Riblje uljeRiblje ulje, foto: sasirin pamai / Panthermedia / Profimedia

Riblje ulje podržava zdravlje srca – ali da li može da bude dodatak koji cilja upravo na smanjenje krvnog pritiska? Ovo su istraživanja.

Riblje ulje potiče od masnih riba poput lososa, skuše, sardina i inćuna. Bogato je omega-3 masnim kiselinama, posebno EPA (eikozapentaenoičnom kiselinom) i DHA (dokozaheksanoičnom kiselinom).
Ove esencijalne masti, koje telo ne može da proizvede samo, poznate su po tome što smanjuju upalu, snižavaju trigliceride, smanjuju krvni pritisak i smanjuju rizik od srčanih udara i moždanih udara, piše Healthy.
Ali da li riblje ulje zaista snižava krvni pritisak?
Efektivnost ribljeg ulja možda nije sasvim jasna. Dr Luk Lafin, preventivni kardiolog iz Cleveland Clinic, kaže: „Znamo da ljudi koji konzumiraju visoke nivoe omega-3 masnih kiselina jedenjem ribe imaju manji rizik od kardiovaskularnih bolesti, ali to nije potvrđeno u studijama koje se odnose na doze ribljeg ulja bez recepta.“
Dr Lafin dodaje da čak ni velike, ugledne studije nisu dosledno pokazale značajne kardiovaskularne koristi od suplementacije ribljim uljem.

Veza između omega-3 masnih kiselina i krvnog pritiska

Pregled iz 2022. godine, objavljen u Journal of the American Heart Association, sugeriše da oko tri grama omega-3 masnih kiselina dnevno – bilo da dolaze iz hrane ili su suplementi – može biti idealno za smanjenje krvnog pritiska. Istraživači su analizirali podatke iz 71 kliničkog ispitivanja sprovedenih između 1987. i 2020. godine, otkrivši da su učesnici koji su konzumirali dva do tri grama omega-3 masnih kiselina dnevno imali prosečno smanjenje od 2 mmHg u sistoličkom i dijastoličkom krvnom pritisku.
Oni sa postojećim visokim krvnim pritiskom imali su još značajnije rezultate, sa smanjenjem sistoličkog pritiska od prosečno 4,5 mmHg pri dozi od tri grama dnevno.
Autori studije napominju da njihovo istraživanje podržava smernice FDA da EPA i DHA mogu smanjiti rizik od koronarne bolesti srca smanjenjem visokog krvnog pritiska, naročito kod osoba sa hipertenzijom.
Međutim, ovi nalazi nisu u potpunosti u skladu sa kriterijumima FDA za odobreno zdravstveno tvrdnje o omega-3 masnim kiselinama.

Koliko su efikasni suplementi ribljeg ulja?

Trenutno, ne postoji dovoljno dokaza da bi se potvrdilo da suplementi ribljeg ulja značajno smanjuju rizik od kardiovaskularnih događaja. Dr Lafin ukazuje na studiju iz 2021. godine koja pokazuje da visoke doze ribljeg ulja imaju mali efekat na smanjenje velikih kardiovaskularnih događaja kod osoba sa visokim rizikom. On napominje da su opcije za lečenje osoba sa visokim rizikom od srčanih bolesti uglavnom ograničene na statine.
U određenim slučajevima, koristi od čistog EPA ribljeg ulja mogu nadmašiti potencijalne rizike, iako ga propisuje uz pažljivo razmatranje.
Takođe, važno je zapamtiti da FDA klasifikuje dijetetske suplemente, uključujući riblje ulje, kao hranu, a ne lekove.
Kao rezultat, proizvođači nisu obavezni da podvrgnu rigoroznim kliničkim testiranjima ili nadzoru proizvodnje, što im omogućava da na svojim etiketama postavljaju široke tvrdnje bez čvrstih dokaza.
Pre nego što započnete sa bilo kojim novim suplementom, uvek se posavetujte sa zdravstvenim radnikom i pratite njihove preporuke.
Suplementi ribljeg ulja su odobreni i efikasni tretman za visoke nivoe triglicerida u krvi kada ih prepiše lekar, pa se pobrinite da pažljivo pratite uputstva svog lekara.
Za one koji jednostavno razmišljaju o upotrebi ribljeg ulja, stručnjaci obično preporučuju dijetetske izvore kao najbolji način za unos omega-3 masnih kiselina.
Američko društvo za srce savetuje uključivanje dva obroka ribe (po 85 do 115 grama svaki) nedeljno kao deo zdrave ishrane, napominjući da otprilike 115 do 140 grama atlantskog lososa sadrži oko tri grama omega-3 masnih kiselina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari