Stiže sezona zapušenog nosa, a ovaj popularni lek je proglašen neefikasnim 1

Upravo pred sezonu tradicionalnih virusa i zapušenog nosa savetodavna komisija američke Uprave za hranu i lekove (FDA) odlučila je da popularni sastojak oralnih lekova protiv prehlade i alergija ne deluje. Mnogi se pitaju – što baš sada?

Fenilefrin je glavni sastojak koji se koristi u mnogim uobičajenim proizvodima za dekongestiju koji se prodaju bez recepta. Siguran je za upotrebu, ali nezavisni savetodavni odbor FDA-e složio se da je neefikasan u obliku tableta. Još uvek se veruje da su drugi oblici poput sprejeva za nos ipak efikasni, prenosi CNN.

Oblici fenilefrina u obliku tableta još uvek su dostupni za kupovinu u SAD-u dok FDA traži komentare javnosti i donosi konačnu odluku o tome da li će kompanije morati da povuku ili preformulišu lek.

„Postoji toliko mnogo drugih opcija“, kaže dr Dejvid C. Brodner, otorinolaringolog u Bojnton Biču na Floridi. „I dalje ćete imati mogućnosti ako želite sami da isprobate neke kućne lekove ili lekove iz apoteke pre nego što posetite lekara“.

Ako prehlada ili virusna infekcija gornjih disajnih puteva traje sedam do 10 dana bez poboljšanja – ili ako se pogorša – Brodner preporučuje posetu lekaru.

Ali pre toga postoje stvari koje možete da učinite kod kuće kako biste ublažili neugodne simptome zapušenog nosa.

Šta nabaviti u apotekama

Čak i bez fenilefrina, u apoteci postoji mnogo stvari koje bi mogle da pomognu kada patite od kongestije sluznice nosa, kaže Brodner i preporučuje plan od tri koraka u slučaju začepljenog nosa.

Prvo, predlaže da isprobate neke od proizvoda s guaifenesinom, koji će pomoći da se razredi sluz nakupljena u sinusima. Zatim valja probati sprej za nos sa steroidima.

Na kraju, svim pacijentima savetuje da nabave neku vrstu uređaja za ispiranje nosa fiziološkim rastvorom koji će im pomoći pri ispiranju sinusa.

Šta još može da pomogne?

Ispiranje sinusa

Ako imate problema s hroničnim pritiskom u sinusima i glavoboljama, posude za čišćenje nosa i sinusa mogu biti spas. Naime, ispiranje sinusa slanim rastvorom uklanjaja sluz i upalne proizvode iz nosa. Ali, valja biti na oprezu i imati na umu- voda iz slavine može biti sigurna za piće i kuvanje, ali nije dovoljno sterilna za ispiranje nosa.

CDC preporučuje da ljudi koriste samo vodu bez mikroba, poput destilovane ili sterilne vode, koja može da se kupi u prodavnicama. Takođe se može koristiti prokuvana i ohlađena voda.

Brodner preporučuje ispiranje nosa dva puta dnevno za vreme trajanja bolesti.

Tople obloge, vrući tuš i hidratacija

Vrući tuševi, tople obloge i puno tečnosti pomažu nosu da ostane čist i prohodan. Stavljanje toplih obloga na glavu ili lice može pomoći jer deluje umirujuće. S druge strane para od vrućeg tuša ili tople obloge stavljene na nos lepo će zagrejati područje sinusa. Uobičajeni savet kad je neko bolestan je da se obavezno hidrira, a to je zato što pijenje vode pomaže održavanju sluznice nosa i sinusa vlažnima.

Začinjena hrana

Verovali ili ne, ali začinjena hrana zapravo vrlo deluje po pitanju otpušavanja nosa. Naime, prilikom konzumiranja ljute hrane, nos počinje da curi, a to curenje iz nosa pomoći će u ispuštanju sluzi iz sinusa – i vrlo verovatno ispiranju ono što ga iritira.

Tanjir pileće supe i dobro se naspavati

Ako ne spavamo dovoljno, tada telo ima smanjenu sposobnost da se bori protiv infekcije. Ali, to je ponekad teško sa začepljenim nosom. U tom slučaju pokušajte s ovlaživačem vazduha i spavanje s podignutom glavom.

Pileća supa mogla bi da ima protivupalno svojstvo koje smanjuje simptome prehlade, pokazalo je istraživanje iz 2018. Međutim, ti rezultati su pronađeni u laboratoriji, a ne na ljudima, prema autoru studije dr. Stivenu Renardu, profesoru medicine Larson na Medicinskom Univerzitetu Nebraske. Prema drugoj studiji, takođe iz 2018. godine, začini i para mogu da pomognu u čišćenju sinusa. Kako god, tanjir fine, tople i domaće supice sigurno neće odmoći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari