Ukoliko ljubimac živi u kući ili stanu potrebno mu je obezbediti odgovarajući kutak sa ležaljkom ili korpom sa adekvatnim jastukom. Ukoliko ne obezbedite mesto koje će isključivo on koristiti kao mesto za odmor i spavanje, u kom će se osećati opušteno i sigurno, budite sigurni da će ga on sam izabrati.
Po pravilu je to mesto koje već koriste ukućani i onda mogu nastati problemi. Naravno, to je već druga tema.
Preporučljivo je da izaberete ležaljku od takvog materijala koja neće preterano skupljati dlake, sa jastukom koji lako i jednostavno može da se opere u veš mašini. Ležaljke ili korpe mogu biti od pletenog pruća, tvrđe ili mekše plastike i tekstila. Izbor je ogroman a izbor treba da zavisi od veličine psa, prostora u kojem ćete držati ležaljku i naravno finansijskih mogućnosti.
- Dimenzije ležaljke su veoma važne.
Pre svega, dimenziju ležaljke treba prilagoditi veličini psa. To znači da nikako ne sme biti premala jer će psu biti neudobna pa će izbegavati boravak u njoj. Najbolje je da bude dovoljno velika da ljubimac može u njoj potpuno da se ispruži. S druge strane, ne treba da bude ni suviše velika, jer su psi po prirodi životinje čopora i vole da se „ušuškaju“. U suviše velikoj ležaljci će se osećati previše usamljeno i izloženo.Visinu stranica takodje treba prilagoditi visini psa. Suviše duboke ležaljke će psima malog rasta predstavljati problem prilikom ulaska i izlaska pa će odbijati da ih koriste. Ukoliko ljubimac ipak pokaže veću naklonost ka prostorima koji imaju visoke stranice, nabavite ležaljku sa otvorom na jednoj strani u formi kućice.
- Dizajn važan ali ne previše
Što se tiče dizajna, čini se da danas nema ograničenja. U ona „skromnija“ rešenja spadaju ležaljke sa udobnim jastucima, prilagođene veličini vašeg ljubimca. Kako bi vašim ljubimcima bilo što udobnije, a da se izgledom ležaljka ipak lepo uklopi u vaš enterijer nije potrebno preveliko rasipanje novca. Sa druge strane, oni koji ne mogu zamisliti život bez “najboljeg” prijatelja, ne libe se da izdvoje i pozamašnu sumu novca za malenog člana porodice. Međutim, estetski element ne treba da bude preovladjujući kada nabavljate ležaljku. Ne zaboravite da je to i njegovo sigurno mesto, tj prostor u koji će se povući ukoliko je uplašen, uznemiren ili kada želi da bude ostavljen na miru od drugih ukućana. Izgled mu ništa ne znači. Mislite na funkcionalnost.
- Izbor mesta za ležaljku
Ono što je takođe jako bitno znati jeste da psi vole privatnost, stoga ležaljku i mesto za odmor obezbedite na nekom zavučenom, tamnijem mestu vašeg stana. Bilo bi dobro da posmatrate svog prijatelja i uočite mesto koje mu je omiljeno kada se odmara. To je idealno mesto da mu postavite ležaljku. Uz ležaljku mu obezbedite i omiljene igračke kako bi imao čime da se igra kada niste u kući. Ležaljka ne bi trebalo da bude postavljena blizu posuda sa hranom i vodom. Psi imaju lošu naviku da hranu unose u ležaljku što će vam otežati održavanje higijene.
- Bezbednost pre svega
Ukoliko pas ima naviku da gricka različite predmete, nemojte mu postaviti ležaljku od pruća jer će je za kratko vreme „pojesti“. U zavisnosti od toga koliko usitnjava pruće zavise i zdravstveni problemi. Oni se kreću od povreda desni, zuba, zaglavljivanja parčića u vilici, gutanja… Isto tako, ukoliko se odlučite za ručno pravljenje „fensi“ krevetiće, izbegavajte one sa oštrim ivicama, uglovima i dodacima koji takođe mogu da izazovu povrede.
U suštini, vašem psu je dovoljno ćebe ili neki veći jastuk koji je postavljen na njegovom omiljenom mestu. Važno je da mu bude udobno i da se on oseća opušteno i bezbedno na tom mestu. Važno je da ležaljku možete redovno i dobro čistiti i oprati a da vam to ne predstavlja preteran problem. Higijena ležaljke je važna jer pas provodi veći deo dana na njoj, a ukoliko ne održavate čistoću postoji opasnost od različitih zdravstvenih problema kako za psa tako i za ukućane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.