Dolina Mrtvih nalazi se u pustinjskom delu izvan grada Palmire.
Napravljeni iznad površine zemlje, svojim izgledom svi grobovi podsećaju na male kule. Siromašniji ljudi se razlikuju od bogatih po tome što su im ‘večne kuće’ niske i nepravilnog oblika.
Nedaleko je – i „Grob četiri brata“. Savršeno je očuvan i po izgledu se vidi da je pripadao visokom staležu.
Sa obe strane uzanog hodnika nalazile su se niše. Nekoliko – jedna ispod druge. U njih bi polagali telo umrlog, a potom zazidali otvor.
Kažu da je najveći procvat Palmire bio za vreme vladavine – jedne žene!
To je bila kraljica Zenobija. Uspela je da ga oslobodi od Rimljana i stvori jedan od najnaprednijih gradova tog doba.
Nizala je uspeh, za uspehom osvojivši Siriju, Egipat, delove Male Azije… U međuvremenu ometaju ju je zavist, mržnja, spletke i podvale.
Međutim, u jednom trenutku kraljičine neopreznosti, u Palmiru upada rimski imperator Aurelije sa svojim trupama – i pobeđuje Zenobiju. Zarobljenu, odvodi je u Rim. Mučena, ponižavana i obespravljena završava u tamnici. Da bi prekratila svoje muke, nesrećna kraljica nije imala otrov u prstenu niti zmiju u nedrima…
Ipak se desilo da je umrla iznenada. Kažu, da joj je srce prepuklo – od očaja i ponosa.
U smiraj dana vraćamo se u Damask.
I zaustavljamo u podnožju brda na čijem vrhu je Krak de Ševalije – utvrđenje krstaša.
Prelazimo dreveni most i penjemo se na tvrđavu. Iz avetinjski praznih odaja, u kojima odavno borave samo vetar i slepi miševi – pruža se izuzetno lep pogled na planine – Liban, Anti Liban i na dolinu Beka. Sumrak se uvlači kroz šuplje rešetkaste prozore.
Dok napuštamo poslednje uporište krstaške vojske – kroz avetinjski prazno utvrđenje samo vetar započinje noćnu igru po odajama, nišama, prolazima i pustim dvorištima…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.