sinusiSinusitis, foto: Alice S. / BSIP / BSIP / Profimedia

U emisiji „RTS ordinacija„, specijalista za uho, grlo i nos, prof. dr Jasmina Stojanović iz Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac, deli savete o očuvanju zdravlja sinusa.

Sinusi su na udaru svake zime. Ako ne želite mesecima da imate problem poslušajte savete lekara.

Kako sačuvati zdravlje sinusa?

Bol u sinusima – simptomi i uzroci

Bol od sinusa može da se manifestuje na različitim delovima glave, a vrsta glavobolje zavisi od toga gde je upala u sinusnoj šupljini. „

Tip glavobolje je u zavisnosti koja je sinusna šupljina zahvaćena zapaljenjem. Tako da bol može da bude čeoni i da ide u korenu nosa ili čak u potiljku kod zapaljenja sfenoidnog sinusa”, objasnila je prof. dr Jasmina Stojanović, i dodala da se kod zapaljenja čeonog sinusa može javiti bol kad se sagnemo da vežemo pertle, i to je obično akutno zapaljenje.

Prevencija i nega sinusa

Prof. dr Stojanović ističe važnost preventivnih mera za očuvanje sinusa, uključujući nošenje kape kako bi se zaštitili čeoni sinusi. Redovna upotreba sprejeva za nos može delovati kao efikasna preventivna mera, možete da kosistite sprejeve na bazi pantenola, hijaluronske kiseline i izotonične rastvore, čisteći nosnu sluznicu i štiteći je od štetnih materija i bakterija.

„Nosna sluznica je jedan filter, osim što greje vazduh, spira štetne materije, izotonični rastvor upravo to radi. Imate sve te rastvore i dodat pantenol, pa pantenol je odličan i za sluznicu i za kožu, revitalizuje, obnavlja”, kaže prof. dr Jasmina Stojanović za RTS i dodaje da je dobar i hijaluron.Takođe je objasnila da sa rastvorima morske soli ne može da se pretera.

dr Jasmina Stojanovic
Dr Jasmina Stojanović dala je savete o sinusima, foto: RTS screenshot

Hronični sinuzitis – dijagnoza i lečenje

Ako pacijent ima glavobolje, slivanje sekreta niz grlo, smanjen osećaj za miris ili gubitak mirisa, prof. dr Stojanović ukazuje na mogući hronični sinuzitis. Postavljanje dijagnoze uključuje pregled nosne šupljine, a lečenje može obuhvatiti propisivanje kortikosteroida, kako lokalno u vidu sprejeva za nos, tako i oralno u obliku tableta.

Takođe, na osnovu boje sekreta možete da znate da li je u pitanju prehlada ili hronični sinusitis.

„Kad je bistar sekret, to je prehlada, to je obična prehlada, lepo kapi za nos pet dana i to će lepo uz jedan odmor da prođe. Kada je sekret žute ili zelene boje, to znači da postoje bakterije u nosu i ukoliko taj pacijent nema problema sa sinusima, on će to lako pregurati bez antibiotika, a ukoliko inače ima problema, biće potreban antibiotik“, rekla je dr Stojanović.

 

Terapija i suplementi za olakšanje simptoma

Prof. dr Stojanović preporučuje suplemente poput serapeptaze enzima, N-acetil-cisteina i beta glukana kao podršku za očuvanje zdravlja sinusa. Dodatno, ističe opasnosti klasičnih kapi za nos i preporučuje pauze u njihovoj upotrebi.
Prof. dr Jasmina Stojanović je istakla da su klasične kapi za nos opasne ukoliko se koriste duže, jer su one brzodelujući kortikosteroid koji dovodi do zavisnosti. Mogu se koristiti pet dana, pa onda treba napraviti pauzu od dva, tri dana, a za to vreme se može koristiti hipertonični rastvor.

„Serapeptaza enzimi su enzimi koji smanjuju otok sluznice, razvodne sekret i olakšaju njegovo izbacivanje, znači smanjuju zapaljenje. N-acetil-cistein, dominantno razvodnjava sekret i olakšava njegovo izbacivanje, bilo iskašljavanjem, ako se sliva niz zadnji zid ždrela, bilo izbacivanjem kroz prednje otvore nosnih šupljina. Beta glukani su svima poznati, najviše ih ima u pecivu i gljivama i oni su dobri za podizanje opšteg imuniteta”, kaže Stojanovićeva i naglašava i da se serapeptaza enzim uzima na prazan želudac, a da N-acetil-cistein treba odvojiti vremenski od antibiotika, sa bar dva sata razlike.

Inhalacije za sinuse – tradicionalni i moderni pristupi

Objašnjavajući proces inhalacije, prof. dr Stojanović preporučuje tradicionalni pristup pomoću ključale vode i morske soli ili suvog bosiljka. Rastvor, prema dr Sojanović pravite tako što ćete u litar ključale vode razmutiti kašiku morske soli ili dve kašike suvog bosiljka i pustiti da se kuva još malo, a zatim se inhalirati nad ovim rastvorom.

Simptomi problema sa sinusima – kada potražiti pomoć

  • otežano disanje,
  • hrkanje,
  • slivanje sekreta niz grlo,
  • bol u korenu nosa,
  • glavobolja,
  • oslabljen miris i sluh.

Ako se ovi simptomi produže, preporučuje se poseta lekaru radi odgovarajuće dijagnoze i terapije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari