starenjeFoto: Shutterstock/Ground Picture

 

Starenje je nešto što je neizbežno i što je sastavni deo života, ali naše navike i način na koji se ponašamo prema telu i te kako utiču na to.

Naučnici su nedavno otkrili koje navike mogu usporiti starenje za šest godina, a neke od njih uopšte nije teško sprovesti u praksi, piše Tportal.hr.

Održavanje telesne težine, šećera u krvi, holesterola i krvnog pritiska pod kontrolom, uz zdrav režim spavanja i ishrane, redovnu fizičku aktivnost i nepušenje može usporiti proces starenja za oko šest godina, kažu američki stručnjaci.

Naučnici tako navode osam navika koje mogu usporiti starenje do šest godina, a neke od njih nije nemoguće provesti u delo i uključuju zdrav san i redovno vežbanje, što usporava tempo biološkog starenja tela.

Studija pokazuje da poštovanje ovih mera podstiče dobro zdravlje srca, što zauzvrat može usporiti tempo biološkog starenja do šest godina.

Zasnovani na podacima više od 6500 odraslih osoba prosečne dobi od 47 godina, ovi su rezultati predstavljeni na naučnoj konferenciji American Heart Association (AHA) u Filadelfiji.

Naučnici su istakli da su ljudi s najboljim kardiovaskularnim zdravljem bili oko šest godina biološki mlađi – tempom kojim su starili svake godine života – od svoje stvarne dobi.

„Ova otkrića nam pomažu da razumemo vezu između hronološke i biološke dobi te kako nam pridržavanje zdravih životnih navika može pomoći da živimo duže“, rekao je Donald Lojd-Džons iz AHA-e.

„Svako želi da živi duže, ali što je još važnije, mi želimo da živimo zdravije kako bismo zaista mogli da uživamo i imamo dobar kvalitet života što je moguće više godina“, rekao je Lojd-Džons, bivši volonterski predsednik AHA-e.

Puno toga utiče na starenje

Tzv. Life’s Essential 8 ima za cilj da definiše zdravlje srca na osnovu četiri promenjive mere načina života i četiri promenjiva pokazatelja zdravlja.

Kako bi izmerili fenotipsku ili biološku dob osobe, istraživači su proverili njihov metabolizam, funkciju organa i upalne procese.

Fenotipsko ubrzanje starosti je razlika između biološke i stvarne dobi, pri čemu veće vrednosti ukazuju na brže biološko starenje.

Nakon što su uzeli u obzir društvene, ekonomske i demografske faktore, istraživači su rekli da je najviši rezultat – što znači dobro kardiovaskularno zdravlje – povezan s biološkom dobi koja je za oko šest godina manja od stvarne.

Viša autorka studije Nour Makarem, s Medicinskog centra Irving instituta Kolumbija u Njujorku, upozorava na sledeće: „Otkrili smo da je bolje kardiovaskularno zdravlje povezano s usporenim biološkim starenjem. Takođe smo pronašli povezanost – kako zdravlje srca raste, biološko starenje opada“.

Na primer, prosečna stvarna dob onih s dobrim zdravljem srca bila je 41 godina, a njihova prosečna biološka dob bila je 36 godina.

Prosečna stvarna dob onih koji su imali loše kardiovaskularno zdravlje bila je 53 godine, iako je njihova prosečna biološka dob bila 57 godina.

Makarem je dodala: „Bolje pridržavanje svih mernih podataka Life’s Essential 8 i poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja može usporiti proces starenja tela i imati puno prednosti“.

Osam navika kojih bi se trebalo pridržavati za duži i zdraviji život prema Američkom udruženju za srce (AHA):

  • Hranite se zdravo
  • Budite aktivniji
  • Prestanite pušiti
  • Prepoznajte važnost kvalitetnog sna
  • Održavajte zdravu težinu
  • Kontrolišite holesterol

Izvor: Tportal.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari