Nemac Horst Vrobel poklonio je krst koji krasi čitav manastirski kompleks na Soko gradu i izgradio rusku crkvu u svom mestu Gilhornu, kod Braunšvajga.
Pored toga na četiri hiljade kvadrata podigao je Institut za pravoslavlje, zapravo tu su objedinjeni svi zanati za sakralnu umetnost pravoslavlja. Podigao je i jedinstven Internacionalni muzej mlinova i vetrenjača. Čitava ova priča vezana je za vladiku Lavrentija, koji je u to vreme bio episkop za Zapadnu Evropu a sa kojim gospodina Vrobela veže izuzetno prijateljstvo. Podizanje mlinova i vetrenjača zahteva po pravoslavnom običaju da se oni osveštaju jer mnogo znače za život i rad vernika. Međutim, gospodin Vrobel nije mogao da pronađe ruskog sveštenika koji bi osveštao mlin, i put ga je doveo u Himelstir, gde je vladika Lavrentije započeo izgradnju prve srpske crkve na tlu Nemačke, kupovinom jedne ruinirane gotske crkve. Vladika je prihvatio da osvešta mlin, a tom svečanom činu prisustvovalo je čak 700 zvanica. To je bilo vreme otopljavanja odnosa između Istoka i Zapada, i zahvaljujući Mihailu Gorbačovu, nije bilo nikakvih političkih trzavica kada se Nemačka ujedinila. Sam vladika Lavrentije kasnije je o svom trošku ovde dopremio jednu vodenicu iz svog kraja, i nazvana je „mudra Milica“. Ona i danas radi, melje žito, i ima mnogo posetilaca. U tom duhu izmirenja Hosrt Vrobel podigao je i Crkvu Svetog Nikolaja, koji su posetili patrijarsi moskovski Aleksej i Kiril, kao i Putin, dok je bio na čelu Petrograda. U toj crkvi kršteno je oko četiri hiljade Rusa.
Na Soko gradu vladika Lavrentije je devedesetih godina započeo izgradnju manastira posvećenom Nikolaju Velimiroviću. Međutim, međunarodni embargo znatno je, kao i sve ostalo, omeo izgradnju manastira. Ipak, uprkos svemu na mestu nekadašnje pijace robova, gde je bilo neosvojivo tursko utvrđenje, nikla je velelepna građevina, manastir koji je postao pravo svetilište sa hiljadama vernika i posetilaca. NATO bombardovanje SRJ bio je izuzetno težak period. Horts Vrobel saosećao je sa patnjama naroda i predložio da se iznad manastira podigne veliki krst, koji upravo simboliše patnju i pravoslavlje. Poklonio je pozlaćeni krst koji se kao svetionik izdiže iznad čitavog kraja i noću vidi sve do Višegrada.
– Upoznao sam vladiku sa ovom idejom da podignemo krst, ali je rekao da je to izuzetno teško ostvariti. Međutim, prihvatio sam da sve to organizujem. Krst od 2,2 tone, pozlaćen sa pet kilograma zlata, dimenzija 13,6 sa pet metara, izliven je u brodogradilištu u Sremskoj Mitrovici. I na kraju, kako ga postaviti na vrhu nepristupačnog brda? Uz pomoć vojnog helikoptera krst je uspešno postavljen. Osvećenje krsta bilo je na gradskom stadionu u LJuboviji, i to j bio potresan trenutak za hiljade duša koji su tu stajali sa svećama. To se samo jednom može doživeti u životu, takvo poštovanje, jednostavno sve je bilo iz srca, ukazao je Horst Vrobel prilikom boravka u Šapcu i obeležavanja 50-godišnjice kako je vladika Lavrentije hirotonisan u ovaj čin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.