Pitanje koje malo-malo pa se ponavlja jeste šta je to srpska kuhinja?
Da li su to musake (krompir stigao ovde tek sa Dositejem), da li ajvar (i paprike su sa novog kontinenta), gulaši i paprikaši (gulaši su na mađarskom jeziku čuvari stada, pa jasno otkud ime ovom jelu), ili možda sarma (iako neko reče da su Srbi izmislili kiseli kupus, to sa činjenicama nema nikakve veze (Džejms Kuk je svoje mornare hranio kiselim kupusom), da li kajmak (jeste, ali verovali ili ne, isto ga prave i nomadi u Mongoliji), da li je šljivovica nacionalno piće kad je i šljiva došla tek sa Turcima.
Srpska kuhinja, dakle, ne postoji?
Postoji, ali kao i sve ostalo (svet je samo jedno globalno selo što reče Maršal Mekluan) čini mešavinu uticaja sa Istoka i Zapada. Zato, u šetnji po ex-YU, valja posetiti južnu Srbiju u kojoj su Turci bivali domaćini, ali i Vojvodinu gde su Ugari učinili šta se moglo činiti. Na trpezi, naravno.
Kada sam u Prohoru Pčinjskom (takmičenje za »Zlatne ruke«) upoznao Stojana Manasijevića iz Bujanovca, otkrio mi je čitavu galeriju nepoznatih gurmanluka. Mogao je Stojan da ostane poznat kuvar u hotelu »Jugoslavija«, u drugoj polovini prošlog veka najluksuznijem hotelu u Beogradu, mogao je da sprema šatobrijane i u konjaku kupa guščiju džigericu; mogao je da živog jastoga pretvara u jastoga »bel vi«, mogao i škampe da ređa na ražnjiće…
Nije. Umesto svega toga vratio se škembićima i džigericama, pa otvorio kafanu koja je u Bujanovcu postala stecište uglednih gurmana. Tamo su svi oni (a i moja malenkost) probali samsu, šarplaninski smuk, punjenu tikvicu…
Svadbarska banica
Belo pšenično brašno – 500 g; kukuruzno žuto brašno – 100 g; beli ovčiji sir – 200 g; manje pile – 750 g; ulje; so
U ono siromašno doba, kada je bivalo jeftinije uloviti jarebicu nego odgajiti pile, svadba se događala samo jednom u životu, pa su i đakonije za ovu priliku morale da budu jedinstvene. Baš takva je i svadbarska banica. Od jarebice ili pileta, svejedno.
Pre svega, valja od pola kilograma finog belog brašna zemesiti testo kao za svaku pitu ili gibanicu. Treba imati još i šaku sitno mlevenog žutog kukuruznog brašna kojim će se prašiti oklagija i daska za razvlačenje kora. Razvuku se kore na veličinu polovine tepsije.
Ređa se red kora, što se poprska zejtinom i tvrdim ovčijim sirom, opet kora, opet zejtin i ovčiji sir… tako dok se ne utroši polovina kora što se onda sve zgužva na jedan kraj tepsije. S drugom polovinom kora sve se isto uradi i postavi na drugi kraj tepsije, ali tako da u sredini obavezno ostane rupa (da primi pile). Manje pile, što manje to bolje, obari se u slanoj vodi dopola, pa položi u sredinu tepsije. Sve se još poprska zejtinom, pa peče na 200 stepeni do pred sam kraj, što biva za manje od sata. Izvadi se iz rerne, poprska hladnom vodom, pa vrati na nekoliko minuta u isključenu rernu.
Onda se nosi u svatove.
Samsa
Brašno – 500 g; sir – 250 g; kiselo mleko – 500 ml; beli luk – 1 glavica; ulje; so.
Za vreme turske vlasti, koje je do danas ostalo upamćeno kao doba dahija, koje su silom otimale desetak (samo toliko!?), na jugu Srbije je ova sirotinjska pita bila često na trpezi.
Od oko pola kile finog belog, mekog pšeničnog brašna umesi se testo, pa razvuku kore, kao za svaku gužvaru ili gibanicu. Kore se iseku u pravougaonike, veličine pleha, pa se poprskaju zejtinom i uroluju, kao palačinke. Ređaju se jedna do druge i ispeku dopola. Pleh se izvadi, a oštrim nožem „palačinke“ iseku popreko, na svakih desetak centimetara.
Onamo se napravi preliv: u drvenoj tučari se istuca glavica belog luka, što se pomeša s pola litra ovčijeg kiselog mleka i malo soli. Ovim se prelije dopola pečena pita, pa se vrati u rernu i dopeče do rumene boje.
Kukuruzna sečenica
Kukuruzno brašno – 500 g; sir – 250 g; ulje; so.
Od kukuruznog brašna, vode, malo zejtina i soli zamesi se testo, kao za palačinke, ali malo gušće.
U toplu tepsiju se nalije tanak sloj testa, pa samo malo zapeče. Izvadi se iz rerne, pa sitno nadrobi tvrdi sir u takođe tankom sloju, pa sve pokrije testom. Opet se malo zapeče. Pa opet mrvljeni sir, pa opet testo… tako, dok ima testa, sira i mesta u tepsiji.
Iako bi ovo mnoge podsetilo na projaru, nije tako; način ređanja i pečenja daće ovoj piti jedinstven ukus.
Bujanovački kačamak
Belo kukuruzno brašno – 500 g; mesnata slanina – 150 g; ulje; so; ljuta tucana paprika; ovčije kiselo mleko.
Nekada, a to nije bilo tako davno, svako brašno se mlelo isključivo na potočari, između dva kamena, pa je ono bilo krupnije što je jelu posle davalo posebnu draž.
Danas, te draži više nema, sve je usitnjeno do praha, pa mora posebno da se naglasi: od obavezno belog kukuruznog brašna u posoljenoj vodi, zakuva se klasično gust kačamak. U dubljoj šerpi se na zejtinu proprži mesnata suva slanina, ili komad suvog svinjskog vrata.
Kačamak se kašikom, koja se pre svakog zahvatanja potapa u hladnu vodu, vadi u kriške koje se ređaju u činiju iz koje će se služiti. Sve se pokrije komadima pečene slaninice (vrata).
U masnoći od slanine, na samo nekoliko trenutaka, proprži se kašika suve ljute tucane paprike, pa ovim sokom prelije kačamak. Jede se toplo, uz hladno ovčije kiselio mleko.
Teleća čorbica
Teleći rep – 1 kg; crni luk – 1 glavica; beli luk – 1 glavica; brašno; so; ulje; aleva paprika; biber; lorber; jaje – 1 kom; ovčije kiselo mleko.
Najbolji komad s teleta za pripremanje čorbe je – rep! Tvrdi to majstor Stojan, a u Bujanovcu, ako ništa drugo, ono umeju dobro, a štedljivo, da jedu.
Dakle, u dve litre posoljene vode rep se obari, otkosti, iseče na komadiće, ostavi na jednu stranu, a na drugu odloži supa od istog repa. Na malo zejtina proprži se glavica sitno iseckanog crnog luka, doda isto tako sitno iseckana glavica belog luka, pa još dve kašike brašna. Vatra se smanji da brašno ne izgori, sve uz mešanje još malo proprži, pa nalije onom supom. Ubaci se i meso, kašičica mlevenog bibera i tri lista sitno izmrvljenog lista lorbera.
Na tihoj vatri, sve se kuva još oko pola sata, a pred samo služenje začini jednim jajetom umućenim s dve kašike jakog ovčijeg kiselog mleka.
Čorbica od škembića
Juneći (ili teleći) škembići – 1 kg; beli luk – 1 glavica; crni luk – 1 glavica; ulje; brašno; so; biber; list lorbera; sirće; ljuta papričica.
Prostije od pasulja. Ali, zato u gastronomskim carstvima na jugu Srbije (verovatno i zbog cene) ova čorbica prvo nestane s menija.
Naravno, prvo valja skuvati škembiće. U običnom loncu nekoliko sati, u ekspresnom znatno kraće, ali nikako manje od jednog sata da pišti. Škembe se prohladi, iseče na rezance, ostavi na stranu, a voda baci.
Na vrelom ulju, u dubokom loncu, proprži se kašika brašna, na kraju ubaci i glavica seckanog belog luka; ko voli crveno doda kašičicu aleve paprike, slatke ili ljute. Dakle, prvo ide zaprška. Kada je gotovo doda se i glavica seckanog crnog luka i izmrvljeni list lorbera. Posoli se i pobiberi.
Škembići se priključe zapršci, pa sve nalije toplom vodom tako da ne bude prevše retko. Da se posle škembe ne traži lupom po tanjiru. Kuva se manje od pola sata, na laganoj vatri, i to bi bilo to. Za sam kraj se, međutim, začini po volji gurmana: sirćetom, još seckanim belim lukom, ljutom svežom papričicom…
Jagnjeća čorbica
Jagnjeća glava, bela i crna džigerica – 1 kom; brašno; so; jaje – 2 kom; ovčije kiselo mleko – 500 ml.
U Bujanovcu, provereno je, prave je od jagnjećih iznutrica i glave. Preciznije, od bele i crne džigerice i glave. Dakle, materijal se prethodno skuva, glava otkosti, a džigerice iseckaju na sitne komade. Kol’ko za zalogaj.
Zaprška se pravi kao i za čorbicu od škembića, ali se ne dodaje aleva paprika, jer jagnjeća čorbica mora da bude bela. E, kad se čorba skuva, skloni se s vatre, posoli, pa začini jajima umućernim s ovčijim kiselim mlekom.
Trljanica
Paprika – 250 g; plavi patlidžan – 250 g; zeleni paradajz – 250 g; praziluk – 250 g; ulje; so; beli luk; ljuta papričica.
Ne zna se da li je meze, jelo ili salata. Recimo salata: na plotni se ispeku paprike, plavi patlidžan i zeleni paradajz, a onamo se očisti i isecka praziluk na kolutiće.
Kada je ovo priređeno, sve se oljušti i isitni nožem, pa ubaci u drveni avan. U njemu se tuče dok se sve ne pretvori u kašu što podseća na ajvar, a tada se posoli, doda seckani beli luk i ljuta papričica po ukusu. Na kraju se još samo prelije vrelim zejtinom i promeša.
Medžurina
Paprika – 250 g; plavi patlidžan – 250 g; zeleni paradajz – 250 g; šargarepa – 250 g; ulje; so; peršunov list; beli luk; ljuta papričica.
Ni najstariji ne znaju zašto se ovo jelo tako zove i šta znači, ali već na pominjanje medžurine oči im zacakle. Paprika, plavi patlidžan i zeleni paradajz prvo se ispeku, pa oljušte, a šargarepa opere, očisti i iseče na kolutiće. Sve se ovo zajedno ubaci u pogodan sud, naulji, pa dinsta na laganoj vatri dok smesa ne počne da se odvaja od varjače.
U medžurinu na kraju obavezno idu so i seckan peršunov list. Nije moranje, ali odlično pasuje i seckani beli luk kao i ljuta papričica. Pošto je poznato da na jugu jelo bez mesa i nije nikakvo jelo, ovo je ili predjelo, ili garnirung uz šniclu.
Gurmanske paprike
Suve slatke paprike – 10 kom; praziluk – 500 g; crni luk – 2 glavice; pirinač – ½ šolje; beli luk – 2 čena; peršunov list – 1 vezica; so; biber; ulje; brašno; aleva paprika.
Ovo predjelo valja hladno, a treba onoliko suvih crvenih paprika koliko je i gostiju za trpezom. Ako ih je deset, valja imati i dva struka praziluka, dve veće glavice crnog luka, dva čena belog, pola šolje pirinča, vezu peršuna, soli i bibera.
Paprike se potope u ključalu vodu, poklope, pa sklone s vatre da smekšaju, a luk i praziluk sitno iseckaju, posole i prodinstaju na ulju dok ne počnu da žute. Doda se ono pola šolje pirinča i tri puta više vode, pa, kad je pirinač upio svu vodu, začini seckanim belim lukom i peršunom.
Paprike se napune, pa, ako je ostalo nadeva, on se pospe po dnu nauljenog pleha, a odozgo paprike ređaju, jedna pored druge, u samo jednom redu. Sve se prelije šoljicom vrelog ulja, u kojem je i malo (nikako više od jedne ravne kašičice) brašna i aleve paprike. Nalije se, zatim, i vode, da sve ogrezne, pa stavi u regularno zagrejanu rernu. Dakle, na 225 stepeni.
Dok voda ispari, paprike su gotove.
Pilav od spanaća
Pirinač – 1/2 šolje; spanać – 1 kg; crni luk – 2 glavice; paradajz – 3 kom; ulje; so; aleva paprika; kiselo mleko.
Kako je još Evlija Čelebija svedočio, putujući ovim našim krajevima, pirinač, a ne pšenica, bio je glavna žitarica. Zato, ako se zna da je pilav reč persijskog porekla što, doslovno, znači gusto kuvani pirinač, eto razloga za čitav niz gurmanluka. Čak i onih vegetarijanskih.
