Srce vam možda ne radi dobro: Ova promena na vratu može biti znak upozorenja 1Foto: Svitlana Hulko / Alamy / Alamy / Profimedia

Višak težine, posebno oko struka, može negativno uticati na srce, povezivan sa visokim krvnim pritiskom, lošim nivoima holesterola i nepravilnom ishranom. Međutim, da li ste znali da masne naslage na vratu takođe mogu biti povezane sa zdravljem vašeg srca?

Srce i gojaznost su veoma povezani, jer višak kilograma može da izaove niz problema i oštećenja na najvažnijem mišiću u telu.

Svaka peta osoba u Srbiji je gojazna, a svaka treća je na pragu gojaznosti, pokazuju rezultati istraživanja koje je pred pandemiju sproveo Republički zavod za statistiku u saradnji sa Institutom za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut“, piše Stetoskop.info.

Komplikacije gojaznosti po zdravlje su višestruke, a višak kilograma se posebno odražava na kardiovaskularni sistem.

Nova studija, objavljena u Nutrition Journal, otkrila je iznenađujuću vezu između veličine vašeg vrata i zdravlja srca.

 

Istraživači su otkrili da merenje obima vrata može „poboljšati sposobnost predviđanja rizika od srčane insuficijencije“. Takođe su ispitali indeks telesne mase (BMI) i indeks visceralne adipoznosti, meru koja služi za otkrivanje prekomernog nakupljanja duboko usađene abdominalne masti. Utvrđeno je da je rezultat poprečnog preseka svih ovih metoda značajan indikator rizika od srčane insuficijencije.

Srce i gojaznost – nova studija

Studija je obuhvatila skoro 90.000 učesnika, uzrasta od 18 do 80 godina, koji na početku nisu imali kardiovaskularne bolesti. Učesnici su praćeni skoro deset godina, kroz ankete, a tokom tog vremena kardiolozi su beležili slučajeve srčane insuficijencije.

Pratili su učesnike još oko pet godina nakon početka studije, i rezultati su pokazali da su osobe sa obimom vrata većim od 39 cm „značajno povezane sa visokim rizikom od srčane insuficijencije“.

Studija je takođe pokazala da višak masti u predelu vrata oslobađa različite hemikalije koje izazivaju upalu, oštećuju krvne sudove i dovode do oksidativnog stresa, što može oštetiti ćelije. Takođe, osobe sa većim obimom vrata imaju veću sklonost opstruktivnim problemima sa spavanjem, poput apneje i hrkanja. Iako apneja u snu i hrkanje mogu ukazivati na vezu između veličine vrata i rizika od srčane insuficijencije, studija nije zaključila da samo hrkanje povećava rizik od srčanih problema.

Ovo nije prva studija koja sugeriše da debljina vrata može biti rani pokazatelj zdravstvenih problema. Takođe, istraživanje iz 2022. godine, objavljeno u časopisu Američkog udruženja za srce, pronašlo je vezu između obima vrata i povećanog rizika od srčanih bolesti.

Američki naučnici su otkrili da pacijenti sa debljim vratom „mnogo češće“ pate od atrijalne fibrilacije, stanja koje karakteriše nepravilni i ubrzani otkucaji srca.

„Pokazano je da je obim vrata povezan sa povećanim kardiovaskularnim rizikom. Postoje dokazi da je oslobađanje slobodnih masnih kiselina iz potkožnog masnog tkiva gornjeg dela tela veće u poređenju sa potkožnim masnim tkivom donjeg dela tela“, navodi se u studiji.

Slobodne masne kiseline su takođe povezane sa ozbiljnim bolestima, uključujući rak i dijabetes tipa 2, jer doprinose rezistenciji na insulin i oksidativnom stresu, oba faktora koja igraju ulogu u razvoju srčane insuficijencije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari