Stogodišnjaci podelili hranu koju jedu svakodnevno: Jedno piće posebno izbegavaju 1Foto: Natalie Hanin / Panthermedia / Profimedia

 

Hrana koju jedemo svaki dan igra važnu ulogu u tome koliko smo zdravi i koliko ćemo dugo živeti.

Stanovnici plavih zona, delova sveta sa najvećom koncentracijom stogodišnjaka, uglavnom jedu hranu biljnog porekla i dosta voća, povrća i orašastih plodova.

Četiri osobe starije od 99 godina otkrile su za CNBC šta jedu, a šta uvek preskaču, prenosi index.hr.

Elizabet Fransis (115)

Elizabet Fransis, sa 115 godina, najstarija je živa osoba u SAD i tvrdi da jede „sve“. Međutim, ona je uvek uzgajala povrće u sopstvenoj bašti i nikada nije posetila restoran brze hrane. Takođe, ne pije alkohol.

Debora Sekeli (102)

Sa 102 godine, Debora Sekeli još uvek pomaže u održavanju svog fitnes centra tri puta nedeljno. Sekeli je od detinjstva uglavnom sledila biljnu ishranu. Za sebe kaže da je peskatarijanac, što znači da ne jede meso i mesne prerađevine, sa izuzetkom ribe i morskih plodova.

Obično za doručak jede jogurt, bananu i integralne žitarice, a za ručak salatu. Za večeru jede ribu, salatu i pečeni krompir. Njena ishrana je veoma slična mediteranskoj i uključuje ribu, integralne žitarice, voće i povrće.

Širli Hodes (106)

Širli Hodes se oduvek hranila uravnoteženo, a njen cilj je bio da ograniči životinjske masti. Takođe, pije samo obrano mleko.

Dizi Mekfaden (99)

Kada su novinari Forbsa razgovarali sa Dizi  2010. godine, imala je 99 godina. Podelila je šta obično jede za doručak, ručak i večeru.

Doručak: Ovsena kaša, sok od brusnice i banane.
Ručak: Salata sa cveklom, krastavcima, paradajzom i piletinom ili ribom.
Večera: Nemasno meso i povrće kuvano na pari.
Desert: Sveže voće.

„Uopšte ne pijem gazirana pića i nikada nisam. Umesto toga, pijem vodu, domaći sok, mleko ili ledeni čaj“, rekla je tada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari