Crnogorska kuhinja je vrlo jednostavna i iako se razlikuje po oblastima, svuda ima uticaja turske kuhinje. Dosta turskog življa ima u Crnoj Gori, naročito u Podgorici odakle i ja potičem.
Ta kuhinja je istovremeno i najraznovrsnija: na primer krap (šaran) sa suvim šljivama je poznati specijalitet; pilavi podgorički su čuveni; pirjani sladak kupus sa dunjama i kiselim jabukama takođe; japraci (sarme od listova raštana ili loze) nalaze se u svim krajevima dokle su Turci stigli.
Sjeverna Crna Gora poznata je po dobroj jagnjetini i teletini, naročito ispod sača; jagnjetina u mlijeku je čuveni specijalitet; savršene su cicvare i kačamaci.
NJeguši iznad Kotora nisu poznati samo po pršuti i siru; samo tu se gaji (a i to sve ređe) sjajna ruska krtiola – krompir jedinstvenog ukusa.
Riječka nahija sa Rijekom Crnojevića svjetsku slavu stekla je po suvom krapu, crmničkom vinu i savršenoj lozovoj rakiji.
Nije to odskora. Uostalom, svedočenje o crnogorskoj kuhinji ostavio je Vuk Karadžić u tekstu „Dolazak knjaza Danila Petrovića u Crnu Goru“, gde je opisana gozba kod kapetana njeguškog Prorokovića:
„Domaćini su pred goste postavili dugačku trpezu od dasaka, a po njoj trpežnjak; i pored nje s obe strane klupe za sedjenje. Prvo se jelo donese u čorbi od mesa ovčijeg, pogust skuvan pirinač. Pred knjazom bili su sudovi dosta gospodski ili varoški, bilo je i tanjira i noževa i viljušaka; i ovaj se pirinač donese u velikom drvenom čanku, koji se onamo zove vagan, i svi smo ga amo od knjaza dalje jeli velikim drvenim kašikama, kakove su u Srbiji po selima. Posle pirinča donese se kuvano ovčije meso u velikim komadima (gotovo u četvrtinama) koje je jedan od gostiju posle sekao na manje; iza ovoga mesa donese se jagnjeće meso pečeno, isto onako u velikim komadima, koje je opet jedan od gostiju sekao u kakav sud pred sobom; iza ovoga pečenja donese se šunka koja se onamo zove pršut, a posle nje sir. Gde je knjaz sedeo bilo je i čaša podosta, ali mi ovamo dalje pili smo vino stakletom od oke redom nazdravljajući jedan drugome, kao n.p. što se u Srbiji kadašto pije čuturom.“
Primorska kuhinja je, naravno, nešto sasvim drugo i o tome ovde neće biti riječi: ona je najsličnija dalmatinskoj trpezi. Dakle, morska riba, školjke, muzgavci na razne načine.
Još nešto: iako je aleva paprika (alev znači crven) riječ stigla sa Turcima, paprika nije. Zato u tradicionalnoj crnogorskoj kuhinji ona ne postoji. Sve čorbe, sva jela su bijela.
Seljačka čorba
Kopriva – 250 g; blitva – 250 g; mladi luk – 250 g;
slanina – 100 g; morač – 1 veza;
kukuruzno brašno – 1 kašika; salo – 1 kašika; so
Slanina se isjecka na kockice, proprži, pa ubaci isjeckani zeleniš, sve nalije vodom i kuva dok se ne skuva. Na samom kraju posoli se po ukusu, začini moračom i zaprži kašikom kukuruznog brašna.
Tek toliko da se zgusne.
Kačamak
Bijeli krompir – 1 kg; kukuruzno brašno – 1 kg; so;
puter – 125 g; kajmak – 400 g; sir – 150 g; mocarela – 200 g
Ovo je mjera za veće društvo.
Naliti u lonac oko pet litara vode, dodati na kockice isjeckan krompir i kuvati pola sata. Na skuvani krompir dodati brašno (najbolje mljevenog u vodenici), kašičicu soli, prekrstiti varjačom pa kuvati još oko pola sata.
Sve se procedi, a višak vode ne baca, pa drvenom tučarom miješati kačamak toliko da nema grudvica od krompira; da ne bude ni suviše meko, a ni suviše gusto. U sve se ubaci kockica putera, pa vrati na laganu vatru i kuva još oko pola sata uz miješanje. Dodaje se pomalo od one odlivene tečnosti.
Kad je sve dobro sjedinjeno, u drugu šerpu se stavi kocka putera, durmitorski kajmak, sir, a na kraju mocarela da se sve protegne. Ovlaš se promiješa na laganoj vatri, pa sjedini s tučenim kačamakom. Servira se u drvenoj karlici, a posluži uz ovčije kiselo mlijeko, a poslije može i vino krstač.
Prijesne priganice
Brašno (crno ili bijelo) – 500 g; so; lozova rakija; ulje; slani sir
Priganice su najsličnije uštipcima. A spremaju se jednostavno kao i uštipci.
Od pola kila brašna, malo soli, čašice lozove rakije (obavezno) i vode koliko treba, zamijesi se tijesto nešto gušće nego za palačinke. Kašikom se vade priganice, prže na dosta vrelog ulja, a služe uz slani durmitorski ili njeguški sir.
Priganicevsa kvascem
Brašno – 700 g; suvi kvasac – 1 kesica; mlijeko;
šećer – 1 kašičica; so; lozova rakija
U malo toplog mlijeka usuti kašičicu šećera, kesicu suvog kvasca, kačičicu brašna i pustiti da nadođe.
Promješati brašno sa kvascem, mrvicom soli, čašom-dvije mlake vode, čašicom lozove rakije, pa umutiti tijesto. Da kasnije ne bi upijalo masnoću ostaviti ga da stroji jedan sat, dok se ne udvostruči.
Dalje je sve kao što je prethodno rečeno: kašikom se vadi testo, prži na dosta vrelog ulja, služi uz sir, a zaliva krstačem.
Durmitorska pita
Kore za gibanicu – 500 g; durmitorski kajmak – 300 g;
jaja – 4 kom; ulje; mlijeko – 1 čaša; šećer – 1 kašika
I slatko je i slano. I predjelo i dezert. Dakle, i početak i kraj gozbe.
Svaku koru blago nauljiti, po njoj razbacati kajmak i umućena jaja, uviti u rolnu i urolati u okrugloj tepsiji. Najbolje je ako se peče ispod sača, ali je odlično i u rerni, pola sata na 180 do 200 stepeni.
Ono što ovu pitu čini jedinstvenom jeste sam kraj: sve se zalije čašom toplog mlijeka, zaslađenog kašikom šećera, pa ostavi na šporetu da mlijeko upije.
Žućenica
Maslačak – 500 g; bijeli krompir – 500 g;
bijeli luk – 1 glavica; maslinovo ulje; vinsko sirće; jaja; biber; so
List maslačka (žućenice) dobro oprati, narezati na sitne komade nožem, posoliti pa rukama dobro izgnječiti da izađe gorčina.
Onamo obariti krompir isječen na listove, pomješati sa žućenicom, dodati sitno isjeckanu glavicu bijelog luka, začiniti maslinovim uljem i vinskim sirćetom.
Ovo predjelo se služi sa tvrdo obarenim jajima presječenim na pola, a posutim krupno mljevenim biberom.
Pirjani kupus
Sladak kupus – 2 kg; dunje – 3 kom; kisele jabuke – 3 kom; ulje; so
U dubljem loncu staviti šolju ulja da se zagreje, pa na to položiti na četvrtine isječen sladak kupus. Onda se ređa: na krupne komade isječena dunja, jabuka, opet kupus, opet dunja, jabuka… dok ima materijala.
Sve se posoli, zalije još jednom šoljom ulja, poklopi, pa na tihoj vatri, poklopljeno krčka bar tri sata. Povremeno se šerpa samo protrese: ne sme da se miješa, a služi se uz, najbolje, teletinu ispod sača.
Pilav sa raštanom
Pirinač – 1/2 šolje; raštan – 1 kg; crni luk – 2 glavice;
paradajz (pelat) – 3 kom; ulje; so; kiselo mleko
Kilogram raštana se očisti od srednje žile (korena), opere, pa isječe na krupne rezance, a onda posoli i stavi u đevđir da pusti sok. Dve glavice luka se sitno isjeckaju i proprže. U napola upržen luk umiješa se onaj isjeckan pa dobro isceđen raštan. Kad sve smekša, dodaju se tri oljuštena paradajza isječena na kockice (odnosno mala konzerva pelata), pola šolje pirinča i šolja i po mlake vode ili kakve supe.
Krčka se na tihoj vatri dok voda ili supa ne uvre, a onda sve po potrebi dosoli i stavi u đuveč. Peče se u rerni da dobije koricu, a onda zalije šoljom vrelog zejtina.
Pilav je tako gotov i, naravno, ukusan takav kakav je. Ali, biće još ukusniji ako se jede toplo, preliveno hladnim ovčijim kiselim mlijekom, onim što se nožem seče kao torta.
Japraci
Raštan – 1 kg; juneće mljeveno meso – 350 g; svinjsko mljeveno
meso – 150 g; crni luk – 2 glavice; pirinač – 1 šoljica; jaja – 1 kom;
peršunov list – 1 veza; biber; so; ulje; maslinovo ulje; kiselo mlijeko
Listove raštana dobro oprati, na minut obariti u slanoj vodi, pa nožem skinuti korijen (srednji dio, kao kod zelja).
