Minulog vikenda u knjaževačkom selu Ošljane održana je prva “Prženijada”. Najbolje prženo, po oceni žirija, napravili su Branislava Mijić i Dejan Rajičić, poreklom iz ovog sela.
Prema rečima organizatora ove manifestacije, Dejana Krstića, plan je da ova manifestacija preraste u tradicionalnu, pošto je ovaj kraj poznat po ovom.
“Gastronomija je u centru ove manifestacije pošto je Srbija poznata baš po ukusnoj i dobroj hrani. Mi smo želeli da promovišemo jelo iz našeg kraja, a to je prženo”, istakao je Krstić.
On je kazao da je prženom mesto na listi nematerijalne baštine Srbije zato što je to jelo duboko vezano za tradiciju ne samo ovog kraja, već i juga Srbije.
Prženo ima više od dvadeset varijanti, ali kako naš sagovornik kaže, svaka varijanta je ukusna na svoji način.
“Počeli smo da slikamo sva pržena dok takmičari pripremaju, i želja nam je da sakupimo recepte, i jednog dana izdamo knjigu o tome kako se ovaj specijalitet priprema”, kaže naš sagovornik.
On je objasnio kako je ovo jelo nastalo.
„Ovo je nekada bio siromašan kraj, i domaćice su morale, od onog što imaju u kući, da naprave ukusno jelo, kako bi svoje muževe dočekala hrana nakon radnog dana, i tako je nastalo prženo“, priča Krstić.
Žiri je bio na slatkim mukama, tako da su podeljene dve nagrade za prvo, i po dve nagrade za drugo i treće mesto.
“Prvo mesto su podelili Branislava Mijić iz Niša, rođena u Ošljanu, i Dejan Rajičić iz Bora, čija je supruga iz Ošljana. Mogu da kažem da su svi pobednici, ali su na kraju nijanse presudile”, zaključio je Krstić.
Danijela Ivanova je došla iz sela Salaš iz Bugarske, koji se nalazi na samo četiri kilometara od granice sa Srbijom, da pokaže kako se kod njih priprema ovaj specijalitet.
“Mi smo napravili prženo sa puno masti, percem od praziluka, zelenih paprika, zelenog i zrelog paradajza i na kraju smo stavile mnogo kozijeg sira”, objašnjava Danijela.
Pored prženog one su pripremile i kačamak, koji se seče koncem, a ne nožem kao što je običaj kod nas.
“Tako se nekada sekao kačamak kod nas, pa smo želeli da kompletnu tradiciju prikažemo gostima koji su došli da posete “Prženijadu””, objašnjava naša sagovornica i dodaje:
“Organizacija je zaista fantastična, i već planiramo da nešto slično organizujemo i kod nas u Bugarskoj”.
Ljiljana Živković iz Novog Korita kod Knjaževca otkrila je tajnu kako ona priprema prženo.
“Ja sam ovde napravila nekoliko varijanti. Napravila sam prženo gde se dodaje meso, koje se prvo dobro dinsta, zatim se dodaje crni luk, malo paradajza, ko voli ljuto može i to, zatim se ubace vrganji i na kraju pečena paprika. Pored ove gurmanske varijante napravila sam i letnje prženo gde nema mesa, i prženo gde se dodaje sir”, istakla je ona za Danas.
še vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.