Znalci kažu da se u sušnicama ili pušnicama meso najbolje dimi kada je napolju minus. Nije obavezno da to bude svinjsko, juneće, ovčije meso.
U Đerdapu je na primer, delikates dimljena dunavska riba. I to ona masnija kao što je šaran, tolstolobik. Primena od predjela do glavnog jela. Ne sviđa se samo onima koji nisu probali.
Riba na sto načina, tako bi ukratko mogla da se nazove alaska gastronomska ponuda, a jedan od njih je svakako dimljena riba. Najbolja je kada se sprema zimi, na minusu. Za početak treba obezbediti ribu, masnije vrste se preporučuju jer iako osušeno, meso ostaje meso i sočnu.
Očišćena riba, bez krljušti, glave i peraja iseče se na komade približne debljine, kako bi svi bili osušeni u isto vreme. Tako pripremljena, ispričali su nam dunavski alasi, riba se usoli.
U posudu se ređa red ribe i pokriva tankim slojem soli. Preporuka je da riba odstoji dan, dva, tri ako su uslovi dobri. Objašnjavaju da je to potrebno jer će so izvući vodu iz ribljeg mesa i pomaže prilikom sušenja.
Napominju i da se ne pretera sa soljenjem, mada ni to nije tako strašno samo će kod konzumacije potrošnja vina ili piva biti veća. Usoljena riba dimi i suši na sličan način kao i meso, bez previše dima jer će garež koja ostaje, mesu dati gorak ukus.
Dimljena riba, kao i pršut na primer može da se jede što bi se reklo “klot” bez ikakvih dodataka. Može zameniti pileće meso ili šunku u ruskoj salati, dimljenom ribom se mogu puniti paprike, preporučuju da to budu suve paprike, kao i da se koristi u filu za sarmu umesto mesa.
Od dimljene ribe na Đerdapu spremaju paštetu, može završiti u podvarku ili se služiti uz neko povrće kao varivo. Sve zavisi od mašte domaćina ili domaćice.
Potpisnica ovih redova ipak glasa za varijantu malo probarene dimljene ribe uz vrući kačamak od belog kukuruznog brašna.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.