Priča o cvrčku i mravu, već prvi pogled na zaleđene pijace to govori, nastala je u nekom drugom vremenu.
Bez obzira na to što iz zemlje ništa ne rađa, tezge su pune kestena, jabuka i bundeva; oraha, lešnika i badema; suvih šljiva, istih takvih smokava i grožđa; o voću iz egzotičnih zemalja koje za sneg i led ne znaju da ne govorimo.
Ne samo limunovi, pomorandže, mandarine, grejpovi i banane (valjda najrasprostranjenija torta na ovim našim prostorima decenijama jeste torta od banana sa kupovnim korama, šlagom i žutim kremom); slatke urme naravno; tu su mango i avokado; kivi je još prošlog veka postao domaća biljka.
Šta s plodovima iz staklenika odakle i u vreme kad mu vreme nije, stižu lubenice i dinje; jagode i šljive velike poput jabuka…
Zimskim poslasticama mogu da se raduju i oni što nisu kuvali slatko ili sušili voće. Ovi dugi, pak, imaju veći izbor i neretko lepši ugođaj. Postoji rešenje i za lenštine što niti imaju sušare, niti, pak, volju da sate provode uz šporet s varjačom.
Zove se prosto: pijaca, u novije vreme samoposluga.
Egzaltirani primećuju da je ne samo ceo svet postao globalno selo već nam je i klima takva: reklo bi se svuda podjednaka.
Ali, ni u globalnom selu nije sve globalno.
Egzotično voće nije primereno niti svačijem džepu, niti svačijem ukusu. Ko nema para, gleda ga sa čežnjom.
Ko para ima, gleda ga sa razočaranjem: sve mu nekako ima isti, tačnije, nikakav ukus.
Zato, tradicionalni kolači od zimskog voća su ono što će pomiriti svačije ukuse i svačije džepove.
Kuglice od suvih šljiva
Suve šljive 200 g; orah 100 g; prah šećer 100 g
Od šljiva se ne pravi samo rakija kako su skloni da misle oni što su zaboravili na detinjstvo i pekmez.
One se i suše što je, uzgred, jedan od najvećih izvo znih poslova naše nam države, što nisu uspele da ometu ni sve promene imena, granica, tranzicije, revolucije, događanja naroda, šta li…
Dvesta grama očišćenih i na mašini za meso sa mlevenih suvih šljiva, 100 grama mlevenih oraha i 100 grama prah šećera dobro se izmese i oblikuju u kuglice.
To je sve.
Ko me je do lepote, kuglice posluži u kapislama.
Kuglice od kikirikja
Kikiriki 200 g; suvo grožđe 200g; prah šećer 50g
Jedan jednostavan kolač.
Dvesta grama kikirikija treba samo ispeći pa samleti na mašini za mlevenje oraha. Još samo ovu masu po mešati s 200 grama takođe, ali na mašini za mlevenje mesa, sa mlevenog suvog grožđa i 50 grama prah šećera, pa napraviti kuglice.
Ko me je do lepote, naravno, kuglice posluži u kapislama.
Starinska torta od urmi
Urme 500g ; šećer 500 g; badem 125 g; mleveni keks 2 kašike; jaja 6 kom; vanilin šećer 1 kesica
Ovo je torta što se ne filuje. Ali, to nikako ne znači da nije sočna. Pre svega, na pijaci ili u samoposluzi jer kod nas ne raste, nabavi se pola kilograma urmi.
Pripremi se još to li ko še će ra, jed na kesi ca va ni lin šećera, 125 grama oljuštenog badema (potopi se u vrelu vodu, pa kožica posle gotovo da sama spada), dve kašike mlevenog keksa i šest belana ca (žumanca se upo trebe za neki drugi kolač).
Badem se isecka, urme očiste, pa se samo po cepaju uzduž na polutke, belanca umute u šne, pa sve sjedini.
Peče se u standardno zamašćenoj modli, na tempe ra tu ri ne ve ćoj od 200 ste pe ni.
