šećerFoto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

 

Šećer je namirnica koju svi imamo u kući i jedna od onih namirnica koje obično kupujemo u većim količinama pa na našim kuhinjskim policima provede i po nekoliko meseci. Stoga je dobro znati da šećeru ne ističe rok trajanja. Ipak, to ne znači da će s protokom vremena biti jednako svež kao i kada ste ga kupili.

Granulirani beli šećer zaista ima neograničen rok trajanja, posebno ako se čuva na suvom i tamnom mestu. Osim toga, šećer je efikasan konzervans, a budući da dobro upija vlagu iz hrane, često je ključni sastojak i u kiseljenju, piše RealSimple, prenosi N1 Hrvatska.

Kako prepoznati da se šećer pokvario?

Iako šećeru možda neće isteći rok trajanja, može biti kontaminiran štetočinama, vlagom i drugim supstancama koje bi mogle uticati na njegov kvalitet ili ga učiniti opasnim za upotrebu. Osim toga, šećer može apsorbovati mirise i ukuse.

Mnoge organizacije za bezbednost hrane preporučuju da pakovanje šećera bacite nakon roka od dve godine, ali ako ne primetite nikakvu promenu u mirisu ili kvalitetu, stari šećer će delovati jednako dobro kao i novo pakovanje šećera.

Šta je sa smeđim šećerom?

Smeđi šećer je na glasu kao kvarljiva roba, a to se u ovom slučaju ponajviše odnosi na to da se jako stvrdne kada je izložen vazduhu. Hermetički zatvorena posuda uvelike pomaže u sprečavanju toga.

Ako vam se smeđi šećer ipak stvrdne, možete ga staviti kratko u mikrotalasnu rernu ili ga pomešajte s par kapi vode kako bi on omekšao.

Preporučuje se da se smeđi šećer drži u hermetički zatvorenoj posudu i iskoristi u roku od dve godine za optimalnu svežinu i ukus. Osim toga, smeđi šećer možete čuvati i u zamrzivaču, ali imajte na umu da ćete pre upotrebe morati da ga odmrzavate nekoliko sati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari