Svetski dan borbe protiv artritisa obeležen je u nedelju u Srbiji pod sloganom „ARTritis – život sa ograničenjem“. Predstavnici Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Srbije su tim povodom delili brošure u Knez Mihailovoj ulici i razgovarali sa sugrađanima o reumatskim bolestima od kojih u Srbiji boluje svaka četvrta osoba.


Reumatoidni artritis je autoimuna, doživotna bolest koja najviše ugrožava zglobove šaka i stopala i dovodi do nepopravljivih oštećenja. Zglobovi su stalno upaljeni, otečeni i bolni, najčešće u toku mirovanja, ali i noću, a karakteristična je jutarnja ukočenost koja traje duže od jednog sata.

Na konferenciji za novinare koja je održana u prostorijama Aerokluba u Beogradu, govorili su prof. dr Nemanja Damjanov, direktor Instituta za reumatologiju i predsednik Udruženja reumatologa Srbije, prof. dr Jelena Vojinović, šefica odseka za dečiju reumatologiju KC Niš, i prim. dr Mirjana Lapčević, predsednica Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Srbije.

Profesor Damjanov je istakao da je najvažnije ubrzati otkrivanje reumatskih oboljenja, pa se u proteklih godinu dana pristupilo dodatnim obukama lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, dok je doktorka Lapčević rekla da je planiranje lečenja veoma važno, kao i da pacijenti moraju da se aktivno uključe u lečenje, da uče o svojoj bolesti, slušaju savete lekara i vode zdrav način života.

Obolele su podržali poznati lekari, muzičari i fotografi. Kvartet čela „Mistik Cello“, koji vodi Jasmina Mima Vrbanić, čelistkinja Narodnog pozorišta, simbolično je predstavio sa kakvim se ograničenjima suočavaju oboleli od reumatoidnog artritisa u svakodnevnom životu i radu do kojih dovode deformiteti šaka obolelih. Kvartet je odsvirao Bokerinijev Menuet dva puta – prvi put u punom kapacitetu, a drugi put sa navučenim artritis rukavicama koje blokiraju šake i prste.

Takođe, u Aeroklubu su se mogle videti fotografije obolelih od artritisa na kojima su vidljivi deformiteti koji im pričinjavaju probleme u svakodnevnom životu, narušavaju radnu sposobnost i smanjuju kvalitet života.

Reumatske bolesti su na prvom mestu po učestalosti među masovnim nezaraznim bolestima i obuhvataju veliki broj različitih zapaljenskih i degenerativnih oboljenja. U grupu zapaljenskih reumatskih oboljenja spadaju reumatoidni artritis, juvenilni reumatoidni artritis, psorijazni artritis, različiti tipovi spondiloartropatija i veliki broj sistemskih bolesti vezivnog tkiva.

Učestalost obolevanja je u poslednjim decenijama sve veća, pa se procenjuje da od nekog od hroničnih reumatskih artritisa boluje 70.000 ljudi u Srbiji. Samo od reumatoidnog artritisa boluje čak 0,5% stanovništva, što u Srbiji predstavlja oko 35.000 odraslih i 2.000 dece. Ove bolesti često pogađaju mlađu populaciju, dok su finansijski izdaci izrazito veliki ne samo za lečenje bolesti i eventualne komplikacije već i za neophodne a skupe ortopedske intervencije i odsustvovanje sa posla.

Reumatoidni artritis je takođe i sistemska bolest, što znači da pored zglobova može da zahvati i druge organe kao što su bubrezi, srce ili pluća, a kod dece čak i oči, što može dovesti do slepila. Ova bolest je nepredvidiva, a ako se na vreme ne otkrije i ne leči, brzo dovodi do invalidnosti i direktno smanjuje očekivano trajanje života (do 20%). Žene obolevaju tri puta češće nego muškarci, a mnogi stručnjaci ovu bolest upoređuju sa višedecenijskim tamnovanjem, jer najteži bolesnici vremenom gube radnu sposobnost i postaju trajno vezani za kuću.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari