Hidratacija je veoma važna, posebno tokom vrelih letnjih dana, tako da nije loše da uvek imate flašu vode pri ruci. Međutim, važno je da izbegavate vodu koja je zagrejana u plastičnoj flaši jer to nije najbolja opcija.
Kada je voda u plastičnoj flaši izložena povišenim temperaturama, na primer u automobilu ili pored prozora, njen kvalitet može postati upitan.
Stručnjak za hranu i bezbednos, Sara Loson kaže da uobičajeni čin ispijanja tople flaširane vode može da nosi skrivene zdravstvene rizike kojih mnogi od nas nisu svesni.
„Nemojte piti flaširanu vodu koja je bila na suncu ili u vrućem okruženju, kao što je automobil. Toplota može prouzrokovati da se štetne hemikalije iz plastike iscure u vodu. Važno je ostati hidrirani, ali voda za piće koja je bila na vrućini nije bezbedna, te flaširanu vodu uvek držite na hladnom da biste sačuvali svoje zdravlje“, rekla je ona.
Kada se flaširana voda zagreva, hemikalije iz plastike mogu da ispljune u vodu. Ove hemikalije, poput BPA i ftalata, mogu biti štetne ako ih pijete. Ako pijete vodu sa ovim hemikalijama, možete izazvati zdravstvene probleme.
Ako pijete toplu vodu iz plastične flaše, mogli biste da imate stomačne tegobe, mučninu, bolove u stomaku, glavobolje, vrtoglavicu i probleme sa hormonima.
Zbog toga uvek čuvajte flaširanu vodu na hladnom mestu i izbegavajte da je ostavljate na direktnoj sunčevoj svetlosti. Ako je moguće, ostavite u frižideru ili koristite kockice leda.
Takođe možete održavati hidrataciju organizma uz pomoć namirnica koje su bogate vodom, kao što su: krastavci, zelena salata, paradajz, spanać, pečurke, lubenica, dinja, jagode, brokoli, pomorandže i grožđe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.