Šta biste tvitovali, ako biste tvitovali? (1. deo) 1Ilustracija: Twitter

Jeste li ikada obrisali ili bar poželeli da obrišete naloge na društvenim mrežama, a da zauzvrat dobijete staru, dobru, potpunu privatnost?

Opaska koja vam se verovatno neće dopasti jeste da privatnost, zapravo, više ne postoji. Ukoliko neko može da vas poveže sa drugim korisnicima određene društvene mreže, njihove aktivnosti mogu i vas da „izlože“, tj. da kažu ili predvide štošta o vama.

Ovo je jedan od zaključaka studije grupe istraživača sa američkog Univerziteta u Vermontu. Oni, naime, tvrde da Tviter strim vaših 15 najbližih kontakata može da predvidi vaše buduće tvitove, i to bolje od vašeg strima. U studiji “Information flow reveals prediction limits in online social activity“, objavljenoj 21. januara u časopisu Nature Human Behavior, istraživači objašnjavaju da su do rezultata došli uz pomoć entropije, koja se u teoriji informacija definiše kao prosečna stopa po kojoj se informacije proizvode pomoću stohastičkog izvora podataka (više entropije znači više slučajnosti i manje ponavljanja).

Šta biste tvitovali, ako biste tvitovali? (1. deo) 2

Oni su koristili Tviter strimove 927 korisnika, a svaki od njih je imao 50-500 pratilaca. Naročito važno bilo je prvih 15 korisnika kojima su oni najviše tvitovali. Potom su na svakom pojedinačnom strimu izračunali koliko entropije sadrže nizovi reči, a zatim uz pomoć Fanove nejednakosti i to koliko dobro strim može predvideti prvu reč prvog sledećeg tvita osobe čiji se tvitovi posmatraju.

Gornja granica tačnosti bila je u proseku 53%, ali je predviđanje svake sledeće reči nešto manje precizno. Onda je tim, predvođen Džejmsom Begrouom, izračunao gornju granicu za predviđanje na osnovu korisnikovog strima i strimova njihovih 15 najbližih kontakata. Gornja granica tačnosti je skočila na 60. Kada su odatle uklonili korisnikov strim, procenat je pao na 57 – što znači da je posmatranje strimova ljudi koje pratimo u tom smislu delotvornije nego posmatranje našeg naloga, objašnjavaju stručnjaci.

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari