Španija (2): Hemingvej u Pamploni 1

Slavni Ernest Hemingvej, prvi put je boravio u Pamploni 1923. godine. Tom prilikom je prisustvovao i ovoj jedinstvenoj koridi – Žitelji grada smatraju da je Hemingvej zaslužan što je posle toga Pamplona postavljena na sve turističke mape sveta.

Čuveni američki pisac je u ovom gradu bio čak devet puta; jedan od svojih romana pod imenom „FIESTA“. posvetio je festivalu u Pamploni. Odsedao je na centralnom trgu u hotelu „La perla“ – i boravio uvek u istoj sobi u kojoj je do danas ostalo sve autentično. Ukoliko neko poželi da prenoći u Hemingvejevoj sobi spreman je da plati 1.700 evra. Zainteresovanih uvek ima posebno među slavnim i bogatim.

U neposrednoj blizini hotela „La perla“ nalazi se restoran „Irunja“ za koji je vezana neobična priča.

Izgrađen je u 19. veku i po nalogu projektanta unutrašnjost restorana je bila obložena ogledalima – svi zidovi pa čak i tavanica. Kada je 1885 godine u Pamplonu uvedena struja gradske vlasti su rešile da povodom tog događaja naprave velelepni prijem u „Irunji“. Kada su sve zvanice došle i smestile se, dan je bio na iskraju i domaćini su uključili prekidač. Međutim, pojavu svetlosti prethodio je snažan prasak od kojeg su se gosti uplašili i – počeli da beže. Pri tom uzbudljivo-dramatičnom događaju i opštem metežu bilo je i – povređenih.

Stara Pamplona je bila opasana zidinama; njih je sagradio rimski vojskovođa Karlo Veliki pri tome je donet i zakon da je zbog sigurnosti zabranjeno živeti izvan zidina – zato su u staroj četvrti – u uzanim uličicama – gradili uzane ali visoke zgrade! Jedna takva ima crepom pokriveni ‘mostić’ koji povezuje kuće sa dve suprotne strane. Postoje dve priče u vezi ‘visećeg hodnika’; prva kaže da se nekada tu nalazio ženski manastir, a monahinje nisu smele izlaziti na ulicu pa su koristile tajni prelaz. Po drugoj priči je u pitanju bogataš koji je želeo da neopaženo prelazi na drugu stranu – kod svoje dragane.

Podne je i sve prodavnice su zatvorene; u njima je najviše suvenira, a od njih najbrojnije su majice raznih boja sa crtežima bikova u hiljadu poza. Kišobrani ili suncobrani – umesto šiljka – na vrhu imaju rogove! Privesci, nožići, tanjiri. Iznad dovratka prodavnice na uglu nalazi se neka vrsta semafora sa brojevima koji pokazuju – koliko je preostalo meseci, nedelja, dana, sati, minuta i sekundi do – početka festivala San Fermin!

Na malom skveru je visoka česma. Obična česma, a neobična priča: kada su 2008. godine Australijanci počeli da dolaze u Pamplonu, bili su toliko impresionirani hrabrošću učesnika festivala San Fermin – da su poželeli da i sami naprave nešto slično; umesto trčanja pred bikovima odlučili su da se popnu na vrh česme i – skaču u njeno betonsko podnožje. Bilans: teže povrede. Pošto nikakvi razgovori i ubeđivanja španske vlasti nisu pomogla doneta je odluka da se česma skloni ali, uporni i nepokolebani Australijanci se nisu zbunili, već su skakali sa balkona susednih kuća. Česma je vraćena na staro mesto, a tik uz nju, postavljena su – kola hitne pomoći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari