Sunčevi zraci se odbijaju od tla i dolaze direktno do vaše kože. Postavite suncobran u travu koja upija veći procenat zračenja.
Kad stignete na plažu nanosite kremu zaštite od sunca i mislite da ste zaštićeni za ostatak dana: netačno.
Zaštita koju one omogućavaju striktno zavisi od načina njihovog nanošenja. Kreme za zaštitu od sunca su namenjene za zaštitu kože samo tokom izlaganja suncu koje se ne može izbeći. One ne produžavaju vreme koje bezbedno možemo provesti na suncu.
Nanošenje krema sa zaštitnim faktorom sprečava tamnjenje kože: netačno
Sloj krema štiti od UVA i UVB zraka i njihovog neželjenog dejstva (solarni eritem i na duge staze starenje kože). Posle nekoliko dana izlaganja suncu dobićete lepu boju a da niste ste učinili nažao svojoj koži.
Ukoliko pravite pauze tokom sunčanja nećete izgoreti na suncu: netačno
Štetni UV zraci se kumuliraju tokom dana.
Oblaci sprečavaju zadobijanje opekotina od sunca: netačno.
Oblaci zaustavljaju tek jedan mali deo (20%) sunčevih zraka. Sunčevi UV zraci probijaju oblake u značajnoj količini te možete dobiti opekotine od sunca i tokom oblačnih prolećnih i letnjih dana. Dakle, oprez!
Možemo se izlagati suncu bez zaštite ako nam je koža pocrnela (osunčana): netačno
Nikada ne zaboravite da osunčana koža ne štiti od sunca. I još, potamnela koža ne sprečava UVA koji su odgovorni (na duge staze) za razvoj tumora kože. Čak i ako vaša koža brzo dobija taman ten bolje je da koristite kremu sa manjim zaštitnim faktorom.
Voda štiti od sunca: i tačno i netačno
Tačno, ali samo u dubini. Voda pruža minimalnu zaštitu od UV radijacije, refleksija zraka od vode može pojačati ekspoziciju UV radijacije. Dok plivate na površini, voda se ponaša kao lupa, štiti od toplote ali ne i od sunca!
UV zračenje nije opasno tokom zime: netačno.
UV zračenje je uopšteno manje tokom zimskih meseci, ali odbijanje UV zraka od površine snega može dvostruko povećati izlaganje zračenju, posebno na većim nadmorskim visinama.
Ako ne osećate toplotu tokom sunčanja nećete izgoreti: netačno
Opekotine od sunca izazivaju sunčevi zraci koje se ne mogu ni osetiti. Sa druge strane, osećaj toplote ne izazivaju UV zraci, već vidljivi i infracrveni deo sunčevog spektra.
Preparati za samopotamnjivanje kože štite od štetnih UV zraka: netačno
Preparati za samopotamnjivanje (bronziranje) kože omogućavaju teniranje kože hemijskim putem Tamna boja kože kod ovih proizvoda je produkt oksidacije, kao jabuka, koja kad se preseče potamni. Ova vrsta proizvoda se preporučuje ukoliko želite da imate ravnomernu boju kože tokom cele godine: potpuno je siguran način i nema štetnih dejstava kao solarijum. Dobijamo željenu boju kože bez izlaganja UV zracima. Međutim, ove preparate je neophodno nanositi svakih 7-14 dana zato što se najpovršniji slojevi kože u vidu skvame (peruti) svakodnevno fiziološkim putem odvajaju sa njene površine.
Ne smemo zaboraviti da preparati za samopotamnjivanje kože ne štite kožu od štetnog dejstva UV zraka i ne treba ih koristiti kao „pripremu“ za sunčanje.
(Preuzeto sa sajta Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata Beograd)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.