U dubljoj šerpi propržirti isjeckan crni luk da bude staklast, dodati meso, sve dobro izdinstati, na kraju ubaciti šoljicu pirinča, jedno jaje, a začiniti biberom i posoliti po ukusu. Od tako dobijene smijese uvijati sarme i slagati ih u dubljoj, po dnu nauljenoj šerpi. Naliti vodom da ogrezne, na jačoj vatri pustiti da provri, vatru smanjiti i krčkati oko jedan sat.
U tanjiru preliti maslinovim uljem, a služiti uz ovčije kiselo mlijeko.
Raštan
Raštan – 1 kg; bijeli krompir – 1 kg; blitva – 4 veze;
njeguške kobasice – 2 kom; pršut – 400 g; mesnata slanina – 300 g; svinjska kolenica – 1 kom; maslinovo ulje
Raštan dobro oprati u nekoliko voda, skinuti srednji dio, isjeći na krupnije rezance i u vreloj vodi obariti na nekoliko minuta. Izvaditi rešetkastom kašikom, pa ostaviti na stranu.
U lonac od pet litara usuti hladnu vodu, staviti suvo meso, pa sve kuvati jedan sat. U to dodati obareni kupus (raštan) pa kuvati još jedan sat. Dodati oljušten i na krupnije komade isječen krompir i kuvati još 40 minuta. Na samom kraju ubaciti blitvu, kuvati još desetak minuta, isključiti i preliti maslinovim uljem.
Krap na podgorički način
Krap – oko 2 kg; suve šljive – 500 g; crni luk – 500 g;
bijeli luk – 1 glavica; paradajz đus – 500 ml;
lovorov list; vinsko sirće; so; ulje; biber; brašno
Kad nema krapa, dobar je i tovljeni šaran. Očisti se i iseče na šnicle.
Pola kila suvih šljiva treba potopiti u hladnu vodu dok ne nabubre, pa očistiti od koščica. Pola kila crnog luka iseći na rebarca, posoliti i izdinstati s četiri lista lovora, malo bibera u zrnu, kesicom mlevenog bibera, glavicom bijelog luka, dve šoljice vinskog sirćeta, dve čaše đusa od paradajza, odnosno koncentrata rastvorenog u vodi. Kad je sve izdinstano od smese se napravi sos od malo brašna.
Šnicle od ribe i suve šljive ušuškane između njih se poređaju u šerpu, naliju sosom, pa peku u rerni na 220 stepeni oko 45 minuta.
Durmitorski rolat
Teleći pauflek – 2 kg; bijeli miješani sir – 250 gr;
kajmak – 100 g; jaje – 1 kom; ulje; so; majčina dušica
Durmitor je planina, Tara je rijeka što se pije. Sve to zajedno je ono što svijet misli da treba čuvati. Zato nacionalni park čuva Unesko čak. Ali, ne čuva telad, sir, skorup, čak ni majčinu dušicu što džiklja po vrleti u kristalno bistrom vazduhu. A to što ne čuvaju taman je ono što je potrebno za ovo nenadmašno pečenje.
Trbušina, koju majstori često nazivaju i pauflek, najjeftinije je meso što se može naći u kasapnici. Ima onih koji ne znaju šta bi s njom, pa je sijeku na komade i guraju u rernu s krompirom. A može i raskošnije.
Nekoliko kriški durmitorskog miješanog sira, onog od ovčijeg i kravljeg mlijeka, pomeša se s dvije kašike skorupa (kajmak od ovčijeg mlijeka, iz mješine), jednim jajetom i izmrvljenim strukom sveže ili sušene majčine dušice.
Dakle, teleća trbušina se razastre, pa ako je povelika, isječe se na dva dijela. Jedan dio je za docnije, drugi za sada: na sredinu se nabaci onaj mlječni nadijev, onda uroluje i uveže tankim kanapom, čvrsto taman da fil ne iscuri.
Sve se posoli, zamasti pa ponovo natapka majčinom dušicom.
Peče se u crepulji ispod sača, ili u rerni na umjerenoj vatri dva-tri sata, u sudu koji dobro dihtuje na 200 stepeni.
Ovca iz paca
Ovčiji but – 1 kom; mešana zelen – 500 g; crni luk – 1 glavica; bijeli luk – 1 glavica; biber; lovor; vinsko sirće; so; ulje
Od ovčjeg buta se prvo odvoji koska. Onda i ruža, šol, kapak i frikando. Ćoškovi od ovih komada valjaju za kupus ili raštan, a ostala krtina se isječe na šnicle debljine prsta što se poređaju u kakav dublji lonac. Odozgo se nasječe veza zeleni, glavica luka se isjecka na rebarca, manja glavica bijelog luka ostavi u čenovima pa sve posoli i začini biberom u zrnu i lovorovim listom.
