Svetozar Marković: Pionir socijalizma na ovim prostorima

Dogodilo se na današnji dan – 174 godine od rođenja Svetozara Markovića

Ostavite komentar


    1. Ima ih onoliko – .eno ih na vlasti. To su svi oni koji zastupaju narodnjacku drzavu po ruskom sistemu.

      1. Baš tako on je začetnik komunoradikalizma u Srbiji koji je Pašić ovaplotio a komunisti razradili dok su ovi današnji njihovi potomci usavršili i pokazali srbljima šta je iz tog teoretisanja Markovića proizašlo u surovoj praksi ovdašnjeg pljačkaškog režima danas.

      2. Poštovani BK i Nikola iz Valeva, ja govorim o nastavljaču ideja. Pitanje je po čijim idejama je građen ,,socijalizam,, i ,,komunizam,,

        1. Nažalost nemamo ni socijaliste ni trun socijalizma danas.
          Samo lopove ,takozvane biznismene političare

  1. Da li se Svetozar u grobu preverce s obzirom ko je socialiste nasledio, pevac sevdalinki i nosilac ordena svtosavskog i kofercica kokainskog.

  2. Danasnji socialisti nisu socialisti. Ovi danasnji su gori nego nacionalisti, ovi nemaju bas nista sa socializmom, ovi su losiji nego kapitalisti. Danas nam trebaju mnogo vise Svetozara Markovica, Dimitrije Tucovica…! Hvala

    1. Ne treba nama ni Svetozar Marković, ni D. Tucović……Nama treba više Cvijića, Pančića, Alasa, Dositeja, Kostića, Andrića, Selimovića, pa ako hoćeš i Nemanjića…..

    2. Agrone, ovde dominiraju pomućeni umovi. No, to je znak da će se pojaviti oboženi ljudi, tačnije Bogovskih namsra, kao što je Radikalna levica. Gde će se naći i poremećeni zbog tragičnog življenja u ovom dugo bolesnom društvu. Ali će biti u vođstvu LJidi- Bogovi, kakvi su bile namere Isusa, Jovana, Mohamada, Sokrata, pa sve unazat u vremenu do Prvog Boga – Sidarta Bude.

  3. Srbija je na\alost danas ista kao u vremre Svetozara Markovića Nazadovali
    smo čitavih 150 godina, a njegovi kritički stavovi o srpskoj vlasti i politici i danas su aktuelni.

    smo 150 godina

  4. „Velikosrpsku politiku Kneza Mihajla smatrao je „ništavnom”, a za takvo razmišljanje imao je uvek pripremljene argumente i nije se libio da ih upotrebi.“
    Pogrešno je razumeo Kneza Mihajla, jer je Marković zastupao interese Carske Rusije, kao i Pašić i miropolit Mihailo. Otac Mihajla, Miloš Obrenović protivio se nameri Beča da peko Vuka i Kopitara promeni pismo i jezik u Kneževini, imajući u vidu da je tada više Srba živelo u sastavu Habsburše monarhije, a kako je Slovena bilo većina, onda su Habsbusrzi imali nameru da u Zagrebu bude centar Slovena, gde bi imali svoju Skupštinu i institucije svoje državnosti i kulture.
    No, kako batinaši kneza Miloša nusu uspeli da se dočepaju Vuka Karadžića koji je bežao noću preko Save, noseći sa sobom i pokradene ikone koje su sada vlasništvo muzeja u Beču, a tim parama su potplačivani viđeniji srpski sveštenici, te je tako ostvario svoju nameru da bude odbačeno staroslovesnko pismo svete braće Kirila i Metodija. Miloš se pomirio sa novonastalim stanjem i zato poslao sina na školovanje u Beč, prema slovenskom Viena, a sam se tamo sklonio kada je bio prunuđen da napusti Srbiju.

  5. Da su moderatori dovoljno učeni znali bi da ovaj komenatar udara u glavu ove Šešeljvce, a plaćeni od Rusije da formiraju stranku četničko glupe prvinencije.
    U epohalnoj knjizi Momčila Đorgovića, čiji delovi izlaze u Danasu svake subote, naslovljenoj „Tragedija jednog naroda: šta ljude u Srbiji nagoni da rade protiv sebe“ piše i ovo, na strani 437:“I Pašić, i mtropolit Mihailo, i otac-osnivač cojjalista-radikala Svetozar Marković potiču iz budžaka istočne Srbije, iz divljih, nepristupačnih obronaka Balkan planine, gde je vreme davno satlo, ali su nastavili da žive kultovi praistoriskih misterija. Potiču iz područja magije, preko kojih su se ukrštale granice. Sva trojica želela su da zaustave prodiranje Zapada i da sačuvaju endemsku kulturu samodovoljnog čaranja, mišljenja i pevanja. Stoga je Srbija mogla biti samo finalni Armagedon gde bi se obračunale sile svetla i sile mraka, i gde bismo pobedili – mi. U početku Pašić nije imao rusku podršku za napad na državu Srbiju koja se opredelila za Zapad, čak ga je tajna policija i izigrala i omela mu dugo priperman ustanak. Nudili su mu „samo“ atentat na kralja Milana, ali je njemu jedna glava bila malo, želeo je da se masovno osveti i uništi sve naprednjake…“ Što je i učnio izazivjući Prvi svetski rat, kada je izginulo Srba 62% radnosposobnog stanoviništva.

  6. Transparentnost u opisu svakidasnjice, rasprave sa vlastima, Srbija na istoku, sta je to ako nije demokratija? Prva demokratska misao. Ponudio je ideje udruzivanja u porodicnim gazdinstvima i ostaliim procesima rada isticuci vaznost dogovora, razgovora. Opet demokraticno.Da li je bio Marksist? Za Marksa nije dovoljna individualna obdarenost u bavljenju drustvom. Drustvo baze, materijalnog, i nadgradnje iz te baze. To znanje se tek razvijalo i proracuni vrsili. Foerbah, Hegel, dijalekticki materijalizam.Najveca kocnica u razvoju kapitalizma kroz individualno ili udruzeno poljoprivredno gazdinstvo je i bilo u nacinu i formi postojeceg vladanja. Ipak je sustina u preteci gradjanske socijal- demokratske misli.

    1. Marković je za udruživanje seoskih gazdinstava ne sa namerom da svesno napreduju, već da se zatvore za tendencije sa Zapada. Na radost hokštaplera Pašića insistirao je na zatvroreno društvo. A znamo zašto je to želeo Pašić – da bi ostalo primitivno i lakše ga lagao i krao, baš kao što to sada radi Vučić.

Ostavite komentar


Život

Naslovna strana

Naslovna strana za 23. i 24. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Jelena Glušac, novinarka

Danas je važnije nego ikada braniti slobodu govora i kritičke misli. Zato čitam Danas.