Šta da radiš ako se nađeš u Zrenjaninu za vreme praznika? 1Foto: M.P. / Danas

Ako se zaputite za vreme praznika u Zrenjanin, koji je od glavnog grada udaljen 75, a od Novog Sada 50 kilometara, sem rodbine i prijatelja ovde će vas dočekati uvek neka otvorena vrata.

Pa ako se ne svrati u neku od gostiona pored puta kod Žabajskog mosta ili kod Stajićeva i Carske bare, koje privlače svoje ponudom i tradicionalnim ambijentom i hranom, onda sleduje da se obiđe neko slično mesto u samom Zrenjaninu.

Pre toga, na par kilometara od ulaza u Zrenjanin smešten je Kaštel Ečka, u čijem parku je postavljeno otvoreno klizalište i gde se nudi zabava na ledu, dok hotel nudi smeštaj i ugostiteljske usluge u svom restoranu.

Smeštajni kapaciteti u samom gradu značajno su veći nego prethodnih godina, jer je od perioda korone porastao broj jedinica koji se izdaju.

Cene se kreću od 4.000 do 8.000 dinara za dva noćenja za dve osobe u stanovima i apartmanima, dok je portebno izdvojiti 15.000 dinara za dva noćenja sa doručkom, za dve osobe u hotelu Vojvodina,

Na gradskom trgu postavljene su drvene kućice sa suvenirima i novogodišnjom ponudom, a tokom prznika održvaće se programi namenjeni deci.

U Narodnom muzeju, čija je zgrada smeštena na gradskom trgu i ne može da se zaobiđe, uvek je dostupna neka od zanimljivih izložbi.

Korisno je obići zbirku praistorije Banata, ako i umentičku zborku, legat Uroša Predića.

Ponuda kafeterija, poslastičarnica i restorana za vreme praznika je šarolika a svi se takmiče da privuku posetoce, kako u centru, tako i u naselju bagljaš, gde se nalazi tržni centar sa zanimljivom ugostiteljskom ponudom.

Koliko košta ručak u nekoj zrenjaninskoj kafani i restoranu zavisi od od porudžbine. Ipak, mnogi ugostitelji nude kompletan obrok od 500 do 800 dinara.

Tradicionalnih sprskih pečenjara i pečenja nema u gastronomskoj ponudi Zrenjanina. Dominiraju roštiljska mesa, kuvana jela i banatski specijaliteti, riblje čorbe i paprikaši.

Ipak, klasične kafane i restorani sa nacionalnim specijalitetima nude pečenje, čija se cena kreće od 3.000 do 1.700 dinara.

Svinjsko pečenje je 1.700 dinara, jagnjeće 2.500 a u restoranu u Karađorđevom parku može se pojesti i pečenje od teletine, koje košta 3.000 dinara za kilogram.

Porcija od deset ćevapa u četiri restorane tradionalne srpske kuhinje kreće se od 600 do 780 dinara, a pileći ražnjići od 700 do 810 dinara.

Za pice su rezervisane picerije, kojih ima dosta a kod najpopularnijih se cene kreću od 700 do 1490 dinara za one veće, porodične pice.

Ponuda kolača i sladoleda je odlična, cene su pristupačne a proizvodi ukusni i vizuelno lepi. Žito sa šlagom košta 80 dinara, dok su kolači i torte 180 i 250 dinara.

Više vesti iz ovog grada čitajte na sledećem linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari