Četkica za zube neizostavan je deo redovne oralne higijene. No, ukoliko nije čista nije od pomoći, jer tako unosite još više bakterija u usta. Ukoliko je redovno menjate možete da izbegnete bolesti desni, loš zadah, karijes…
Četkicu za zube treba da menjate bar na svaka 3 meseca, a u nekim slučajevima i znatno ranije. Čak i ako imate električnu četkicu za zube, potrebno je da zamenite glavu.
Vlakna četkice za zube se brzo troše i s vremenom gube moć u čišćenju plaka i uklanjanju bakterija iz usne duplje. To može da ima značajne zdravstvene posledice na koje će vas upozoriti i stomatolog.
Takođe, nakon svake bolesti i prehlade trebalo bi da promenite četkicu za zube, kako ne biste ponovo uneli bakterije i viruse u telo.
Sve se to događa ako četkicu za zube ne menjate dovoljno često.
Pojava plaka
Deo čišćenja je uklanjanje plaka i sprečavanje njegovog nakupljanja na zubima. Međutim, stara četkica to neće učiniti, jer su dlake klimave i manje korisne.
Zubni plak je inače lepljiv i bezbojan, poput neke vrste filma prekrivenog zubima. Taloži se kada bakterije u ustima dođu u kontakt sa slatkom hranom. Ako ga ne čistite i ne lečite, razvija se karijes i gingivitis.
Nakupljanje kamenca
Kad se plak neko vreme zadrži na zubima, pomeša se s mineralima u pljuvački i stvrdne, pa ga je teže ukloniti. Ako četkicu za zube ne menjate redovno, nećete uklanjati plak, koji će vremenom prerasti u kamenac.
To uzrokuje loš zadah, bolesti desni, eroziju gleđi, osetljivost zuba…
Više bakterija u ustima
Nakon tri meseca na četkici je već puno bakterija, što znači da svakim pranjem zuba u usta unosite još više bakterija. One mogu da doprinesu bolesti desni i karijesu.
Osetljive desni
Krv u lavabou tokom pranja i natečene desni mogu da budu znak da ste zaboravili da zamenite četkicu. Grubo trljanje desni čini da postanu natečene, crvene i da krvare.
Izvor: aktivni.si
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.