Stanovnici dve evropske zemlje su najveće spavalice i možemo puno da naučimo od njih 1Fotografija: Shutterstock

Veliki deo života provedemo spavajući, ali to vreme nije izgubljeno. Neće nam se dogoditi ništa naročito zabavno, osim ako ne sanjamo urnebesne snove, ali san je i te kako koristan. Ostanite sa nama kako biste dobili odgovor.

Više sna sprečava bolesti, može da dovede do dužeg i srećnijeg života, čak i ako spavate sami.

Spavanjem se telo regeneriše i oporavlja, a zanimljiv je i podatak da broj ćelija ubica – onih koje se bore protiv karcinoma, pada za čak sedamdeset posto nakon noći tokom koje smo spavali tek pet sati.

To potvrđuje i dr Metju Voker, autor knjige Zašto spavamo, koji je gostujući u podkastu svojim istraživanjima o važnostima kvalitetnog sna iznenadio i Džoa Rogana.

Ukratko, uz pomoć sna možemo da utičemo na inteligenciju, zdravlje i raspoloženje, bolje učimo i pamtimo, jačamo imunitet, bolje izgledamo, radimo i zarađujemo.

Uloga Svetskog dana spavanja koji se danas obeležava upravo je ta da osvestimo da spavamo premalo, a najviše sna u Evropi imaju Finci i Holanđani sa sedam sati i 37 minuta, piše publichealthmaps.org. Sa druge strane, najmanje spavaju Turci.

U Aziji se pak najmanje naspavaju Japanci sa svojih šest i po sati sna.

Kad je reč o rekorderima u nespavanju, Ginis je za knjigu rekorda pratio navike Roberta Mekdonalda, koji je bez sna izdržao čak 18 dana 21 sat i 40 minuta.

Robert je ostao rekorder, ali Ginis je prestao da ga prati zbog opasnosti povezanih s nedostatkom sna.

Izvor: punkufer.dnevnik.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari