Farmaceuti savetuje da pre početka sezone prehlade i gripa očistite ormane sa lekovima, kako ne biste greškom popili lek kom je istekao rok trajanja.
„Postoje neki lekovi koji su štetni i mogu biti toksični nakon što im istekne rok trajanja. Ali, generalno, ako uzimate lekove kojima je istekao rok trajanja, oni jednostavno neće biti tako efikasni“, rekla je farmaceutkinja Stejsi Kertis za Health.
Nakon isteka roka upotrebe, farmaceutska kompanija ne može garantovati da će lek biti potpuno efikasan i bezbedan. Iako američka Uprava za hranu i lekove (FDA) savetuje da se ne koriste lekovi sa isteklim rokom trajanja, časopis Health piše da ni ovi rokovi nisu potpuno crno-beli.
„Neki lekovi se mogu koristiti nekoliko meseci nakon isteka roka trajanja, ali je malo verovatno da će biti tako efikasni. Određeni lekovi za prehladu i grip bez recepta zahtevaju da se poštuje datum isteka na pakovanju“, savetuje Ešli Garling-Nanez sa Univerzitetom u Teksasu.
„Sve što je u tečnom obliku, kao što su kapi za oči, kapi za uši, sprejevi za nos i sirupi za kašalj, neće biti bezbedno za upotrebu nakon isteka roka trajanja jer takvi lekovi imaju tendenciju da razmnožavaju bakterije“, objasnila je Ešli.
Proizvodi koji sadrže aspirin takođe mogu biti nesigurni nakon isteka roka trajanja, dodala je Garling-Nanez, jer lek ima tendenciju da se razgradi.
Kako bezbedno čuvati lekove?
Deca, starije osobe i oni sa drugim zdravstvenim stanjima treba da izbegavaju sve lekove bez recepta sa istekom roka trajanja kao meru predostrožnosti.
Lekove treba čuvati na suvom i tamnom mestu na sobnoj temperaturi. Garling-Nanez preporučuje da uvek bacate lek ako izgleda kao da se raspada, ima čudnu boju ili generalno izgleda loše, prenosi index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.