Kilogram spanaća se očisti, opere, pa iseče na krupne rezance, a onda posoli i stavi u đevđir da pusti svoj zeleni sok. Dve glavice luka se sitno iseckaju i proprže. U napola upržen luk umeša se onaj iseckan pa dobro isceđen spanać. Kad sve smekša, dodaju se tri oljuštena paradajza isečena na kockice (odnosno mala konzerva pelata), pola šolje pirinča i šolja i po mlake vode ili kakve supe.
Krčka se na tihoj vatri dok voda ili supa ne uvre, a onda sve po potrebi dosoli i stavi u đuveč. Peče se u rerni da dobije koricu, a onda zalije šoljom vrelog zejtina kojem je dodato malo aleve paprike.
Vegetarijanski pilav je tako gotov i, naravno, ukusan takav kakav je. Ali, biće još ukusniji ako se jede topao, preliven hladnim ovčijim kiselim mlekom, onim što se nožem seče kao torta.
Punjena tikvica
Tikvica – 2 kg; crni luk – 2 glavice; grašak – 300 g; boranija – 300 g; šargarepa – 300 g; jaja – 6 kom; kiselo mleko – 500 g; prezle; ulje; so; biber; mirođija.
Za sve koji misle da male tikvice služe samo za punjenje, a velike za pohovanje ili musaku, evo praktičnog demantija.
Sitno iseckane dve glavice crnog luka se na zejtinu prodinstaju do žućkaste boje, a onda ubaci i po trista grama graška, seckane boranije i na kolutove isečene šargarepe. (Kad nema graška, ima paprike, samo je valja iseckati na kockice.) Sve se po ukusu posoli, pobiberi i izdinsta dopola. Da povrće ostane tvrdo. Da se nikako ne raspada. Sve se ohladi i masa pomeša sa tri jajeta, pa zgusne prezlama.
Velika tikvica se oljušti pa uzduž prepolovi. Izdubi se, semenke bace, polutke napune povrćem, sjedine, pa polože u nauljeni pleh. Ako je ostalo fila, i to se ubaci sa strane, pa eventualno još naređaju na kriške isečeni krompiri.
Peče se kratko, u poklopljenom đuveču, ili zadihtovano aluminijumskom folijom, oko pola sata povremeno nalivajući toplom vodom. Tako do pred kraj. Onamo se pripremi preliv od pola kila ovčjeg kiselog mleka, tri jajeta i malo soli. Dok sve cvrči i vrijucka, zalije se, pa zapeče i na kraju izvadi iz rerne i samo zapraši svežom vezom seckane mirođije.
Tavče s rebrima
Pasulj – 500 g; luk – 500 g; suva svinjska rebra – 500 g; ulje – 500 ml; lorber; so; biber; beli luk; suve ljute papričice – 2 kom; aleva paprika.
U zavisnosti od godišta, pasulj se dopola skuva u jednoj ili dve vode, duže ili kraće, ali poslednja voda se obavezno sačuva.
U većem tavčetu, na postepeno zagrejanoj ringli na zejtinu se proprži onoliko sitno seckanog luka koliko je bilo i pasulja, kašičica-dve aleve paprike i seckana glavica belog luka. Po ukusu se posoli i pobiberi. Kad je luk načisto smekšao, preko se nabaci pasulj pa nalije vodom u kojoj je kuvan, kol’ko da ogrezne.
Onamo se obare suva svinjska rebra, isečena svako za sebe, na dužinu od pet-šest centimetara. Barena rebra se poređaju na vrh tavčeta, da dobro zarone u židak pasulj, između ušuškaju ljute suve papričice, pa sve pripusti rerni na tihoj vatri, ne više od 200 stepeni, dok voda ne uvri, a pasulj se dokraja skuva.
Kasapski đuveč
Svinjska džigerica – 500 g; svinjska slezina – 500 g; svinjsko crce – 500 g; svinjski jezik – 500 g; brašno; mast; pirinač – 1 šoljica; crni luk – 500 g; babura – 500 g; plavi patlidžan – 500 g; paradajz – 500 g; biber; aleva paprika; lovorov list; so.
Đuveč je đuveč: princip je isti, sve su ostalo nijanse. Ipak, ovaj je jedinstven. S juga, za prave gurmane kojima ništa nije strano.
Sinjsko srce i jezik se dobro operu, pa na tri frtalja sata spuste u slanu ključalu vodu. Onda se jezik oljušti, a sve iseče na osrednje komade. Koliko za zalogaj ili dva.
