Upala pluća je rezultat infekcije koja dovodi do sakupljanja tečnosti ili gnoja u plućima. Svaka vrsta upale pluća ima drugačiji rizik i simptome, pa tako i mogućnosti lečenja.
U Hrvatskoj je sve više obolelih od atipične, tzv „hodajuće“ upale pluća koja se pojavljuje svakih pet godina.
Sa prvim danima zime očekuju se virusi, grip, ali i kovid. Kako prepoznati upalu pluća i da li možemo da smanjimo rizik od obolijevanja, objasnio je pulmolog prim. Saša Srića za HRT.
„Svaka nova sezona nas na neki način iznenađuje, sa izuzetkom pandemije kovida, koja tinja već dve i po godine. Ove godine je na vrata pokucala atipična upala pluća. Najčešće je uzrokovana mikoplazmom ili klamidijom. Oni su netipični jer se ne čuju sa ‘slušalicama’, ali se prepoznaju na rendgenskom snimku. Pored toga, mora se uraditi dodatna serija pretraga, iako nema velike razlike u simptomima tipične upale pluća“, rekao je Saša Srića.
On je dodao da takve upale pluća obično imaju blaži tok – obično počinju suvim kašljem koji se razvija u produktivan kašalj, bol u grlu, povišenu temperaturu. Kada se dokaže uzročnik, neophodno je lečenje antibiotikom, najčešće azitromicinom.
Kako razlikovati prehladu od početka upale pluća?
„Svaka infekcija koja počinje povišenom temperaturom, slabošću i kašljem ne znači odmah upalu pluća. Morate ostati kod kuće dan, dva ili tri. Ako temperatura poraste, uprkos antipireticima – treba se obratiti lekaru porodične medicine, a ne praviti nepotrebnu buku na Hitnoj pomoći. Pre antibiotske terapije treba uraditi laboratorijske nalaze, jer je ipak oko 75 odsto zapaljenja virusno“, naglasio je dr Srića.
Da li se prehlada prenosi kapljičnim putem i treba li nositi maske?
„Postoje preporuke da je u takvim situacijama dobro nositi masku. Dobro se zaštitite ako je neko zarazan – da ne biste širili zarazu i unutar porodice i unutar radne zajednice“, kaže dr Srića.
Doktor je rekao da se sve respiratorne infekcije prenose kapljičnim putem, aerosolima i bliskim kontaktom. Kako ostajemo u zatvorenim prostorima, biće sve više ovakvih zaraza.
„Najviše su ugrožena odojčad i deca kada govorimo o sve češćoj pojavi velikog kašlja, zatim stariji od 65 godina, imunokompromitovani pacijenti i pacijenti sa hroničnim bolestima koji zbog upale pluća sve češće završavaju na bolničkim odeljenjima“, upozorio je on, a prenosi n1info.ba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.