Iako je pažnju šire javnosti skrenuo nakon prošlogodišnjeg susreta predsednika Borisa Tadića i Ive Josipovića, Bački Monoštor je odavno poznat kao živopisno selo, pretežno šokačkog stanovništva, koje krasi očuvano kulturno nasleđe, mnoštvo izvornih običaja, nekoliko seoskih domaćinstava preuređenih na tradicionalni način, mesto sačuvanih starih zanata, osobenog jezika, odnosno dijalekta, hrane i muzike, koji čuvaju svoj tradicionalni oblik već više od 200 godina.
Od tradicionalnih etno-kuća može se, kao primer, navesti Mali Bodrog, kuća sagrađena u monoštorskom stilu, stara preko 150 godina, koja je zadržala svoj prvobitni izgled sve do današnjih dana. Pokrivena je trskom, zidana od nabijene zemlje, opremljena izvornim očuvanim nameštajem, zidanom peći, sve od materijala iz okolnih šuma. Ističe se takozvana „pridnja“ soba, sa krevetima uz bočne zidove, klupama koje se okretanjem naslona proširuju u dečji krevetac, dunjama sa perjem, sve pokriveno ponjavama koje su ukrašene tradicionalnim bogatim motivima.
Za razliku od ovog seoskog domaćinstva, ribarska etno-kuća Kuveljić je stara zemljana kuća, takođe, izgrađena od osnovnih građevinskih materijala, nabijene zemlje, drveta i trske, smeštena kraj samog dunavskog rukavca, tako da pruža lep pogled na okolne šume i životinjsko carstvo vode i okoline.
Ovo seosko naselje odlikuje se i brojnim očuvanim starim zanatima kao što su: rukotvorine od vune, mini tkačnica i zanatska radionica, proizvodnja meda i lekovitih proizvoda od meda, kovača za izradu predmeta od gvožđa, korpara za izradu pletenih korpi od pruća, rogozara i klompara za proizvode od prirodnih materijala. Posebno se ističe čamdžija, koji jedini ima registrovanu radionicu u Srbiji, i koji veoma uspešno izrađuje čamce različitih oblika i veličina, sa godišnjom proizvodnjom od preko stotinu čamaca, pokrivajući tako potrebe za celu Vojvodinu, pa i okolne zemlje.
Mesna zajednica Bačkog Monoštora organizovala je stanovnike ovog sela da, prepoznajući osobenosti mesta u kome žive, prepoznaju svoja umeća, predstave bogatstvo običaja, kao i tradicionalnih zanata i otvore vrata svojih kuća za posetitelje. U takvim okolnostima najbolje se vidi način vaspitavanja mlađih generacija o značaju očuvanja tradicionalnog stvaralaštva i zaštite životne sredine. Sve aktivnosti i učešće u različitim ostvarenjima obavljaju se na dobrovoljnoj osnovi. Meštani organizuju i posebne skupove, među kojima se ističe Bodrog-fest, festival tradicije starih zanata, uz kulturno umetnički program, koji se redovno održava od 2005. godine, obično avgusta meseca. Na njemu se prikazuju ručni radovi starih zanata ovoga kraja i drugi etno programi, uz kulinarske specijalitete bačke kuhinje.
Bački Monoštor je tipično vojvođansko selo. Od Sombora je udaljen samo 15 kilometara, te je tako postao destinacija brojnih posetilaca, pružajući i pogodne smeštajne mogućnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.