Kad se iščekuje beba u porodici uglavnom je sva pažnja usmerena na buduće mame ali šta se događa sa očevima?
„Roditeljstvo treba da se uči i budućim tatama je takođe potrebna priprema i edukacija za najveću ulogu u životu“, objašnjava psiholog Nina Đurđević. Buduće tate se suočavaju sa raznim strahovima i imaju brojne nedoumice: da li će biti sposobni da obezbede materijalne uslove za dete, da li će biti dobri očevi, da li će biti strogi, da li će njihova partnerka biti dobra majka, kako će dolazak bebe promeniti njihov odnos sa suprugama, prijateljima, poslodavcem. Imaju strah da neće voleti dete, interesuje ih kakav će biti seksualni život nakon dolaska bebe i kakve su promene kroz koje će njihove partnerke proći nakon što postanu majke, navodi Đurđević.
Na radionici “Tatina humana strana” svoja iskustva u roditeljstvu i strahove koje su imali budućim očevima preneli su „poznati“ očevi.
Đorđe David, koji je pre dve godine, u 50. godini, postao otac devojčice priznao je da je mislio da sa njim nešto nije u redu kad je postao tata, jer je njegovo dete za njega bilo strano biće koje kaki, piški i plače.
“Muškarci su nezreo pol u odnosu na žene”, kaže David dodajući da muškarci ne shvataju ulogu roditelja prvih nekoliko meseci, ali da ipak sve počinje da se menja onog trenutka kada ih dete prvi put pipne, pogleda i nasmeje se. Da kod budućih očeva “kasnije klikne” i da je za budućeg tatu najbitnije istrenirano strpljenje, smatra i tata dva dečaka od tri i jedne godine – bloger Dejan Pataki, a glumac Đorđe Erčević, koji ima sina od 10 godina, je dodao da je najvažnije razumeti stanja u kojima se žena nalazi od trudnoće do posle porođaja.
„Kroz besplatnu školu roditeljstva za Novobeograđane, za godinu dana, prošlo je oko 600 trudnica. Neke od njih su imale i podršku svojih partnera, koji su, takođe bili na radionicama. Naš cilj je da svaki par zajedno prođe edukaciju i bude spreman za dolazak novog člana porodice“, navodi ginekološko-akušerska sestra i predsednica Udruženja „Mamin san“ Danka Todorović, koja vodi školicu roditeljstva.
Najveći strahovi budućih tata
Među najizraženijim strahovima budućih tata je da dete nije njihovo. To je pitanje, koje većina muškaraca postavlja sebi dok čeka potomstvo i ne sme da ga izgovori na glas. Psiholog Nina Đurđević ističe da je ovo pitanje u stvari podsvesno pitanje: da li sam ja sposoban da stvorim nešto tako savršeno kao što je novo ljudsko biće.
Neki od ozbiljnih strahova svih budućih očeva je da neće voleti svoje dete. Plaše se da li će dete biti zdravo, da li će majka dobro podneti trudnoću, da li će porođaj dobro proći, navodi ona. Kad se dete rodi, dodaje Nina Đurđević, otac ima strah da li će biti dobar tata, da li će biti strog ili će previše razmaziti dete. Ona napominje da je i razmaženost deteta neka vrsta zlostavljanja deteta koja će imati posledice na ličnost i ponašanje potomstva.
Mnogi muškarci se plaše kakve će majke biti njihove partnerke, kakav će imati odnos sa partnerkom posle dolaska prinove, ukazuje psiholog Nina Đurđević. Ona ističe da oca treba od prvog dana uključiti u obaveze, ali ne kao asistenta majke, već kao ravnopravnog partnera. Postoje majke, navodi, koje su očarane roditeljstvom i doživljavaju tu ulogu kao svoju privilegiju pa samim tim odlučuju da li će dozvoliti ocu da učestvuje u kupanju, povijanju, uspavljvanju, što je pogrešno. Nina Đurđević je ukazala da se često kod novopečenih roditelja javljaju problemi jer oni zaborave da su pre dolaska bebe bili partneri. Kada beba stigne oni moraju da nađu svoje partnersko vreme, a potom i vreme samo za sebe, koje će se u početku meriti minutima, navela je ona na radionici “Tatina humana strana” koja je organizovana u okviru besplatne škole roditeljstva Opštine Novi Beograd, uz podršku Humane i Udruženja “Mamin san” – škole za trudnice.
Neke partnerke se zapuste, jer su okupirane detetom, što nije dobro i to najviše odbija muškarca kod žene, dodala je Đurđević, navodeći da pod zapuštanjem ne misli na povećanje telesne težine posle trudnoće. Kad je reč o seksualnom odnosu nakon dolaska bebe, Đurđević kaže da taj odnos ne nestaje, već bude neko vreme na čekanju.
Posle te faze čekanja preporučuje se iniciranje odnosa kroz pažnju, razgovor, maženje. Roditeljstvo treba da se uči, ističe ona i dodaje da je fokus društva na trudnici kad je reč o roditeljstvu, a da su očevi nepravedno zapostavljeni u tom periodu života. Tatama je takođe potrebna priprema i edukacija za najveću ulogu u životu, zaključila je Nina Đurđević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.