Bomba od kestena
Kesten pire 1 kg; šećer 210 g; suvo grožđe 150 g; maraskino liker (ili rum) 1 dl; badem 100g; slatka pavlaka 1 l, puter, kandirano voće
Šećer se s vodom ušpinu je da bude gusto kao za slatko, pa mu se pridruži kesten pire i suvo grožđe što je prethodno sitno iseckano proboravilo u maraskinu ili rumu nekoliko sati.
Dok se nije dobro napilo.
Kada je završena ova alkoholna faza, olju šte ni i sa mleveni bademi još im se pridruže, pa sve pažljivo umeša s ulupanom slatkom pavlakom, ali je dan deo (peti na) ostavi za kasnije ukrašavanje.
Onamo se pripremi kuglof tako što se sa svih strana (naravno ne i one spolj ne!) namaže puterom; ulije se bomba od kestena i ostavi u frižideru da se dobro stegne.
Ovu poslasticu (tačnije, to još nije postala) najbolje je na praviti dan ranije. Sutradan, dakle, obaviti je ubrusom natopljenim u vreloj vodi, ostaviti da od stoji nekoliko minuta, pa tek ta da izručiti na tanjir za serviranje i ukrasiti je šlagom i posuti sitno seckanim kandiranim voćem.
Voćni pišinger
Šećer – 300g; pomorandža – 2 kom; limun – 1 kom; suve smokve – 300 g; suve šljive – 150 g; suvo grožđe – 150 g; seckani orasi –250 g; med – 2 kašike; slatko – 2 kašike; rum; oblande; zejtin; prah šećer – 250g
Najvažniji rekvizit za ovaj kolač nije voće već – zamrzivač.
U njemu, naime, jedna pomorandža valja da proboravi bar 24 sata. Da bude spremna za dalje.
Dalje se ušpinu je trista grama šećera s pola čaše vode, pa dodaju ona zamrznuta, sitno izrendana, pomorandža sve s korom, sok od jednog limuna, trista grama sitno iseckanih suvih smo kava, sto pedeset grama suvih šljiva, toliko i suvog grožđa što se prethodno raskravilo u vreloj vodi, četvrt kile seckanih oraha, dve kašike meda i dve kašike slatka koje se zateklo u kući.
Sve se ovo dobro izmeša, pa razastre između dve oblande što se prelije glazurom: sok od jedne pomorandže ušpinuje se s četvrt kile šećera u prahu, dve kašike zejtina i pola šoljice vrele vode.
Šarene kocke
Šećer –1 kg ; orah – 500 g; čokolada za mešenje – 2 štangle
Svako ko ume da napravi slatko, ume da spremi ovaj kolač: kilogram šećera se ušpinuje, dakle kao za slatko, pa podeli na tri jednaka dela i malo prohladi.
Onamo se samelje pola kilograma oraha.
U prvi deo se doda polovina mlevenih oraha da se zamesi gusta masa, koja se potom izlije u prethodno ovlažen pleh.
U drugi deo se umuti ostali orah, a pride se dodaju i dve štangle istopljene čokolade, da sve dobije braon boju.
Ovo se izlije preko onog prvog sloja.
Trećem delu špinovanog šećera se ne dodaje ništa, ali se muti dok ne pobeli, pa i to prelije preko ona dva sloja.
Sve se suši dan-dva, pa oštrim nožem seče na kocke.
Smokvin rolat
Kristal šećer – 250 g; suve smokve – 250 g; orah – 250 g; oblande
Potrebno je samo: četvrt kila kristal-šećera, toliko suvih smokava, još toliko očišćenih oraha i jedna veća oblanda.
U šerpi se u vinskoj čaši vode ušpinuje šećer, pa dodaju na mašini za meso samlevene smokve, a na mašini za orahe samleveni orasi. Sve se dobro izmeša, pa skloni s vatre.
Na čistu, vlažnu kuhinjsku krpu položi se oblanda, preko ravno merno rasporedi fil, pa sve uvije u rolat i ostavi dan-dva sve s krpom da se zajedno suše.
Raspakuje se, seče na šnite istog dana kada će se i jesti.
Marcipan s kokosovim brašnom
Šećer u prahu – 250 g; krompir – 1 kom; kokosovo brašno – 150 g; vanilin šećer – 2 kesice; šećer – 4 kašike; čokolada – 100 g; ulje
Ko bi da eksperimentiše s mešanjem voća i povrća, evo mu jednog recepta iz zbirke monahinje Atanasije, koja se bavila posnim, slatkim ali i slanim, kuvarima: Od 250 grama šećera u prahu, 150grama kokosovog brašna, jednog srednje velikog krompira, dve kesice vanilin šećera i jedne kašičice ulja napravi se testo.
Ovako: obareni krompir se izgnječi, pa još dok je vreo prelije uljem. Vreloj masi se doda šećer u prahu, vanilin šećer, a na kraju i kokosovo brašno. Sve se dobro sjedini, pa na dasci napravi kora željene veličine.
Ohladi se,pa prelije glazurom: Četiri kašike šećera i četiri kašike vode se ušpinuju, pa onda doda još 100 grama čokolade što se još malo kuva dok masa ne postane kompaktna. Skine se s plotne, umeša ulje, pa muti sve dok glazura ne počne da se steže.
Glazurom se prelije kora što se seče tek sutradan. Kada se, dakle, dobro ohladilo.
Marcipan kuglice
Lešnik –100 g; kesten pire – 70 g; šećer–100 g; vanilin šećer – 1 kesica; čokolada
Da bi se oljušteni lešnik oslobodio one tankekožice što se isprečila pred ukusnim plodom, valja ga na kratko propržiti na suvo, sve uz mešanje. Posle toga je dovoljno samo ga protrljati između šaka. Sto grama ovako pripremljenog lešnika valja sam leti na mašini za orahe. Pripremi se još 70 grama kesten-pirea, domaćeg ili kupovnog, svejedno.
U šerpi na šporetu gusto treba ušpinovati 100 grama šećera s četiri kašike vode. Kada je sirup gotov, dodaju mu se mleveni lešnici, kesten pire i kašičica vanilin šećera. Sve se dobro izmesi, pa ostavi da se ohladi.
Odma se prave kuglice što se valjaju u struganu čokoladu, pakuju u kapisle od hartije i ostavljaju na promaji da se suše dva-tri dana.
Bombone od jabuka
Jabuke – 1 kg; šećer – 500 g; pomorandže 2 kom; badem – 50g
Ono što je za pravog srpskog domaćina šljiva, to je za domaćicu jabuka. Prvi šljivu peče, druga obraduje dečicu. Zato one naberu kilo nakiselih jabuka, oljušte, narendaju ih pa stave u šerpu, dodaju pola kile šećera i kuvaju dok sva voda ne ispari. U to dodaju struganu koru i sok od dve pomorandže. Sve mešaju dok se masa ne zgusne tako da se može mesiti.
Onda šerpu skinu sa šporeta i dodaju 50 grama obarenih, očišćenih i prepolovljenih badema.
Od ove mase lako je napraviti kuglice što se još samo uvaljaju u kristal šećer.
Loptice s urmama
Urme – 250g; šećer u prahu – 150 g; orasi – 100 g; kristal šećer – 100 g;čokolada za mešenje – 75g; margarin ili ulje; rum
Četvrt kile urmi valja, pre svega, očistiti od koštica pa samleti na mašini za mlevenje mesa. Na najkrupniju rešetku. Od samlevenih urmi i 150 grama šećera u prahu napravi se testo koje se rastanji oklagijom na debljinu pola prsta. Odozgo se pospe još prah šećerom, pa iseče na kvadratiće.
Onamo se pripremi nadev: 100grama mlevenih oraha za šećeri se po ukusu, ovome doda malo ruma, pa zamesi gusta masa.
Na svaki kvadratić testa od urmi stavi se po pola kašičice nadeva, pa lepo upakuje. U loptice. Ove loptice, na kraju, nabadaju se na čačkalice i umaču u glazuru od čokolade: 75grama čokolade i isto toliko kristal-šećera nalije se šoljicom vode, pa kuva na laganoj vatri sve mešajući dok masa nedobije potrebnu gustinu. Na samom kraju doda se kašičica margarina ili ulja da glazura nebi pucala.
Rolat s bademom
Kesten –250 g; badem – 100 g; šećer u prahu – 100 g; margarin – 50 g; rum ; oblanda ; čokolada za mešanje – 100 g; kristal šećer –100 g; puter
Kesten ne mora da se sprema samo kao kesten-pire. Od njega se daju napraviti i vrlo ukusni, posni kolači. Četvrt kile kestena skuva se kako treba, očisti, pasamelje. Sto grama badema se samelje na mašini za mlevenje oraha.
U dubokoj činiji rukama se dobro promešaju kesten pire, mleveni bademi, pedeset grama margarina, sto grama šećera u prahu i dve kašike ruma.
Sve se ili oblikuje kao valjak, ili kome je lakše uvije u oblandu (što je prethodno postavljena na mokru krpu da omekša), pa postavi na poslužavnik i prelije glazurom od čokolade: Sto grama čokolade i isto toliko kristal šećera nalije se šoljicom vode, pa kuva na laganoj vatri sve mešajući dok masa nedobije potrebnu gustinu. Na samom kraju doda se još kašičica putera da glazura ne bi pucala.
Egzotični kolač
Badem – 150g; smokve – 200g; urme – 200 g; orah – 1 šolja; šećer – 460 g; vanilin šećer – 1 kesica; čokolada – 2 štangle
Iako smokve i bademi nisu baš neko egzotično voće, urme svaka ko jesu. Dakle, kolači odurmi i smokava, badema i oraha.
Sto pedeset grama šećera valja sipati u šerpu, dodati malo vode i napraviti sirup kao za slatko. Ovde prvo usuti 150 grama poparenog, oljuštenog i samlevenog badema, onda još i kesicu vanilin šećera pa sve promešati.
Dasku za mešenje zaprašiti kristal šećerom, pa izručiti testo od badema što se oklagijom rastanji na debljinu malog prsta.
Ponovo se napravi sirup od 150 grama šećera, pa u njemu u kuva 200 grama samlevenih oraha i isto toliko samlevenih urmi. Sve se u sirupu dobro izmeša, pa prelije preko one kore od badema.
Sada se kolač još samo zalije glazurom što se pravi ovako: 160grama šećera se rastopi s malo vode pa dodaju dve štangle čokolade. Kad se čokolada istopi, skloni se s vatre i meša dok ne počne da se steže, kada se prelije preko kolača.
Kao i u mnogim drugim slučajevima i egzotični kolači bi valjalo da odstoje dan-dva, a onda seku na kockice, pravougaonike, trouglove, rombove…
Baba Ljubin šnit
Piškote –400 g; jaja – 5 kom; šećer – 150 g; mleko – 1 šoljica; puter – 150 g; suvo grožđe; rum; slatko od lubenica; slatko odpomorandžinih kora; pomorandža; slatka pavlaka –500ml
Baba Ljuba je vazda u kući imala slatko od lubenica, onda i slatko od pomorandžinih kora, a u prvoj bakalnici piškote, pa je mogla ovaj šnit da pravi u sva četiri godišnja doba.
Dakle, prvo je morala da pazari veliko pakovanje piškota, pa polovinu poređa u dugačak, a uzan poslužavnik nakapa limunovim sokom, data koče kaju dalje.
Dalje je fil: pet žumanaca se umuti sa 150 grama šećera i pola šolje mleka, pa na laganojvatri (najbolje na pari) sve uz mešanje kuva dok se ne skuva (a to je kad se varjačom da napraviti brazda kroz koju će se videti dno šerpe). Ohladi se pa penasto umešas još 150 grama putera.
Onda se još pripremi kandirano voće: šaka suvoga grožđa potopi se u rum, pa ostavi oko pola sata da se bobice napiju. Onda se iscede od viška ruma. U drugoj činijici ostavi se seckano slatko od lubenice, u trećoj takođe iseckano slatko od pomorandžinih kora.
Od pola litra slatke pavlake umuti se šlag što se zašećeri po ukusu.
Prvi red piškota se nakapa sokom od pomorandže, pa premaže polovinom žutog fila. Rasprostre se polovina groždjica, seckane lubenice i pomorandže. Sve se obilno premaže šlagom. Onda drugi red: sve iz početka, ali tako da na kraju ostane šlaga dovoljno da se ceo šnit uvije u belo.
Ostavi se u frižideru bar 24 sata da se ukusi izmešaju i sjedine, pa seče po veličini piškote.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.