Sudeći po studiji objavljenoj u časopisu Nature, Initial Upper Palaeolithic Homo sapiens from Bacho Kiro Cave, Bulgaria, skorašnja otkrića iz pećine Bačo Kiro u centralnoj Bugarskoj sugerišu da je hronološko preklapanje zajedničkog života ljudi i neandertalaca trajalo duže nego što su naučnici prethodno smatrali.
Naime, sada se procenjuje da je moderan čovek bio prisutan u Evropi pre najmanje 46.000 godina, i da je imao i biološke i kulturološke interakcije sa neandertalcima, dok se ranije smatralo da je period interakcije trajao ne više od 3000 godina, tvrde autori studije Žan-Žak Ublin, Nikolaj Sirakov i Cenka Canova.
„Iskopavanja su dala mnoštvo koštanih artefakata, uključujući priveske proizvedene od zuba pećinskog medveda koji podsećaju na one koje su kasnije proizveli poslednji neandertalci zapadne Evrope“, piše u studiji.
„Ovi nalazi su u skladu sa modelima zasnovanima na na dolasku Homo sapiens-a u Evropu u više talasa u Evropu, koji potom dolaze u kontakt sa neandertalcima, čija je populacija u to vreme bila u padu“, dodaju.
Ublin, koji radi na Institutu Maks Plank za evolucionu antrolopologiju u Lajpcigu, rekao je za britanski Gardijan da je reč o najstarijim znakovima ljudske aktivnosti koji su ikada pronađeni u Evropi. Oruđe i ljudski ostaci koji su pronađeni u pećini prošli su kroz različite procese – radiokarbonsko datiranje, tretman kostiju, otisak prsta kolagenom. Ova studija inače predstavlja jedan od najvećih i najopsežnijih skupova podataka sa jednog paleolitskog nalazišta.
Pećina Bačo Kiro se nalazi nedaleko od grada Drjanova u središnjoj Bugarskoj i veoma je poznato turističko mesto. Ime je dobila po lokalnom učitelju i revolucionaru Kiru Zanevu, koji je bio poznat i kao Bačo Kiro, i koji je živeo od 1835. do 1876.
U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.