Sve se prelije s dva deci vranca, nalije vodom da sve pliva, pa zakiseli vinskim sirćetom tek toliko da kiselina žacne po nepcima. U ovakvom pacu, na hladnom, meso valja da provede tri-četiri dana pa da je spremno za žar.
Šnicle se peku na umjereno jakoj vatri, petnaestak minuta s jedne i isto toliko s druge strane, poklope u pogodnom sudu da sačekaju krtole što se spremaju u crepulji, a ispod sača.
Crnogorska jagnjetina
Jagnje – 1 kom, od oko 8 kg; krompir – 8 kg;
šargarepa – 1 kg; peršun – 1 kg; crni luk – 1 kg;
bijelo vino – 500 ml; lorber; bijeli luk; ruzmarin; so
Ovo se sprema samo o specijalnim prilikama: svadbama, ili kakvim drugim velikim godišnjicama. Ali, svi ostali vični kuvanju lako će ga prilagoditi i za kuhinjske uslove. Ovdje, originalni recept.
Za pripremu ovog specijaliteta, za deset i više ljudi, potreban je poseban sud, metalno burence s poklopcem koji dobro dihtuje. Napravi se pre svega gusta drvena rešetka, visoka desetak centimetara, kojom se pokrije dno. Ako se jelo sprema u kućnim uslovima, onda šerpa sa dobrim poklopcem ne sme da bude manja od 25 litara zapremine.
Meso se isiječe na krupne komade, krompir na četvrtine, šargarepa i luk na krupnije komade. U bure se sipa voda samo do nivoa rešetke, onda pažljivo složi meso, prekrije povrćem, začini i zalije vinom. Poklopi se, pa kuva na tihoj vatri dva-tri sata bar. Dok meso ne postane toliko meko da samo sa kostiju spada.
Jagnje u mlijeku
Jagnjeća plećkica (ili but) – 1 kom; krompir – 1 kg; šargarepa – 500 g;
maslinovo ulje; so; biber; mlijeko – 500 ml
Najbolje je ako se jagnje pravi ispod sača. Ako ne, u električnom šporetu u sudu koji dobro dihtuje da se meso više kuva u pari no peče.
Plećkica ili butić se ostavi u komadu, a pripremi još kilogram krompira, kao i pola kila šargarepe.
Dno đuveča se naulji, poređa krupno sječeno očišćeno i posoljeno povrće, odozgo poklopi mesom, još posoli, pobiberi, prelije maslinovim uljem, pa nalije mlijekom dok sve ne ogrezne, posuda poklopi ili, ako poklopca nema, zadihtuje aluminijumskom folijom, pa pripusti rerni četiri sata na umjerenoj temperaturi: manje od 175 stepeni.
E, to je ono što pričaju kako „samo meso s kostiju spada“.
Slatke priganice
Brašno – 2 čaše; jogurt – 1 čaša;
prašak za pecivo; jaja – 4 kom;
žuti šećer – 1 kašika;
vanilin šećer – 1 kesica; limun;
lozova rakija; suvo grožđe – 100 g; prah šećer
Prosto, a slatko: sve sastojke valja dobro promiješati, pa kao i kod slanih priganica pržiti na dosta vrelog ulja. U tanjiru se sve, dok je još toplo zapraši prah šećerom, pa posluži uz hladno mlijeko, ili na sobnoj temperaturi sačuvan “medun”.
Podgorički presukači
Brašno – 700 g; so; pekmez
Od brašna, malo soli i mlake vode treba dobro izraditi tijesto, pa napraviti desetak malih loptica. Na dasci posutoj brašnom oklagijom se razvuku kao deblje palačinke, ostave nekoliko minuta da se prosuše, pa se, s jedne i druge strane prže na dosta vrelog ulja.
Svaki presukač, pred služenje, zasladi se kašikom pekmeza.
Slatka cicvara
Kukuruzno brašno – 500 g; durmitorski kajmak – 300 g; mladi neslani sir – 300 g;
puter – 60 g; med
U dublji tiganj uspe se kafena šoljica vode i pusti da provri. Doda se kockica putera, durmitorski kajmak iz mješine, pa malo po malo, uz miješanje drvenom varjačom sipa brašno. Kuva se nešto manje od pola sata, uz postepeno dolivanje tople vode. Kada cicvara pusti masnoću (treba da pliva u njoj) ubaci se neslani sir promiješa da se sir blago istopi i protegne.
U Crnog Gori se služi preliveno medom, a jede uz medovaču, ili u novije vrijeme uz slatko medun “Plantažino” vino.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.