Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi…“
No, ako po odgovor odete na samu severnu granicu Alpa, u Salcburg, koji je danas četvrti grad po veličini u Austriji s nešto više od 150.000 stanovnika, saznaćete da je najčuveniji stanovnik Salzburga rođen 27. januara 1756. u kući smeštenoj tridesetak metara od mosta na reci Salcah, koju svakog dana u neprekinutoj koloni posećuju hiljade turista iz celog sveta.
Dan nakon rođenja, veliki Amadeus kršten je u katedrali sv. Ruperta imenom Johan Hrizostom Volfgangus Teofilus Mocart. Nekoliko godina kasnije, većje postao poznat kao čudo od deteta. Kao petogodišnjak pokušao je da komponuje arije. U sedmoj godini sam je naučio da svira violinu i orgulje, u osmoj je komponovao sonate za klavir, a u dvanaestoj prvu operu. Dosad neprevaziđeni muzički genije, komponovao je za nepunih 36 godina svog života čak 630 dela. Uprkos velikom uspehu za života, umro je u siromaštvu u Beču 5. decembra 1791.
Da je Mocart svojevremeno dobijao procente od komercijalizacije svog imena, po svoj prilici umro bi bogat. Još od proslave 250-godišnjice njegovog rođenja, pre dve godine, turisti iz celog sveta imaju priliku da uživaju ne toliko u delima velikog kompozitora koliko u svakojakom merkantilnom kiču poput neizbežnih i odavno poznatih „mocart kugli“, „mocart piva“, „mocart jogurta“, pa čak i „mocart kobasica“ u obliku violine. Za tu priliku napisani su i Mocart- krimići, zatim radio drame, nove biografije, romani i naučni radovi s novim otkrićima o Mocartu. Salcburg svakog dana zarađuje od kombinacije kiča i visoke kulture, pa je tako smišljena i tečna poslastica sa čokoladom, lešnicima i marcipanom. Autor nove knjige o Mocartu Kurt Palm smatra da je sve to „malo previše“ i da bi se čuveni kompozitor, da je živ, sada ili smejao ili bi posmatrao sve to sa gnušanjem. Međutim, gradonačelnik Salcburga Hajnc Šaden priznaje da je Mocart jedan od najvažnijih izvora gradskih prihoda.
U celoj priči posebno mesto pripada njenom veličanstvu „mocart kugli“. U kuglici od marcipanskog jezgra, okruženoj svetlim i tamnim kremom od pralina i prekrivenoj tamnom čokoladom, krije se sve što turiste vuče u Austriju – tradicija, istorija i muzika. Proizvođača Mocart kugli je sve više, a čuveni Mirabell (poznate osmougaone bordo kutije) tvrdi da je jedini koji poštuje originalni recept Pola Firsta, poslastičara koji je stotinjak godina posle mocartovog vremena, u Salcburgu počeo da pravi mocart kugle. Naravno, na autentičnost se poziva i svaka od desetina poslastičarnica iz starog gradskog jezgra Salcburga. Prve kugle pravljene su na tankim drvenim štapićima i umakane u čokoladu. U Mirabelu su dugo nastavili da ih prave ovom, ručnom metodom, ali kako je ceo svet počeo da ih obožava, nisu mogli da se odupru industrijskoj proizvodnji. Ipak, tvrde da originalnost time nije narušena, da za svaku kuglicu utroše dva i po sata i da su jedini čija je svaka kuglica savršeno okrugla – ako vam baš takva treba. Osim toga, ovdašnja urbana legenda kaže, jedino su ove mocart kugle bile u svemiru, pa vi vidite. Mocart kugle su, navodno, austrijski predstavnici doneli u Brisel kada su počinjali pregovori za pridruživanje Austrije Evropskoj uniji. Nećemo ni mi tamo otići praznih ruku, kad-tad. A kako ćemo se vratiti – videćemo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.