Švedska: Prostor umetnosti i kulture 1

Ploveći živopisnom lađom Gustarsberg VII iz 19. veka kroz uzane prolaze idiličnog stokholmskog arhipelaga, za nepun sat stiže se u – Artipelag. Nije slovna greška.

Taj neobičan i jedinstven prostor zove se baš Artipelag i kombinacija je tri reči: umetnost, aktivnosti i arhipelag (Art, Activities, Archipelago).

Artipelag je međunarodno mesto za umetnost, kulturu, dizajn, rekreaciju, dobru hranu, uživanje u prirodi. Otvoren je 2012, a osnovao ga je i poklonio gradu Bjern Jakobson, čovek koji je, posle mnogo godina profitabilnog posla u švedskom biznisu, rešio da iskombinuje svoju ogromnu ljubav prema prirodi i iskustvo svoje supruge Lilemor u umetnosti i dizajnu.

Krenuli su u potragu za lokacijom na kojoj će graditi umetnički paviljon. To je nužno moralo da bude negde u stokholmskom arhipelagu, kojim je Jakopson godinama jedrio i skijao. Osim toga, mesto je moralo da bude blizu Stokholma i da poseduje sve što karakteriše arhipelag – svež vazduh, kristalnu vodu, stene i strmu obalu, plaže, šumsko i životinjsko bogatstvo.

I tako je u Verdeu, udaljenom samo dvadesetak minuta vožnje od centra Stokholma (ako se ide drumskim putem), izrastao čudesan prostor u kome su znalački iskombinovani umetnost, arhitektura, priroda, hrana, rekreacija. Prvo iznenađenje je široki, daščani put s mirisom borovine, koji od parkinga, preko doka na kome pristaju brodovi, kroz šumu i obalom, vodi do glavne zgrade. Tako je omogućeno svima – i invalidima i bebama u kolicima – da udobno, bez prepreka, šetaju skoro jedan kilometar kroz šumu, „preskaču“ stene i prolaze duž otvorene bistre vode.

A onda se stiže u modernu, ogromnu, višenamensku zgradu na tri nivoa usred prirode, koja zahvata oko 10.000 kvadratnih metara, uključujući više od 3.000 kvadrata namenjenih umetničkim galerijama, sve okružene prirodnim dekorom. U „Umetničkoj kutiji“ (Artbox) od 1.200 kvadrata smeštene su konferencijske sale, dizajn centar, prostor i sadržaji za aktivnosti dece i mladih, restoran… Tu se organizuju izložbe, operske predstave, snimaju se TV emisije, priređuju banketi, a u taj prostor može da se smesti oko 1.000 ljudi.

Iako je građena po svim modernističkim merilima, arhitekta Johan Niren je ogromnu zgradu tako dizajnirao da je ona potpuno u harmoniji sa okolnom prirodom. Obložena je iskošenim borovim daskama i pažljivo smeštena između borove šume i strme obale s pogledom na okolni zaliv. Ideja, da svaki posetilac na samom ulazu u dvoranu oseti pucketanje vatre u ognjištu, zemlju i stene na kojima zgrada počiva, čist vazduh i kristalnu vodu koja ceo prostor okružuje, potpuno je ostvarena.

Iz glavne hale puca spektakularni pogled na divan Bagensfjerden zaliv, a nasred skandinavski jednostavnog kafe restorana odmara se velika stena, odnosno „boda“, kako se naziva na lokalnom arhipelatskom jeziku. To je praktično stalna izložbena postavka jer je stena deo erozije koja se dogodila povlačenjem glečera i istovremenim dizanjem tla pre 11.000 godina.

Dvorana može višestruko da se koristi – za međunarodne konferencije (ima osam konferencijskih sala), prezentacije, kao studio za velike orkestre, filmsku, TV i komercijalne produkcije itd. Veliki prostor pored Artbox-a izdvojen je i za garderobe, šminkernice, sobe za sastanke, terase. I sve sa obaveznim pogledom na vodu.

Artipelag je jedna od najvećih stokholmskih umetničkih galerija (prošle godine je tu bio predstavljen i legat Endija Vorhola), koja ispunjava i sve tehničke zahteve, od klimatizacije, preko bezbednosti i ostalih stvari važnih za umetničke izložbe i događaje. Važni su i toaleti. Ovde ih ima 47. Četrdeset sedam!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari