Kraljica hobotnica, džinovska pacifička hobotnica, slučajno se našla na brodu u Tihom okeanu kod obale Kalifornije.
Džinovska pacifička hobotnica se smatra najvećom vrstom hobotnice na svetu i živi duže od bilo koje druge vrste hobotnice, navodi National Geographic. Prema rečima naučnika, najveći primerak ove vrste do sada je merio dobrih devet metara u širinu i težio je čak 272 kilograma. U proseku, ove hobotnice su dugačke nešto manje od pet metara i teže oko 50 kilograma.
Jedan primerak je slučajno završio u ribarskoj mreži broda koji je plovio pored obale Kalifornije. Začuđeni i očarani članovi ekipe uhvatili su kraljicu okeana u objektiv fotoaparata, a zatim otvorili „vrata” da se graciozno vrati u dubine okeana.
Impresivne hobotnice su majstori kamuflaže. Kao i drugi, oni imaju posebne pigmentne ćelije u svojoj koži da menjaju boje i teksturu, što im pomaže da se odbrani od predatora. Oni se majstorski stapaju sa složenim šarama korala, biljaka i stena.
Ne samo da je glomazna, već je i izuzetno inteligentna, prema kanadskoj organizaciji World Wildlife Fund. U laboratorijskim ispitivanjima obavljali su izuzetno složene zadatke, poput rešavanja lavirinta i otvaranja tegli sa svojih osam pipaka.
Kriju se i do sto metara duboko u okeanu, gde vešti mesožderi noću love školjke, škampe, jastoge i sitnu ribu. Koriste otrov da parališu svoj plen, a zatim svojim oštrim kljunom razbiju školjku i pocepaju meso.
A Giant pacific octopus caught in the fishing net on accident off the coast of California pic.twitter.com/tkeOvlzdvt
— Nature is Amazing ☘️ (@AMAZlNGNATURE) October 18, 2023
Svih osam pipaka ove hobotnice ima oko 2.240 sisa, na kojima imaju više receptora za ukus nego na ljudskom jeziku, i svaki se može pojedinačno kontrolisati.
Njihovo stanovništvo je nepoznato. Vrstu nećemo naći na listi ugroženih stvorenja, ali im prete i klimatske promene i zagađenje okeana.
Zanimljivo je da i mužjaci i ženke umiru ubrzo nakon završetka reprodukcije. Njihov životni vek je oko četiri godine. Ženke žive dovoljno dugo da se brinu o jajima, ali ne jedu tokom ovog višemesečnog perioda inkubacije i obično umiru ubrzo nakon toga, objašnjava National Geographic, a prenosi n1info.si.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.