Mikova čorba: Mešana riba – 2 kg; zelen (šargarepa, peršun, paškanat, celer) – 500 g; crni luk – 3 glavice; beli luk – 1 glavica; ljuta papričica – 3 kom; so; biber; ulje; lorber; aleva paprika; peršunov list – 1 veza; belo vino – 1 l; paradajz đus – 1 l
U nedostatku ribe, Mirko zvani Mokri je ovu čorbu uspevao da skuva čak i od pilećih bataka o čemu su i novine pisale. Ali, kada je ribe bivalo, spremao ju je ovako: U loncu od sedam litara vrlo kratko je na zejtinu pržio tri usoljene glavice seckanog crnog luka, glavicu iseckanog belog luka, pola kila očišćene i oljuštene zeleni (šargarepa, paškanat, peršun i celer), tri ljute papričice.
Kada je sve smekšalo, začini se s nekoliko listova izdrobljenog lorbera, mlevenim biberom i alevom paprikom. Oko kilogram bele ribe i nekoliko bandara ili grgeča se isecka, pa nalije sa tri litre vode i vrati na vatru. Krčka se dok se riba ne raspadne.
Najteži deo posla tek sledi: kroz đevđir valja sve propasirati da se dobije gusta masa, kao kakav pire, što se onda vrati na vatru, pa kuva sve nalivajući još litrom soka od paradajza i isto toliko belog vina.
Proba se, po potrebi dosoli, zabiberi ili zaljuti, pa ubaci još kilogram kvalitetne ribe (som, šaran, kečiga) isečene na komade, i veza lista peršuna, pa kuva dok se riba ne skuva.
Belog vina mora da je više od litra, jer van svih pravila, ova čorba i pije i traži vino.
Vinska supa sa sirom
Praziluk – 250 g; krompir – 250 gr; ementaler – 100 g; belo vino – 5 dl; vegeta; biber; ulje; preprženi komadići hleba
Jedno od osnovnih pravila slaganja vina i hrane glasi da se samo uz supe i čorbe vino ne servira. Ali, to nikako ne znači da se od vina ne mogu napraviti supe ili čorbe. Pretpostavljamo da nema gurmana koji ne zna da prave riblje čorbe bez vina nema. Za njih nešto novo: vinska supa.
Pre svega valja beli deo praziluka propržiti, začiniti vegetom i biberom, onda naliti s malo vode u kojoj će se skuvati na kockice isečen krompir. Kuva se dok krompir ne smekša, pa blenderom sve pretvori u kašu, još razredi vrelom vodom, pa nalije vinom i pusti petnaestak minuta da vrijuca, a onamo pripremi tanjir.
Pre svega, na dno se stavi nekoliko komadića preprženog hleba, onda narenda stotinak grama ementalera ili mocarele, dakle sira koji se lako topi, pa preko nalije vrela, gotovo vrijuća supa.
Bukovače u vinu
Bukovače – 500 g; crni luk – 3 glavice; beli biber; belo vino – 2 dl; peršunov list
Ne u bilo kom, već nekom muškatnom: tamjanici, tramincu, muškat otonelu, može i krokanu. Ova vina, jakih mirisa, što neretko služe za popravljanje bukea vina slabih mirisa, popravljaju i ukus jelima.
Pola kilograma gljiva valja iseći na rezance, pa ih ostaviti da sačekaju prigodnu podlogu. A to su tri glavice crnog luka, sitno iseckane, posoljene, pa izdinstane dok nisu smekšale i zacaklile se.
Kad je luk ovako pripremljen, spreman je da se pomeša s pečurkama, začini mlevenim belim biberom i čašom pomenutog vina. Krčka se u otklopljenom sudu dok se ne zgusne, a na kraju pospe vezom seckanog peršunovog lista.
Opšte poznato pravilo i ovom prilikom nalaže da vino trošeno u kuvanju, treba uz jelo popiti do kraja, jer ne valja da stoji u otvorenoj boci.
