Ishrana bogata vlaknima je dobra za vaše zdravlje i može vam pomoći da izgubite težinu. Da biste dobili više vlakana, svoju ishranu možete promeniti na jednostavne načine, kao što je odabir smutija umesto proteinskog šejka.
Stručnjaci kažu da su vlakna, koja se nalaze u mnogim namirnicama, od voća i povrća do zobi, ključna hranljiva materija koja može da deluje skoro jednako snažno kao Ozempic. Naime, dijetetičarka Melisa Rifkin objasnila je za Eat This, Not That da vlakna usporavaju varenje i tako potiskuju glad.
„Ako želite da smršate, uključite određena vlakna u svoje obroke i užine“, dodala je ona.
Prema studiji Univerziteta Vejk Forest, konzumiranje 10 grama više vlakana dnevno može smanjiti verovatnoću dobijanja masti na stomaku za 3,7%. Međutim, to ne znači da morate da jedete ovsene pahuljice svaki dan, ali uz ovih tri jednostavnih trikova, prema rečima dijetetičarke Rifkina, možete povećati unos vlakana.
Konzumiranje više voća i povrća nije jedini način da dobijete više vlakana. Ako volite testeninu, možete da zamenite testeninu na bazi pšenice onom napravljenom od pasulja ili mahunarki da biste povećali sadržaj vlakana. Na primer, jedna porcija testenine od slanutka ima osam grama vlakana, što je više nego dvostruko više od količine vlakana koju biste dobili ako jedete obične testenine.
Zamenite proteinski šejk smutijem
Rifkin je rekao da su proteinski šejkovi dobri za one koji žele da dobiju mišićnu masu, ali sadrže malo ili nimalo vlakana. Umesto toga, napravite voćni smuti koji ima oko šest grama vlakana. Dijetetičar Džejmi Nado preporučuje smuti od smrznutih bobica, bademovog mleka, grčkog jogurta, ovsa, banane i čia semenki koji sadrži 13 grama vlakana, što će vam pomoći da duže ostanete siti.
Koristite avokado umesto majoneza
Majonez se pravi od ulja, jaja i limunovog soka, od kojih nijedan ne sadrži mnogo vlakana. Pored toga, mnogi majonezi koriste ulja iz semena, kao što je ulje kanole, koja su bogata nezdravim mastima i imaju negativne efekte na zdravlje, kao što su bolesti srca. Ali majonez možete zameniti avokadom, koji je bogat zdravim mastima, kao i vlaknima, vitaminom C, kalijumom i folnom kiselinom, navodi Harvard T.H. Chan škola javnog zdravlja.
„Kombinacija vlakana i zdravih masti znači da je avokado odlična hrana za mršavljenje jer ovi hranljivi sastojci povećavaju sitost“, objasnio je Rifkin.
Kinoa umesto pirinča
Umesto pirinča kao priloga, Rifkin preporučuje kinou. Kinoa je seme, što znači da je bogato proteinima i vlaknima, baš kao i druga semena i orašasti plodovi. Ali kada se kuva, ima mekanu teksturu i blag ukus i ima oblik zrna. Jedna šolja belog pirinča sadrži oko pola grama vlakana, dok jedna šolja kinoe sadrži oko deset puta više vlakana (pet grama vlakana po porciji). Rifkin je takođe primetio da kinoa ima oko osam grama proteina po porciji, što vam može pomoći da duže ostanete siti i dobro je „gorivo“ za izgradnju mišića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.