Kada domaćinima nije žao da se dooobro istroše.
Ćureće belo se odvoji na kosti i krtinu, pa od mesa naprave poveće šnicle. Okrajci se zajedno sa svinjetinom samelju na najsitnijoj šajbni mašine za mlevenje mesa, doda se ribani sir, jaja, sitno seckani celerov list, pršut izrezan na kockice, isto tako pripremljena kuvana šargarepa i pire od kuvanog kestena.
Na malo ulja proprži se džigerica iseckana na kockice, doda crveno vino (teran, nego šta), pa kratko još prokuva. Procedi se, pa pridruži mlevenom mesu i začini solju i biberom, dobro se promeša.
Ćureće šnicle se istanje tučkom, pa napune nadevom. Paketići se fiksiraju belim koncem, polože jedna do druge u tepsiju, pa na 200 stepeni peku oko sat i po. Kada su napola gotove, preko svakog svitka položi se tanka ploška slanine.
Pred služenje skine se konac, iseku rolade, preliju sokom od pečenja, pa posluže uz pečeni krompir, a jedu uz isti onaj teran što je korišćen i za kuvanje.
Bakalar na puljski način
Suvi bakalar – 400 g; krompir – 600 g; list peršuna – 1 veza; lovorov list – 1 kom; beli luk – 5 čenova; maslinovo ulje; biber; so.
Nekoliko sati pre nego što će se pristupiti kuvanju, bakalar se ostavi u mlakoj vodi. Zatim ubaci u slanu vodu pa kuva dok ne smekša. Zatim se izvadi iz vode, očistiti od kostiju, iscepka ka komade kol’ko za zalogaj, pa vrati na dokuvavanje. Vode treba da ostane tek toliko da pokrije meso. Tada se doda očišćen i na veće kocke isečen krompir, iseckani beli luk, list lovora i biber. Dolije se ulje, pa kuva dok krompir ne smekša.
Peršunov list se isecka sitno, pa tek u tanjiru njime začini kuvani bakalar.
Škombri sa slanim sardelama
Skuša – 1 kg; slane sardele – 60 g; luk – 1 glavica; kapari – 30 g; peršunov list – 1 veza; ulje; sirće; biber u zrnu.
Ako se neko uplašio od naslova, odmah da ga razuverimo. Škombri nisu ništa drugo do – skuše.
Dakle, ribe se očiste, operu, pa uture u posoljenu hladnu vodu kojoj je dodata kašičica bibera u zrnu i luk isečen na veće kriške. Kada provri, kuva se još pet minuta. Gotove su, pa mogu da se izvade iz vode, da im se odstrane glave i kičmene kosti, iscepkaju na komade kol’ko za zalogaj, pa poslažu na tanjir.
Onamo se očiste sardele, iseckaju se na komadiće, stave na vrelo ulje, dodaju kapari i vinsko sirće pa malo proprže. Ovim umakom preliju se ribe u tanjiru što se ostavi da malo odstoji.
Valja i kad duže stoji, pa se potpuno ohladi.
Popara od ribe
Mešana riba (zubatac, ugor, škarpina) – 1 kg;krompir – 800 g; svež paradajz ili pelat – 150 g; crni luk – 1 glavica; beli luk – 3 čena; list peršuna – 1 vezica; maslinovo ulje; biber; so.
Riba se očisti, pa iseče na manje komade.
Na maslinovom ulju proprži se luk, da bude staklast, pa doda riba i iseckani beli luk. Pošto se riba malo proprži, doda se paradajz, zalije se vodom ili ribljim fontom (supa od ribljih kostiju i glava) toliko da pokrije sadržaj. Ubace se začini i krompir isečen na ploške pa skuva na srednje jakoj vatri.
Istarski brodet
Škarpina – 500 g; grdobina – 250 g; ugor – 250 g; lignja ili sipa – 150 g; morski račići – 5 kom; luk – 250 g; sveži paradajz – 300 g; beli luk – 5 čenova; list peršuna – 1 veza; belo vino – 2 dl; lovorov list – 2 kom; brašno; maslinovo ulje; biber u zrnu; so.
Iako je nepisano pravilo da se brodet pravi od ribe koja je ulovljena, a nikada se ne zna šta će to biti, ovaj brodet je upravo raskošan. Kako god, riba se očisti, ako je velika iseku smerni komadi, uvaljaju u brašno, pa na samo nekoliko minuta, da porumene, proprže na vrelom maslinovom ulju.
Šerpa se skloni s vatre, dodaju se očišćene lignje, račići, luk isečen na rebarca, iseckani beli luk, oljušteni paradajz, list lovora, biber i so. Vode se dolije koliko da pokrije ribu, pa sve kuva na laganoj vatri. Kada je gotovo dopola, sipa se vino, iseckani list paršuna, pa samo uz protresanje šerpe, nikako mešanje, kuva još dvadesetak minuta.
Posluži se uz palentu.
Istarska pogača sa skutom
Za testo: 400 g brašna; 60 g šećera; 60 g putera; 40 g kvasca; 2 žumanca; rendana kora od limuna; 3 dl mleka; so.
Za nadev: 700 g skute (mladi neslani sir, najsličniji švapskom siru); rendana kora od limuna; 100 g šećera; 100 g suvog grožđa; 2 jajeta; vanilin šećer.
Od svih pomenutih sastojaka zamesi se testo što se ostavi na toplom da poraste duplo. Podeli se na dva dela.
Kad nema skute (a nema je nigde osim u Istri) dobro će doći i neslani švapski sir. Pomeša se s jajima, šećerom, suvim grožđem i struganom korom od limuna.
Polovina testa se položi na dno nauljenog pleha, onda fil, na kraju ponovo kora. Ostavi se na toplom da se još malo digne, sve se premaže s dva belanca (ostala od onih žumanaca što su ušli u testo) i vanilin šećerom, čačkalicom probode na nekoliko mesta pa peče 40 minuta na 250 stepeni.
Služi se ohlađeno na sobnoj temperaturi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.