Toplotni udar nastaje kada telo nije u stanju adekvatno da reguliše svoju telesnu temperaturu zbog izloženosti visokim temperaturama.
Toplotni udar (hipertermija) je najteži oblik poremećaja organizma usled dugotrajnog i prekomernog izlaganja jakoj toploti i nefunkcionisanja termoregulacionih mehanizama. Manifestuje se kao iznenadni sistemski inflamatorni odgovor tela.
Razlikujemo dva oblika toplotnog udara – klasični i toplotni udar izazvan naporom. Klasični toplotni udar nastaje tokom dužeg izlaganja toploti, a javlja se uglavnom u letnjim mesecima i kod starijih osoba, posebno onih sa ograničenom pokretljivošću. Toplotni udar izazvan naporom karakterističan je za zdrave i aktivne ljude, tačnije za posebne grupe kao što su sportisti, građevinski radnici ili drugi radnici na otvorenom.
Simptomi toplotnog udara
Crvena i vruća koža
Glavobolja
Konfuzija
Grčevi u mišićima
Mučnina
Malaksalost
Razdražljivost
Ubrzani puls
Ubrzano disanje
Nesvesnost
Temperatura tela iznad 40 ° C
Ko je najviše ugrožen?
Hronični pacijenti, posebno oni koji pate od kardiovaskularnih bolesti. Ljudi stariji od 65 godina, deca…
Prevencija: Da biste sprečili toplotni udar, važno je piti dovoljno tečnosti (voda je najbolja opcija), izbegavati fizičke aktivnosti tokom najtoplijeg dela dana, nositi laganu i prozračnu odeću i koristiti klimatizovane ili dobro provetrene prostorije.
Postupak prve pomoći: Ako sumnjate da je neko imao toplotni udar, važno je odmah reagovati. Osobu treba premestiti na hladno mesto, skinuti višak odeće, ohladiti telo mokrim peškirom ili lepezama i ponuditi vodu za piće (ako je pri svesti i može da pije). Hitnu medicinsku pomoć treba pozvati ako se stanje pogorša ili osoba izgubi svest.
Hitni slučajevi: U najtežim slučajevima, toplotni udar može dovesti do komplikacija opasnih po život, kao što su oštećenje mozga ili srčani zastoj. Zbog toga je važno brzo prepoznati simptome i pravilno reagovati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.