Svakodnevne navike koje štete zdravlju vaših bubrega 1Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

 

Bubrezi igraju veoma veliku ulogu u našem zdravlju, pa je prevencija bolesti najvažniji korak. Zato pokušajte da promenite neke štetne navike.

Bubrezi su izuzetno važni za pravilno funkcionisanje organizma. Eliminišu toksine i neophodni su za rast kostiju, jer regulišu nivo kalijuma i fosfora u krvi, koji su osnova njihove strukture. Oni takođe aktiviraju vitamin D iz hrane pretvarajući ga u kalcitriol, koji pomaže u formiranju kostiju.

Bubrezi regulišu krvni pritisak, što je važno za održavanje zdravlja srca. Kroz njih dnevno prođe 180 litara krvi, a od te količine se čak 99% vraća u cirkulaciju, a samo oko 1,5 litara se izluči u obliku urina.

Srećom, njihovo zdravlje možemo zaštititi samo ako promenimo neke navike koje im štete, a cilj je da sprečimo bolesti i održimo telo zdravim. Zato izbacite sledeće stvari iz navike

1. Previše proteina

Proteini su suštinski deo zdrave ishrane, ali ako bubrezi ne funkcionišu kako treba, previše proteina može da im naškodi. Proverite sa svojim lekarom da li se ovo odnosi na vas, možda ćete morati da jedete manje porcije proteina u isto vreme.

2. Previše soli

Veći unos soli može povećati krvni pritisak i tako uticati na probleme sa bubrezima i potencijalno dovesti do razvoja kamena u bubregu. Bilje koje je bogato mineralima savršeno će zameniti kuhinjsku so. Osim što poboljšava ukus hrane, biljke sadrže brojne lekovite sastojke koji jačaju imunitet i poboljšavaju varenje.

Umesto soli možete dodati origano, bosiljak, kopar, majčinu dušicu, ruzmarin, nanu, lovorov list, majoran, žalfiju, kardamom, peršun, semenke celera, crni biber… Srce će vam biti zahvalno za ovu promenu.

3. Prestanite da konzumirate cigarete

I „samo“ nekoliko cigareta dnevno je previše. Kada udišete duvanski dim, u telu se proizvodi kreatinin, koji će pronaći put do bubrega i negativno uticati na njih. Bolesti koje utiču na funkciju bubrega, poput dijabetesa i visokog krvnog pritiska, takođe pogoršavaju zavisnost od cigareta, a pušačima je veća verovatnoća da će biti potrebna dijaliza ili transplantacija bubrega, pokazalo je istraživanje.

4. Ne preterujte sa lekovima protiv bolova

Svi imamo naviku da pijemo tablete kada nas nešto boli, ali nismo svesni da to može biti štetno. Iako nisu štetni ako se koriste u malim količinama, dugotrajna upotreba lekova protiv bolova, posebno u velikim količinama, štetno utiče na tkivo i strukturu bubrega i može otežati dotok krvi u bubrege.

Studija objavljena u New England Journal of Medicine otkriva da je u proseku oko 5.000 slučajeva otkazivanja bubrega u Americi rezultat prekomerne upotrebe nekih lekova protiv bolova. Savet je da budete oprezni sa konzumacijom lekova, a o tome je pametno razgovarati sa lekarom.

5. Dosta sna

San je izuzetno važan za zdravlje, a nedostatak sna neće dati vašim bubrezima odmor koji im je potreban za regeneraciju. Prema istraživanju sprovedenom na Univerzitetu u Čikagu, ljudi koji spavaju najmanje 7 sati svake noći imaju 19 odsto manje šanse za razvoj bolesti bubrega.

6. Dehidracija

Voda je neophodna da bi bubrezi pravilno funkcionisali, a ako često zaboravite da pijete vodu, vremenom može doći do dehidracije i oštećenja bubrega. Kada popijete dovoljno vode, vaš urin će biti svetlo žut.

7. Izbegavajte alkohol

Ako pijete previše alkohola, rizikujete od bolesti bubrega. Ako to radite duže vreme, lako će nastati problemi, kako sa bubrezima, tako i sa ukupnim zdravljem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari