Ako vas boli grlo ovih dana postoji spisak namirnica koe bi trebalo da izbegavate, ako ne želite još više da nadražite.
Bolno grlo je problem mnogih u Srbiji ovih dana.
Neki topli napici i hrana, uključujući ovsenu kašu, mogu pomoći u ublažavanju bola u grlu. Biranje mekih namirnica može sprečiti dodatno iritiranje, piše Healthline.com.
Kada imate bolno grlo, gorući i neugodni osećaj otežavaju pijenje ili jelo. Koje namirnice su dobre za jelo i pijenje kada vas boli grlo?
Koje namirnice i napici treba da konzumirate?
Namirnice koje su meke i lako se gutaju obično su sigurne za jelo kada imate bolno grlo. Meka tekstura pomoći će da se smanji iritacija grla. Hladna hrana, topla supa ili čaj sa limunom, kao i ispiranje toplom slanom vodom, takođe mogu pomoći u ublažavanju bola.
Neke namirnice koje možete jesti su:
topla, kuhana testenina, uključujući makarone i sir
topla ovsena kaša, kuvana žitarica ili kaša
deserti od želea
obični jogurti ili jogurti sa pireom od voća
kuvano povrće
smutiji od voća ili povrća
pire krompir
supe na bazi bujona ili kisele pavlake
mleko
sokovi koji nisu kiseli, kao što su sok od grožđa ili jabuke
jaja
sladoledi na štapiću
Ove namirnice vam neće iritirati bolno grlo.
Koje namirnice i napitke treba izbegavati?
Trebalo bi da izbegavate namirnice koje mogu dodatno iritirati vaše grlo ili su teške za gutanje. Ove namirnice mogu uključivati:
krekere
hrskavi hleb
začinjene začine i sosove
gazirane napitke
vrlo vruće hrane ili pića
alkohol
suve grickalice, kao što su čips, perece ili kokice
sveže, sirovo povrće
kiselo voće, kao što su narandže, limuni, limete, paradajz i grejpfrut ili njihovi sokovi
Kod nekih ljudi, mlečni proizvodi mogu izazvati osećaj zagušenja u grlu, a sluz može delovati deblje i teže za gutanje. To može dovesti do češćeg čišćenja grla, što može pogoršati bol.
Kako lečiti bolno grlo
Prvi i najisplativiji način za ublažavanje bola u grlu je ispiranje toplom slanom vodom. Sipajte otprilike kašiku soli u 240 ml tople vode. Promešajte so u vodi. Zatim uzmite nekoliko gutljaja, nagnite glavu unazad i isperite. Pazite da ne progutate. Umesto toga, ispljunite i ponovite.
Neki biljni lekovi mogu pomoći. Biljni sprejevi za grlo, kapi ili čajevi koji sadrže koren sladića ili cvet zove mogu pružiti olakšanje. Pre nego što koristite biljni lek, pobrinite se da ste svesni svih mogućih:
nuspojava
alergija
interakcija s drugim lekovima
interakcija s drugim biljnim dodacima
Ako niste sigurni šta možete bezbedno uzeti, pitajte svog lekara. Ovo je posebno važno ako ste trudni ili mislite da biste mogli biti trudni. Neki biljni lekovi nisu bezbedni za korišćenje tokom trudnoće.
Možete takođe koristiti sredstva bez recepta. Pastile za grlo koje možete naći u nekim prodavnicama i apotekama ne samo da mogu ublažiti bol, već mnoge imaju i prijatan ukus.
Kada posetiti lekara
Ako vaš bol u grlu traje ili ga prati visoka temperatura ili otečene žlezde, obavezno se obratite lekaru. Većina bolova u grlu nastaje usled virusnih infekcija, kao što su prehlada ili grip, ili bakterijskih infekcija, kao što je streptokokna angina.
Ako imate bakterijsku infekciju, vaš lekar može propisati antibiotik. Antibiotici neće lečiti bol u grlu koji nastaje usled virusne infekcije.
Bolovi u grlu mogu se takođe javiti zbog ekoloških faktora kao što su alergije, udisanje dima od cigareta ili čak suvi vazduh. Ljudi koji hrču takođe mogu doživeti bolove u grlu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.