Imaju lepi plavi Dunav, Tisu koja se sastoji od „dva elementa: vode i ribe“, imaju i Balaton… E, gde je sve to u samo jednoj niziji, onda mora da vrvi od šarana, smuđeva i smuđaraka, somova i kečiga; belu ribu i ne broje već njome hrane mačke. Eto, onda, gastronomskog ugođaja na kojem bi im pozavideli svi Hogari sa severnih mora. Nije ni čudo: ko je još video da se riba, makar to bila i jaka haringa, pije s pivom!?
Šta su jadni onda mogli sem onoga što su napravili: krenuli da harače po toplim morima, neki kažu i da otkrivaju Ameriku pre Kolumba. Više ne harače, ali s radošću su dočekali globalizaciju koja je njihove ribe doterala kod nas, a naša vina kod njih.
Mađari tih problema nikada nisu imali: imaju vina, a ribu treba samo zahvatiti. (To je primetio još engleski putopisac Edvard Brun kome se i pripisuje ona opaska o Tisi.) Zar je onda čudno što su baš oni, mislim Mađari, nikako Englezi, zaslužni i za naš nacionalni sport.
Raznorazna takmičenja u pripremi zlatnog kotlića, bila to čorba ili fiš paprikaš, ovde su se doselili sa severa. Uostalom, u to vreme naš sever bio je njihov jug.
Tako je nastala i izreka da je Vojvodina žitica (cele bivše nam) Jugoslavije. Istina, ali istina je onda i da je Mađarska žitnica (cele valjda buduće nam) Evrope. A tamo gde je žitnica, tu su i štrudle, makovnjače, buhtle, krofne, mekike…
Ko je, dakle apsolvirao gulaše i paprikaše, perklete i sotee iz prošlog broja, može da se upusti u zadovoljstvo pripreme slatkovodnih riba na mađarski (uglavnom vatreni) način; sve nego šta posle da zasladi panonskim kolačima u koje se, gle čuda, ne stavlja ljuta paprika; onda još zalije čuvenim tramincem.
Pravo slavlje dakle, ipak, dolazi sa severa.
Segedinska riblja čorba
Mešana riba (som, štuka, šaran, smuđ) – 2 kg; crni luk – 500 gr; paradajz – 750 gr; beli luk – 1 glavica; paprike babure – 500 gr; ljute papričice (po ukusu) 1-5 kom; belo vino – 500 ml; mlevena ljuta paprika; mast; biber; so.
Za prilog: domaći rezanci – 100 gr.
Riba se, naravno, pre svega opere, očisti i iseče na krupne komade. Od glave i repova skuva se supa (buljon) što se procedi, pa ostavi na stranu.
Na masti se proprži sitno iseckan crni luk dok ne požuti, onda doda aleva paprika, iseckani beli luk, paradajz oljušten i iseckan na kockice, te babura narezana na rezance. Zalije se buljonom od glava i vinom, pa pusti da dobro prokuva. Potom se doda riblje meso, ljute papričice iseckane na kolutiće, so i biber, pa na laganoj vatri kuva još petnaestak minuta. Za to vreme se ne meša, već kotlić (šerpa) samo povremeno protrese. U kuvanu čorbu, na samom kraju, ukuvaju se domaći rezanci.
Segedinski paprikaš od štuke
Štuka – oko 1,25 kg; crni luk – 3 glavice; belo vino – 3,5 dl; kisela pavlaka – 2 dl; jaja – 2 kom; lovorov list; slatka mlevena paprika; mast; biber; so.
Za prilog: krompir – 1 kg; peršunov list – 1 vezica
Riba se standardno očisti pa iseče na komade. Na masti se proprži sitno seckani crni luk, zaspe alevom paprikom, posoli i pobiberi. Zalije se vinom i vinskom čašom vode, doda lovor i riba, pa na laganoj vatri kuva oko pola sata.
Kao i u slučaju Segedinske čorbe ne meša se, posuda samo povremeno protrese, a na samom kraju sve još začini mešavinom kisele pavlake i žumanaca (belanca se iskoriste za nešto drugo), pa posluži uz kuvani slani krompir posut seckanim peršunovim listom.
Balatonski smuđ u vinu
Smuđ – 1,2 kg; jaja – 3 kom; kisela pavlaka – 1 dl; mešano povrće za supu (šargarepa, peršun, paškanat, celer) – 500 gr; kiseli krastavac – 1 kom; limun – 2 kom; lovorov list; biber; so.
Svaki pravi alas i gurman u Mađarskoj zakleće se da se balatonski smuđ ne može ni porediti s onm dunavskim. To što ima plavičastu krljušt samo je znak da je to onaj pravi: meso mu je, kažu, neuporedivo ukusnije. Još kad je u vinu…
Dakle, kao što je to obično, riba se očisti, opere pa ostavi ucelo, poprskana limunovim sokom da sačeka dalje. A dalje je priprema supe: u široj posudi zavri se voda, posoli, ubaci iseckano korenasto povrće, biber u zrnu i kuva dok se povrće potpuno ne skuva. Nežno se položi riba, ubaci lovorov list pa na laganoj vatri, da vrijucka, kuva još oko pola sata.
Za to vreme pripremi se vinski sos: penasto se umute žumanca od jaja (belanca ostave i iskoriste za štogod drugo), posoli se, doda zagrejano vino i sok od jednog limuna. Sve se dobro promeša, pa kuva na laganoj vatri dok se ne zgusne kako treba svakom sosu. Skloni se s vatre, ohladi pa doda takođe ohlađeno povrće iz supe, kiseli krastavac narezan na kružiće i kisela pavlaka. Lagano se promeša, pa prelije preko ribe što čeka na povećem ovalu.
Somovina/šaran na mađarski način
Riba – 1,5 kg; crni luk – 4 glavice; paprika babura – 2 kom; paradajz – 4 kom; ljute papričice – 1-2 kom; belo vino – 2 dl; brašno; mast; sirće; biber; so.
U mnogim mađarskim restoranima na obodu austrougarske imperije ovako se spremala riba. Koje ima, iako su je Mađari originalno namenili isključivo za soma. Provereno: ni šaran nije loš. Mada se malo više treba pomučiti oko izbegavanja kostiju. Nije, dakle, za decu, ali ona ionako ne vole ljuto, a rano im je i na vino da se navikavaju.
Dakle, riba se očisti, iseče na šnicle, posoli, poprska sirćetom pa ostavi da samuje dvadesetak minuta. Dok se kuvar odmara. Valja je još samo uvaljati u brašno, pa na masti ispržiti s jedne pa s druge strane (ista strana se dva puta ne prži) na umerenoj vatri. Naređa se na veliku, zamašćenu, dublju tepsiju pa ostavi da sačeka preliv.
U posebnoj posudi na masti se proprži sitno seckan crni luk, dodaju narezane paprike, ljute papričice i oljušten i na kockice isečen paradajz. Uz nalivanje vinom pirjani se dok povrće potpuno ne smekša. Na kraju se još posoli i pobiberi.
Ona tepsija s ribom tada stiže na radni sto, sve se zalije sosom od povrća, pa u rerni, na umerenih 225 stepeni zapeče samo petnaestak minuta.
Štuka s renom u pavlaci
Štuka – oko 1 kg; crni luk – 1 glavica; ren – 1 veći koren; puter – 2 kašike; slatka pavlaka – 3 kašike; so; beli biber.
Riba (jedna veća ili više manih) očisti se i skuva u slanoj vodi s glavicom crnog luka. Kad je štuka kuvana, prohladi se pa odere koža, iseče na komade, te ostavi u ugrejanoj činiji na toplom mestu.
Onamo se izrenda ren, pa doda puter, slatka pavlaka, so i istucani beli biber. Sve se dobro promeša, na slaboj vatri, uz mešanje, zavri pa vrelim sosom preliju komadi ribe. Servira se s finim gombocima (knedlama) od krompira; ko ne ume da ih pripremi, prosto u slanoj vodi obari krompir.
Pečeni šaran s lukom
Šaran – 1,5 kg; crni luk – 1 kg; pirinač – 2 kašike; brašno – 1 kašika; slatka mlevena paprika; ulje; mast; biber; so.
Šaran se očisti, opere, pa s obe strane, onako gusto kolike će biti porcije, dakle na dva-tri centimetra, zareže do koske.
Na masti se proprži luk narezan na rebarca, zaspe se alevom paprikom, doda pirinač, posoli, pobiberi, promeša, pa uspe u posudu u kojoj će se peći. Šaran se postavi u položaj u kojem i pliva, pa sve zalije vodom da ogrezne.
Od brašna, kašičice ulja i kašičice aleve paprike, umuti se sos kojim se po spoljnoj strani premaže riba. Rerna se zagreje na 225 stepeni, pa ubaci tava i peče dok se šaran ne ispeče, a pirinač pokupi višak vode.
Šaran na balatonski način
Šaran – 1,5 kg; šampinjoni – 150 gr; crni luk – 1 glavica; belo vino – 3 dl; brašno – 1 kašika; puter; majoran; biber; so.
Ovo je recept za one koji ne vole mnogo da se zamajavaju u kuhinji. Dakle, gurmanska čarolija za lenštine.
Riba se očisti, opere, pa nareže na šnicle što se posole i pobibere, pa namažu puterom i stave u posudu za pečenje. Prelije se vinom, dodaju na listiće isečeni šampinjoni, sitno seckani luk, začini se majoranom, biberom i solju, pa pokrije aluminijumskom folijom i ubaci u rernu zagrejanu na blagih 200 stepeni. Peče se dok riba potpuno ne smekša.
Još samo valja izvaditi šarana iz sočnog soka, složiti šnicle u činiju, a onom sosu dodati brašno i kašiku putera, pa na laganoj vatri pirjaniti dok se ne zgusne. Ovim sosom još samo valja preliti šarana koji tek tada postaje balatonski.
Ne treba napominjati: na ovaj način može se spremati i kečiga, som…
Paprikaš od šarana
Šaran – do 2 kg; crni luk – 750 gr; paradajz-pire – 2 kašike; ljuta paprika; belo vino – 4 dl; mlevena poluljuta paprika; peršunov list; ulje; sirće; biber; so.
Ovaj riblji paprikaš može se poslužiti i hladan, bez ikakvih priloga. Može i topao uz rezance, gomboce, kuvani krompir… Riba se, pre svega, očisti, opere, iseče na komade kol’ko za zalogaj, prelije sirćetom pa ostavi jedan sat da se napije kiseline.
Na ulju se proprži crni luk iseckan na rebarca, kad porumeni popraši se mešavinom slatke i ljute aleve paprike, doda nekoliko zrna bibera, paradajz-pire, seckana veza peršunovog lista, malo od onog vina i vinska čaša vode. Ubaci se, naravno, i riba, pa sve na laganoj vatri, nikako uz mešanje već samo povremeno protresanje šerpe, kuva dok riba potpuno ne smekša što biva vrlo brzo. Za petnaestak minuta.
Na samom kraju ulije se preostalo vino, doda ljuta paprika pa još samo malo prokuva.
Makoš-guba
Brašno – 600 gr; prah šećer – 100 gr; mast – 100 gr; kvasac – 30 gr; puter – 50 gr; mleko – 4 dl; jaja – 4 kom.
Za posipanje: šećer – 200 gr; mleko – 5 dl; pola štangle vanile; mak – 200 gr; narendana kora od limuna; malo ruma
Ovaj kolač s makom je sasvim neobičan slatkiš i podseća na neka davna vremena i kuhinje mađarskih baka.
Pre svega valja pripremiti kvasac u malo toplog zašećerenog mleka. Kada se podigne, dodati ga brašnu i uliti dva cela umućena jajeta i toliko mleka da se dobija fino, ni meko ni tvdo, testo.
Testo se, u dubokoj posudi, mesi sve dok ne počne da se odvaja od zidova. Pospe se brašnom i ostavi da se odmara oko 1 sat.
Polovinu testa oklagijom razvući na debljinu prsta. Radlom (točkićem za sečenje testa) seći trake iste širine. Stavljati trake u pleh koji je prethodno namazan mašću, na razmaku od oko 2 cm. I stranice traka od testa namazati kako se ne bi slepile kada testo naraste. Ostaviti ga da se odmara na toplom mestu bez promaje, premazati s dva umućena žumanca i peći u srednje zagrejanoj rerni.
Drugi deo testa na isti način pripremiti i peći. Samo ga, kada je ispečeno, ohladiti i iseći manje komade. Tada sjediniti oba dela testa.
Mleko uz dodavanje vanile prokuvati pa preliti testo. Mleveni mak pomešati s prah šećerom, rendanom korom od limuna i dodati testu, pa sve to dobro izmešati, na kraju preliti rumom i ponovo zagrejati u rerni. Služi se toplo.
Ovo neobično jelo priprema se obično za Božić, jer se veruje da će mak s mnogo zrnaca doneti mnogo sreće i novca u novoj godini.
Štrudla sa sirom i mirođijom
Kore za pitu – 600 gr; puter – 100 gr; kravlji (švapski) sir – 300 gr; jaja – 2 kom; prah šećer – 150 gr; griz – 2 kašike; mirođija – 1 veza.
Evo nečeg zaista jednostavnog, a toliko karakterističnog slatkiša.
Sir valja usitniti viljuškom, dodati žumanca, sitno iseckanu mirođiju, belanca tvrdo ulupana sa šećerom i griz.
Kora se postavi, namaže puterom, prekrije drugom korom, namaže puterom, prekrije trećom, pa zaspe filom i uroluje. Tako sve dok ima kora, fila i mesta u plehu. Na kraju se još zalije rastopljenim puterom, pa peče na 225 stepeni, oko 40 minuta, dok ne porumeni.
Kada se prohladi, sve samo još valja iseckati na prikladne komade i obilno zasuti prah šećerom.
Turošreteš
Testo za pitu – 600 gr; kravlji (švapski) sir – 300 gr; kisela pavlaka – 2 kašike; jaja – 2 kom; šećer – 2 kašike; limun; suvo grožđe – 50 gr; griz – 2 kašike; ulje; šećer u prahu za posipanje.
Sir, kiselu pavlaku, žumanca, šećer, narendanu koru od jednog limuna, suvo grožđe, griz i sneg od belanaca valja izmešati u jednoličnu masu. To je fil.
Kora se postavi, namaže uljem, prekrije drugom korom, opet nakapa uljem, prekrije trećom, pa zaspe filom i uroluje. Tako sve dok ima kora, fila i mesta u plehu. Na kraju se još nakapa uljem, pa peče na 225 stepeni, oko 40 minuta, dok ne porumeni. Kada se prohladi, sve samo još valja iseckati na prikladne komade i obilno zasuti prah šećerom.
Husarska dugmad
Jaja – 3 kom; šećer u prahu – 100 gr; brašno – 250 gr; puter – 150 gr; mleveni badem – 100 gr; prašak za pecivo – 1/2 kesice; limun; šećer u prahu za posipanje; marmelada od kajsije.
Posle poljubaca, jasno je, sledi kidanje dugmadi. Zato su tu kolači. Poslastica, u svakom pogledu.
U dubokoj činiji, mikserom za testo, ko nema rukama, valja umesiti glatko testo od brašna, putera, praška za pecivo, dva jajeta, šećera i naribane korice od pola limuna. Od ovog testa naprave se kuglice veličine oraha, pa u svakoj prstom napravi „džep“. Od belanca se umuti sneg kojim se premažu dugmad, pa u svaki džep ubaci malo mlevenog badema, što se sve peče u nenamašćenom plehu, na 225 stepeni, nešto kraće od pola sata.
Na samom kraju oni džepovi se popune marmeladom od kajsije i sve obilno zaspe šećerom u prahu.
Čikoš-kocke
Jaja – 6 kom; prah-šećer – 250 gr; mleveni orasi – 200 gr; suvo grožđe – 200 gr; brašno – 6 kašika; pekmez od šipaka – 4 kašike; ulje.
Za sneg: belanca – 5 kom; šećer – 200 gr; vanilin šećer – 1 kesica
Žumanca (6 kom) i šećer valja mutiti dok načisto ne posvetle, pa dodati mlevene orahe, suvo grožđe, brašno, na kraju i sneg od belanaca. Sve se promeša u jednoličnu masu, pa ulije u pleh namašćen i posut brašnom. Peče se na umerenoj vatri 200 do 225 stepeni nešto duže od pola sata.
Kad je porumenelo kako treba, prohladi se, pa premaže pekmezom i zalije šamom od pet belanaca sa šećerom i vanilin šećerom.
Vrati se u rernu da se više prosuši no zapeče, na samo 100 stepeni. Ipak, sve vreme valja paziti, jer šam hoće lako da pregori.
Pečene čikoš-kocke još se samo potpuno ohlade, pa, kako im ime kaže, iseku na prikladne komade mokrim nožem, ovo zato da se šam ne ošteti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.