Mnogi kada krenu sa menjanjem životnih navika najviše pažnje posvećuju regulisanju ishrane kao i redovnom vežbanju. Njihov značaj jeste ogroman, ali ono što mnogi zapostavljaju je san. Ako ste na početku promene životnih navika, prva stvar kojoj treba da se posvetite je san.
Dve trećine odraslih osoba u razvijenim državama ne uspeva noću da spava preporučenih 8 sati, kaže profesor neuronauke i psihologije,ujedno i direktor Laboratorije za proučavanje spavanja dr Metju Voker u knizi „Zašto spavamo?“
Stalno spavanje manje od 6 sati noću ima loš uticaj na vas imuni sistem, a manjak sna može biti jedan od uzroka Alchajmerove bolesti.
Premalo spavanja može remetiti nivo šećera u krvi a i povećava koncentraciju hormona gladi (grelina), a istovremeno onemogućava rad hormona sitosti (leptina). Tako da ukoliko malo spavate, iako ste siti, želite još da jedete.
Interesantno je da ukoliko ste na dijeti, a ne spavate dovoljno, vas trud je uzaludan. Jedino šta možete izgubiti su mišići, a ne višak kilograma.
Spavanje treba da bude na dnu piramide ako posmatramo san, ishranu i trening. Ako san nije dobar ni pravilna ishrana i trening neće biti delotvorni.
Manjak sna dovodi do lošeg kvaliteta života i kratkog životnog veka. Spavanje je nešto najbolje što možete da učinite za sebe kako biste obnovili mozak i telesno zdravlje. Ne postoji ni jedan organ u telu ili proces u mozgu koji nije poboljšan spavanjem ili ozbiljno ugrožen ukoliko ono izostaje.
Takođe, pre nego što krenete na rigorozne dijete i vežbanje, prvo se posvetite higijeni spavanja. Obratite pažnju na to kako i koliko spavate. Ako ste naspavani lakše ćete da pratite bilo koji režim ishrane i fizičke aktivnosti.
Preporuke za dobar san
Ukoliko želite da unaredite kvalitet sna, potrudite se da smanjite upotrebu kofeina i nikotina jer je potrebno čak osam sati da njihovo dejstvo nestane. Poslednju kafu u danu popijte osam sati pre odlaska na spavanje.
Soba u kojoj spavate treba da bude mračna, telefoni i tehnika treba da budu pogašeni da se hormon sna- melatonin ne bi remetio. Takođe soba u kojoj spavate ne treba da bude pretopla, tako da je dobro provetrite.
Poslušajte još saveta Metjua Vokera u Huberman Lab Podcastu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.