Za to vreme pola džigerica i slezina iseku se na komade kao i prethodno, pa uvaljaju u brašno i proprže na vreloj masti. Da dobiju rumenu koricu. DŽigerica i slezina se ostave da čekaju kraj, a na ovoj masti nastavi dinstanje onih barenih iznutrica uz stalno dodavanje sveže vode, sve posoljeno i pobibereno, s tri lista izmrvljenog lorbera. Dok ne smekša kako treba.
U drugoj šerpi izdinstaju se dva kila povrća: luka, paprike, plavog patlidžana i paradajza u istim razmerama. S tim još i pola šolje pirinča. Ovome se doda tucani biber i so po ukusu. Kada je pirinač upio svu vodu, ubace se one dinstane iznutrice, nalije se tečnošću u kojoj su se dinstali, stavi na tihu vatru i uz lagano mešanje nastavi pirjanjenje, uz povremeno dolivanje vodom. Tako dok pirinač načisto ne smekša.
Kada je, reklo bi se, gotovo, umeša se s džigericom i slezinom, po potrebi začinima popravi ukus, ko voli zaljuti tucanom paprikom, ko ne slatkom alevom, pa napuni najveći đuveč (ili tavu jer ovo jedu i kasapi, i pomoćnici, i prijatelji koji, po pravilu, »slučajno« navrate) koji se našao u kući. U rerni se samo zapeče dok ne dobije lepu koricu, a u prirodi isto to uradi u crepulji, a ispod sača.
Mezaluk
Svinjske iznutrice – 2 kg; crni luk – 2 glavice; so; biber; beli luk; lovorov list; ljuta paprika; ulje (mast); brašno; aleva paprika.
Kad god se spomene meze, misli se samo na neku zanimaciju za zube uz piće. Ali, kako u postojbini kažu „mezaluk” nije samo to.
Dva kilograma svinjskih iznutrica ukupno, što više raznih to bolje, odvoje se na jezik i srce s jedne, slezina i džigerica s druge strane, sve ostalo s treće. Jezik i srce se obare u posoljenoj vodi s kašičicom bibera u zrnu, pa iseckaju na komade kol’ko za zalogaj, a voda sačuva za posle.
Dve glavice luka se prodinstaju dok ne smekšaju, pa im se dodaju one iznutrice iz trećeg paketa: bela džigerica i crevca iseckana na male komade. Ubaci se i glavica belog luka iseckana sitno, tri lista izdrobljenog lorbera, bibera po ukusu, ljute paprike po potrebi. I ono bareno srce i jezik se ubace unutra, pa sve zapraši s dve kašike brašna i dinsta na tihoj vatri, sve vreme nalivajući vodom u kojoj su se barile iznutrice iz prvog paketa.
DŽigerica i slezina se takođe iseckaju, uvaljaju u brašno pa proprže na vreloj masti: jedino tako kad se skuvaju neće biti suvi i neukusni. Na samom kraju, sve se sjedini, promeša, zapraši kašičicom aleve paprike, prodinsta desetak minuta i skloni s vatre, pa posluži uz piće. Može i bez njega.
Jagnjeći kukurek
Jagnjeća crevca – 1 kg; ulje; so; beli luk – 2 glavice; crni luk – 500 g; lorber; biber; belo vino – 1 l
Ima taličnih koji jagnjeća crevca mogu da pronađu u kasapnici iza ćoška, ali takvih je sve manje kako je sve manje i kasapnica iza ćoška. Oni što znaju da uživaju, zato, ne oslanjaju se na sreću: imaju svoje nabavljače, ili kad kupuju jagnje uslovljavaju ga – crevcima.
Dakle, kad ima volje i jagnjećih crevaca, onda se ova dobro operu pa presvuku kao rukavica. Skuvaju se, pa su tek tada spremna za dalje.
Da bi kukurek bio to što jeste, skuvana crevca valja staviti u nauljeno tavče. Najbolje ono porcijaško. Dakle, četvrt kila po osobi, odnosno po tavčetu. Posoli se po ukusu, dodaju još tri-četiri čena belog luka, sitno seckana glavica crnog luka, pola kašičice mlevenog bibera i list lorbera. Sve se zalije čašom belog vina, pa uturi u rernu dok se kukurek ne zapeče, a okolo stvori ukusan saft. Jede se toplo, a zaliva onim belim vinom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.