Mornarske lignje
Lignje – 1 kg; krompir – 500 g; belo vino – 2 dl; maslinovo i suncokretovo ulje; so; peršunov list – 1 veza; beli luk – 1 glavica
Samo kratkovidi ne bi primetili da se lignje mogu kuvati, pržiti i peći. To, u krajnjoj liniji, jeste tačno, ali svaki od ovih načina pruža neograničene mogućnosti. Evo jednog tradicionalnog recepta, što znači da ne traži mnogo muke, a pruža mnogo zadovoljstva.
Lignje se očiste pa napune sopstvenim kracima, a ako se u kući našla još neka morska zverčica (ribica ili školjkica) neće smetati pored kraka.
Dno pleha se namaže maslinovim i običnim uljem (pola-pola) pa poređaju lignje, pored njih ušuška krupno sečeni krompir kol’ko da se pleh napunu, sve poškopi belim vinom, posoli zbog krompira, pa pripusti rerni na najviše 200 stepeni.
Kad je krompir gotov, gotove su i lignje, pa sve još samo valja zasuti sitno seckanim belim lukom i peršunovim listom. Nisu retki oni što lignje i ne pogledaju već se odmah bace na krompir s ukusom i mirisom vina.
Rečni rak u vinskom sosu
Rak – 1 kg; belo vino – 2 dl; biber -1 kašičica; vegeta – 1 kašičica; peršunov list – 1 veza; beli luk – 1 glavica; ulje; prezle
Rečni rakovi su ukusni koliko i škampi, samo što u njih staje manje mesa. Tako je to priroda spakovala.
Za početak valja nabaviti kilogram živih rečnih rakova. I dok se oni zabavljaju u sudoperi ili lavoru, priprema se marinada. Dva deci belog vina se pomeša s isto toliko vode, pa doda šaka bibera u zrnu i kašičica vegete. Sve se ugreje da proključa, pa ostavi na stranu.
U loncu se ugreje zejtin, ubace rakovi i sve nalije marinadom, pa poklopi i kuva na tihoj vatri dok rakovi ne pocrvene. Na kraju se sve zaspe šakom sitnih prezli, vezom seckanog peršunovog lista i glavicom sitno seckanog belog luka i kuva još desetak minuta.
Piletina u vinskom sosu
Pileći file – 500 g; pečurke – 500 g; crni luk – 3 glavice; beli biber; belo vino – 2 dl; peršunov list
Ne u bilo kakvom sosu, već u dobro mirišljavom. Dakle, valja imati tamjaniku, traminac, muškat otonel… Ova vina, jakih mirisa, što neretko služe za popravljanje bukea vina slabih mirisa, popravljaju i ukus jelima.
Pola kilograma pilećeg filea valja iseći na kockice, a pečurke na listiće, pa ih ostaviti da sačekaju prigodnu podlogu. A to su tri glavice crnog luka, sitno iseckane, posoljene pa izdinstane dok nisu smekšale i zacaklile se.
Kad je luk ovako pripremljen, spreman je da se pomeša s mesom i pečurkama, začini mlevenim belim biberom i čašom pomenutog vina. Krčka se u otklopljenom sudu dok se ne zgusne, a na kraju pospe vezom seckanog peršunovog lista.
Škarpina u vinu
Škarpina – 1 kg; krompir – 1 kg; beli luk – 2 glavice; vegeta; lorber; peršunov list; beli biber; ulje; belo vino – 5 dl
Škarpina je riba koju je u našim kontinentalnim prodavnicama najlakše naći. Uz to, jeftina je, ali, iako duboko zamrznuta, može da predstavlja materijal za dobru zakusku.
Pre svega, na mešavini maslinovog i običnog ulja samo malo se proprže dve glavice belog luka. Pazi se da se ne prepeče, a onda odozgo, kao cepanice za zimu, naređa kilogram a la pomfrit isečenog krompira. Sve se začini vegetom, i nežno pobiberi belim mlevenim biberom.
Onamo se škarpina oguli, otkosti, pa komadi, jedan pored drugog, naređaju iznad onog krompira. Ponovi se postupak i sa svim začinima.
Sad se još samo sve zalije suvim belim vinom tako da krompir bude potopljen, ali riba ostane iznad. Da se kuva u vinskoj pari!
Na samom kraju se još nabaca nekoliko listova lorbera, jedna veza seckanog peršunovog lista, poklopi, pa na laganoj vatri kuva dok riba ne smekša. Pred služenje, sve valja nakapati s malo maslinovog ulja.
Savet za vino: šardone na 11 stepeni, kako za kuvanje tako i za služenje. U prvom slučaju, temperatura nije bitna, u drugom – jeste.
Teleći kotleti s pečurkama
Teleći kotleti – 1 kg; pečurke – 250 g; suvo belo vino – 2 dl; slabo masna pavlaka – 3 dl; puter – 50 g; peršunov list – 1 veza; beli luk – 4 čena; brašno; so; biber; morski orašćić
Kotlet se iseče na osam šnicli, posoli, pobiberi, uvalja u brašno, pa na puteru ispeče po tri minuta sa svake strane. Onda se ostavi na toplom, a u istoj masnoći napravi sos. Doda se preostali puter, izgnječen beli luk što se samo malo proprži, pa ubace seckani šampinjoni i belo vino. Kad je ispario višak tečnosti, ubaci se pavlaka, lagano zagreje, doda seckana veza peršuna i malo rendanog muskatnog oraščića.
Još samo ovim sosom valja preliti šnicle i ukrasiti ih po jednom pečurkom koja je napunjena pavlakom i seckanim peršunom.
Ćurka u vinu
Ćureće meso – 2 kg; crveno vino – 7 dl; luk arpadžik – 300 g; beli luk – 1 glavica; šampinjoni – 300 g; muškatov oraščić; lorber; crni biber; zeleni biber; ruzmarin; majčina dušica; vegeta; vuster sos; ulje
Petao u vinu (kok-o-vin) ne mora da bude samo petao. Može i matora koka, može i fazan, i ćurka, može i guska.
Treba imati još flašu od sedam deci crvenog suvog vina, pola kila luka-arpadžika i začina: vuster sosa, lorbera, zelenog bibera u zrnu, ruzmarina, muškatnog oraščića i vegete.
Na vrlo malo ulja valja propržiti komade mesa od bataka, karabataka, malih bataka i krilaca, da porumene sa svih strana. Odozgo onda valja nehajno nabacati arpadžik, beli luk i šampinjone, pa začiniti svim začinima: lorber, mleveni crni biber, zeleni biber u zrni, ruzmarin, majčina dušica, vegeta, obazrivo narendan muškatrov oraščić. Kad je to gotovo sve se još zalije rakijskom čašicom vuster sosa i punom flašom vina.
Poklopi se, pa kuva oko sat i po na laganoj vatri što zavisi od tvrdoće mesa. Svakako se viljuškom proveri da li je mekano.
Vinske šnicle
Teleće šnicle – 500 g; belo vino – 2 dl; brašno; ulje; so; biber
Kada se teleće šnicle samo izlupaju, posole pa uvaljaju u brašno i isprže, onda se to zove natur šnicla što valjda svaka domaćica, a domaćin-gurman pogotovu, već zna.
Ali, domaćin-gurman zna i način kako da sve to poboljša. Kad je šnicla propržena s obe strane toliko da je porumenela, nežno se zabiberi, posoli, pa sve polako naliva čašom suvog belog vina dok meso načisto ne smekša.
Jedno od pravila koje kazuje da uz jelo najbolje prija vino koje se trošilo i za spremanje ovde ima svoju punu potvrdu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.