"Sumnjiv grlić materice" 1

„Sumnjiv grlić materice“ je grlić kod koga postoji objektivno dokazana mogućnost postojanja premaligne ili maligne bolesti grlića.

U tu svrhu se sprovode metode organizovanog skrininga i periodičnih sistematskih pregleda grlića i genitalnih organa žene jer Srbija je još uvek zemlja sa visokom incidencom oboljevanja od ove podmukle bolesti.

Kod postojanja sumnjivog PA brisa protokolarno se sprovode dijagnostičko terapeutske metode koje dovode do visokospecijalizovane dijagnostike i tretmana ,naročito premalignih bolesti grlića, tzv prekanceroza.

Jedna od njih je i konizacija, o kojoj se pacijentkinje uglavnom same informišu,i to najčešće(polu)informacijama sa internet sajtova i blogova.

Konizacija grlića materice je minimalno invazivna i kratkotrajna hirurška intervencija na grliću koja se radi u pomenute dijagnostičko terapeutske svrhe.

Izvodi se transvaginalno(vaginalnim pristupom), u slučaju već histološki verifikovane premaligne lezije ili početne mikroinvazivne lezije grlića. Arhitektonika sluznice grlića je narušena u toj meri, da za izvesno vreme može da pređe u invazivnu fazu i preraste u pravi invazivni karcinom.

Intervencija se radi u kratkotrajnoj kombinovanoj intravenskoj anesteziji,jer je to najudobnije i za lekara i za pacijenta.

Od metoda operativne tehnike, koristi se široka paleta- od klasične hirurške ekscizije skalpelom do laserskog i radiotalasnog noža. Uzorak koji se uzima sa grlića obično je dužine 1,5 do 2 cm kupastog(konusnog)ili cilindričnog oblika sa vrhom ka unutrašnjem ušću materice.Treba postići precizne resekcione ivice koje prolaze kroz zdravo tkivo, ali to se definitivno određuje histopatološkim pregledom,kojim se precizno određuje tip tumora i stadijum bolesti

Konizacija, u zavisnosti od brojnih faktora traje od 5 do 20 min. Krvarenje je uglavnom minimalno a žena iz bolnice odlazi sutradan. Pošteda od rada bi trebalo da traje 10-30 dana, seksualna apstinencija mora trajati 6 nedelja u slučaju urednih HP rezultata I kontrola se zakazuje nakon 8 nedelja od intervencije. Nakon konizacije mogu sa javiti slabi bolovi tipa menstrualnih koji se kupiraju analgeticima.

Kao i kod svake hirurške intervencije postoje rane i kasne komplikacije.

U rane spade obilnije krvarenje koje se javlja u oko 4 posto slučajeva i to od 5 dana intervencije.

Kasne komplikacije su suženje kanala grlića ,skraćenje grlića,otvaranje grlića u narednoj trudnoći.

Konizacija je intervencija koja ne utiče na fertilnost tj. na oplođenje i održanje trudnoće, kao i iznošenje trudnoće do termina i vaginalan porođaj.

Ukoliko je u samom toku trudnoće ustanovljen patološki nalaz PA ili histološki dokazano postojanje nekog od stadijuma prekanceroza, konizacija se ne radi, zbog mogućnosti kompromitacije fetomaternalnog stanja. U tom slučaju se preporučuju kolposkopske i citološke (PA) kontrola na svaka 2 meseca do termina. Poželjno bi bilo da porođaj bude vaginalan jer se na taj način sljušćuje patološki premenjen epitel grlića i može doći čak i do prirodne sanacije promena.

Naredna kontrola se savetuje 2 meseca nakon porođaja kada se donosi definitivna odluka o daljem tretmanu.

Konizacija se takođe ne sme izvoditi kod evidentnog postojanja invazivnog karcinoma grlića.

Kontrole nakon konizacije se sprovode po specijalnim kliničkim protokolima.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari